Fa En

چه مواردی را به عنوان استاندارد قفسه بندی انبار باید در نظر گرفت؟

05 مرداد ، 1399
گروه فضاسازان امین

استاندارد سازی و بهینه سازی قفسه بندی انبار 

امروزه تنوع های زیادی از سیستم های قفسه بندی انبار وجود دارد که باتوجه به تجهیزات انبار خود، باید این قفسه بندی را انتخاب نمایید. شما باید بدانید برای داشتن قفسه بندی استاندارد به چه نکاتی توجه کنید؟ استاندارد های قفسه بندی شما با توجه به تجهیزات شما چیست؟ قفسه بندی شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ و... این سوالاتی است که شما باید پاسخ آن ها را به طور دقیق بدانید و بررسی کنید. داشتن یک سیستم قفسه بندی استاندارد یک عامل مهم در موفقیت شما می باشد.

استاندارد سازی در انبار

معرفی استاندارد قفسه بندی انبار

افرادی که می خواهند یک انبار را تجهیز کنند باید به سه قانون مهم توجه نمایند:

صحیح و به موقع عمل کنند

انباری می تواند موفق عمل کند که بتواند سفارشات مشتری را به درستی و در کمترین زمان ممکن انجام دهد. اگر سفارش مشتری صحیح انجام نشود و دیر انجام شود، شما رضایت مشتری را از دست خواهید داد و اینگونه سود شما از بین خواهد رفت. مدیریت سفارشات مشتری همه به نظم یک انبار بر می گردد.

شخصی سازی برای سیستم های قفسه بندی

هر شرکت یا فروشگاه با توجه به محصولات خود، باید قفسه بندی انتخاب کند. هر شرکت یا فروشگاه دارای خدمات مخصوص به خود است و نمی توان در یک انبار مواد غذایی و انبار لوازم سنگین خودرو از یک نوع قفسه بندی استفاده نمود. به همین دلیل شرکت ها باید باتوجه به نیاز و محصولاتی که ارائه می دهند قفسه بندی خود را انتخاب نمایند.

اطمینان از ایمنی

شما برای ساخت یک قفسه بندی استاندارد باید مقرارت و ایمنی را رعایت نمایید. برای انجام این امر باید قانون ایمنی محصول حفظ شود.

معرفی مهمترین سیستم های قفسه بندی

شما وقتی سیستم های مختلف قفسه بندی و کاربرد هر کدام را بدانید، بهتر می توانید به یک استاندارد مناسب برای انبار خود با توجه به محصولاتی که می خواهید در آن نگهداری کنید، می رسید. با هم انواع سیستم های قفسه بندی و کاربرد آن ها برای هر محصول را بررسی می کنیم.

معرفی سیستم قفسه بندی انبار کلاسیک؛ قفسه پالت 

برای ذخیره سازی انفرادی یا چند عمق، از قفسه بندی پالت در انبار ها استفاده می کنیم. شما برای اینکه به یک استاندارد در قفسه بندی انبار خود دست یابید، باید به فضای موجود برای ذخیره سازی، وزن و اندازه ی واحد های بارگیری، امکان دسترسی راحت برای بارگیری محصولات، تحمل وزن در قفسه بندی، راه حل استاتیک و درجه بالای انعطاف پذیری و... توجه کنید. قفسه بندی پالت برای محصولات صنعتی، ظروف و کارتن مناسب می باشد. البته سیستم قفسه بندی پالت خود در انواع مختلفی ارائه می شود؛ قفسه بندی پالت دارای سیستم چند فضایی استاتیک با راهرو های گسترده می باشد که دسترسی به محصولات را آسان می کند، بی نظمی را از بین می برد و از اصل FIFO پشتیبانی می کند. قفسه بندی پالت در دو نوع پالت راک ثابت و پالت راک اتوماتیک ارائه می شود. شما می توانید ارتفاع 8 تا 10 متر را در این سیستم قفسه بندی پیاده سازی کنید. االبته در نوع اتوماتیک می توانید تا 40 متر نیز این ارتفاع را افزایش دهید.

قفسه های کانتیلور راک یا قفسه بندی بازویی

برای داشتن یک سیستم استاندارد در قفسه بندی بدون ستون با دسترسی مستقیم که متناسب با مشخصات محصولات ساخته شده است، می توانید از سیستم قفسه بندی راک استفاده نمایید. این نوع قفسه بندی برای ذخیره سازی و نگهداری کالا های فله ای یا محصولاتی که با طول زیاد مثل میله یا لوله هستند، استفاده می شود. این قفسه بندی مثل پالت نیازی به ستون یا بندهای عمودی ندارد و از تکیه گاه های عمودی با پاهای قائم و برآمدگی جانبی استفاده می شود.

قفسه بندی خود جریان 

برای داشتن یک قفسه بندی در زمینه ی ذخیره پویا، تولید کنندگان می توانند از قفسه بندی خود جریان استفاده کنند که با استاندارد Fifo انجام می شود. به دلیل استفاده از یک سیستم کاملا جمع و جور امکان استفاده از فضای مناسب را برای شما فراهم می نماید. کالا به طور خودکار ذخیره می شود و در زمان هم صرفه جویی می کند. به دلیل داشتن یک جداسازی دقیق در طرفین، فرآیند برداشت، ذخیره و بازیابی تسهیل می شود.

قفسه بندی در انبار

قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ریلی

این نوع قفسه بندی به قفسه بندی موبایل نیز معروف می باشد که به طور مداوم در حال حرکت است. استاندارد این نوع قفسه بندی با استفاده از ریل هایی که در زیر قفسه ها تعبیه شده است، کار می کند. این ریل ها کمک می کند که ردیف قفسه ها حرکت کند و لیفتراک ها به راحتی وارد راهرو ها شوند. یکی از مهم ترین مزیت های این سیستم، میزان فضای بالای و حجم آن می باشد که باعث می شود ذخیره سازی بالایی انجام گردد. همچنین کالا های موجود در یک بلوک در برابر تاثیرات خارجی و دسترسی های غیر مجاز محافظت می کند. برای محافظت از محصولت گران قیمت یا محصولاتی که دما برای ذخیره آن ها مهم می باشد هم، مناسب است. البته این نوع قفسه بندی فرآیند های کار را از بین می برد و می توان با این روش چندین کار را با هم ترکیب کرد و انجام داد.

قفسه بندی چرخشی عمودی

پیاده سازی این نوع قفسه بندی هزنیه ی بالایی برای شما در پی دارد. این نوع قفسه بندی برای ذخیره سازی افقی قطعات کوچک مناسب می باشد. استاندارد این نوع قفسه بندی بر پایه ی ویژگی بارز کاروسل های بسته فضایی می باشد. توان این قفسه بندی بالا است و می توان از فضا به بهترین شکل استفاده کرد. البته محدودیت هایی برای این نوع قفسه بندی وجود دارد. برای ذخیره سازی خودکار می توان از قفسه های بالارونده استفاده کرد که در فضا صرفه جویی می کند. البته این سیستم هم در انواع مختلفی ارائه می شود که در همه ی سیستم ها از استاندارد Lifo و Fifo استفاده می شود.
انواع سیستم های قفسه بندی و استاندارد های موجود در انبار برای هر نوع قفسه بندی را بررسی کردیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر با تیم فضاسازان امین تماس حاصل فرمایید.   

بهنیه سازی قفسه بندی در انبار

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قفسه بندی در انبار ها، از صفحات زیر نیز بازدید کنید:

عوامل تاثیر گذار بر ایمنی قفسه بندی پالت راک
ویژگی های قفسه بندی پیچ و مهره ای
قفسه بندی انبار و مزایا و معایب آن چیست  
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC