Fa En

گردشی در انبار شرکت آمازون

10 اردیبهشت ، 1401
تیم فضاسازان امین

انبار شرکت آمازون یکی از بزرگترین و پیچیده ترین بخش هایی می باشد که پشت فروش آنلاین آن قرار داشته و بخش بزرگی از موفقیتش حاصل همکاری انسان و ربات و سیستم انبارداری حرفه ای است. در این مجموعه از سیستم انبارداری بسیار پیچیده و حرفه ای استفاده شده و بخش بزرگی از کارهای چیدمان کالا، بسته بندی و ارسال آن به کمک بیش از 400 ربات در فضایی به بزرگی 28 زمین فوتبال انجام میشود. برای آشنایی با بخش های مختلف این انبار آمازون و روند کار در آن، در ادامه با فضاسازان امین همراه باشید.

شرکت آمازون

شرکت آمازون

انواع انبار در شرکت آمازون

آمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی در دنیا می باشد که در سال 1994 توسط جف بزوس فعالیت خود را در سیاتل واشنگتن آغاز کرد. این فروشگاه ابتدا تنها در زمینه فروش کتاب فعالیت داشت و به مرور و در بازه زمانی کوتاه به بزرگترین فروشگاه خرده فروشی در دنیا تبدیل شد که محصولات آن از تنوع بسیار زیادی برخوردار شدند. به طوریکه در حال حاضر تمام کالاهای کوچک و متوسط و حتی مواد غذایی و صنعتی و غیره همگی در آن ارائه و به صورت کاملا آنلاین به فروش میرشد. بدون شک مدیریت این حجم از فروش نیاز به سیستم انبارداری بسیار پیشرفته دارد تا میزان خطا را به صفر رسانده و در کمترین زمان کالا به خریدار تحویل داده شود. 
انبار شرکت آمازون شامل 5 طبقه می باشد که در زمینی به وسعت 40 هزار متر مربع راه اندازی شده است. در این مجموعه انبارهای متعددی پیاده سازی شده اند که هدف در هر یک با بقیه متفاوت بوده و سیستم منحصر به فردی در آنها اجرا شده است. از مهم ترین انبارهای شرکت آمازون می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

انبار بارانداز متقاطع crossdock

یکی از مهم ترین بخش ها در سیستم انبارداری آمازون، انبار عبوری یا بارانداز متقاطع می باشد. این انبارها بیشتر برای کالاهایی کاربرد دارند که توسط تامین کننده ها و فروشنده های خارجی ارائه میشوند. همان طور که می دانید آمازون بخشی از فعالیتش به صورت مشارکت در فروش است. به همین دلیل کالاهای سایر فروشندگان در این انبار به مدت 24 ساعته نگهداری و سپس برای ارسال به مشتری بسته بندی آنها انجام میشود.

انبار پردازش کالا

در این بخش کالاهای فروخته شده توسط کارکنان انتخاب و بسته بندی ها انجام میشود. در واقع در انبارهای پردازش کالا تلاش می کنند تا هیچ کالایی برای مدت طولانی در آنها حضور نداشته و هر چه سریع تر بسته بندی و ارسال شوند. لازم است بدانید که در تمام دنیا بیش از 175 مرکز پردازش کالا متعلق به آمازون وجود دارد و به همین دلیل این شرکت موفق شده است در کمترین زمان کالا را به مشتری تحویل دهد.

انبار پردازش کالا شرکت آمازون

انبار پردازش کالا شرکت آمازون

انبار سورتینگ آمازون

مهم ترین کاری که در این انبارها انجام میشود، مرتب کردن کالاهای بسته بندی شده بر اساس کدپستی و شهر و آدرس تحویل است. در این بخش علاوه بر پرسنل انسانی، ربات های متعددی نیز فعالیت داشته و بسته های روی نقاله را در بخش های مناسب مرتب می کنند.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

انبار تحویل کالا

آخرین بخش در سیستم انبارداری شرکت آمازون، ایستگاه های تحویل می باشد. در این بخش کالاها توسط شرکت های حمل و نقل مختلف از جمله fedex به مشتری تحویل داده میشود. البته در چند سال اخیر تحولاتی در این بخش صورت گرفته است و از مهم ترین آنها می توان به ارسال کالا با پهباد اشاره کرد. بر اساس آنچه آمازون اعلام کرده است، در آینده نزدیک برای جلوگیری از ترافیک و ارسال هر چه سریع تر کالا، تمرکز بر ارسال کالا از طریق خطوط هوایی و پهباد و موارد مشابه خواهد بود.

نقش ربات ها در انبار شرکت آمازون

ربات ها نقش بسیار مهمی در انبار شرکت آمازون دارند و در چند سال اخیر تعداد آنها به بیش از 400 عدد رسیده است. در واقع ربات ها جایگزین نیروهای انسانی برای چیدمان و مرتب کردن کالاها در جایگاه مخصوص بر اساس کدپستی و آدرس و غیره هستند. پس از ورود این ربات ها به سیستم انبارداری آمازون، درصد خطا تا حد بسیار کمی کاهش یافته و می توان گفت به صفر رسیده است. چون ربات ها بر اساس سنسورهای نصب شده روی زمین مسیریابی نموده و به طور دقیق کالا را در جای خود قرار می دهند.
همچنین لازم به ذکر است که برای جلوگیری از برخورد این ربات ها به هم و ایجاد هرج و مرج، نوعی سیستم مختصاتی در آنها پیاده سازی شده است. به همین دلیل هر یک از ربات ها در مسیر مناسب قرار گرفته و حتی می توانند خود را به محل شارژ نیز برسانند. در انبارهای شرکت آمازون می توان نتیجه همکاری انسان و ربات را برای انجام سریع و بدون خطا را به خوبی درک کرد. به طوریکه در راهروهای مختلف آن نیروهای انسانی زیادی حضور داشته و در صورت بروز خرابی در ربات روند کار را کنترل و آنها را تعمیر می کنند.

ربات ها در انبار شرکت آمازون

ربات ها در انبار شرکت آمازون

روند چیدمان، بسته بندی و ارسال کالا در انبار آمازون

با توجه به آنچه تا این بخش از مطلب اشاره شد، روند چیدمان و بسته بندی و ارسال کالاها در قسمت های مختلفی از انبار شرکت آمازون انجام شده و توسط انسان ها و ربات کنترل میشوند. در حالت کلی می توان این روند را به صورت زیر بیان کرد:

  • چیدمان کالاها در انبارهای آمازون به صورت کاملا تصادفی و بدون نظم انجام میشود. به طوریکه هر کالا در اولین مکان خالی در قفسه قرار میگیرد و به همین دلیل کالاهایی در انواع مختلف از قبیل کتاب و لباس و کیف ممکن است در کنار هم باشند. پس از قرار گرفتن کالا به آنها کد اختصاص داده شده و در سیستم مرکزی ثبت می گردد.
  • برداشتن کالا توسط نیروهای انسانی انجام میشود. با کمک اسکنر دستی مشخص میشود که کدام کالا باید از کدام بخش برداشته شده و در چرخ دستی قرار گیرد. لازم است بدانید که این اسکنرها بر اساس بارکد روی چرخ دستی بزرگ، بارکد روی قفسه بندی های کالا و بارکد روی کالا می توانند مشخص کنند که کدام یک باید برداشته شود. 
  • پس از برداشتن کالا از قفسه ها، همگی باید روی نوار نقاله قرار گیرند تا بسته بندی انجام شود. 
  • در نهایت پس از بسته بندی کالاها، همگی به ماشین SLAM منتقل شده و برچسب روی آنها درج می گردد. سپس در صورت تایید وزن و سایر ویژگی های کیفی، بسته بندی به خودروهای حمل بار منتقل و به مشتری تحویل داده میشود. 
  • لازم به ذکر است، اگر کالاهای خریداری شده توسط مشتری دارای محدودیت زمانی برای نگهداری باشند؛ مانند میوه و مواد غذایی، تحویل آنها توسط مراکز ویژه به نام PRIME NOW انجام میشود. 
  • از دیگر ویژگی های بسیار مهم انبارهای شرکت آمازون می توان به عدم استفاده از سیستم های قفسه بندی بسیار بزرگ با ارتفاع زیاد اشاره نمود. قفسه های استفاده شده در این انبارها ارتفاع کمی داشته و چیدمان کالاها توسط انسان و ربات به راحتی در آنها انجام میشود.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC