Fa En

امنیت قفسه های فلزی و انبارها باید به چه صورت باشد؟

12 خرداد ، 1400
گروه فضاسازان امین

امنیت قفسه های فلزی و انبارها

امنیت در انبار ها یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود و از نقطه نظر های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. انبار ها محل ذخیرسازی محصولات و کالایی هایی هستند که هم منابع یک شرکت در آن نگهداری می شود و هم می توان گفت سرمایه یک شرکت وابسته به انبار آن شرکت یا سازمان می باشد به همین علت باید ایمنی آن ها به طور دقیق بررسی و رعایت شود. باهم مهم ترین نکات در ایمنی انبار ها را بررسی می کنیم.

امنیت در انبار ها

امنیت قفسه بندی های فلزی و انبار ها در برابر آتش سوزی

یکی از مهم ترین نکات ایمنی در انبار ها، ایمنی در برابر آتش می باشد که یک چالش بزرگ برای انبار ها نیز است. در انبار ها احتمال آتش سوزی بالا می باشد زیرا کالا ها و عناصری که در قفسه ها وجود دارد مثل مواد پلاستیکی، چوب، مقوا و... خود می توانند یک عامل برای آتش سوزی باشند. برای تامین ایمنی در انبار ها باید از سیستم های اطفای حریق استفاده نمایید. همان طور که گفتیم به دلیل اینکه انبارها زنجیره ی تامین یک سازمان می باشند امنیت و ایمنی باید خیلی دقیق در آن ها اجرا شود. زیرا آتش سوزی یک انبار باعث قطع خدمات یک سازمان می شود که علاوه بر ضرر های اقتصادی بزرگی که برای یک شرکت یا سازمان در پی دارد می تواند اعتبار یک شرکت را نیز خدشه دار کند. اکثرا در انبار های بزرگ از دیوارها یا درهای آتش که از انتشار شعله جلوگیری می کند، استفاده می شود. 

ظرفیت تحمل بار در هنگام آتش سوزی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه شود، ظرفیت تحمل بارها در انواع قفسه بندی ها در هنگام آتش سوزی می باشد. منظور این است وقتی یک انبار و قفسه بندی آتش می گیرد تا زمان خاموش شدن حریق، قفسه چقدر می تواند بار را پیش از سقوط تحمل کند بدون آنکه پایداری ساختار خود را از دست بدهد. البته ظرفیت تحمل بار به فاکتور های زیادی بستگی دارد:

- بار آتش
- نوع آتش
- ساختار رک
- پوشش سازه 
- محل نصب سازه

اقدامات آتش نشانی در یک انبار

اقداماتی آتش نشانی که می توانید در یک انبار به کار بگیرید از طریق موارد زیر تعیین می گردد:

- استاندارد های مرتبط با حوزه ی مربوطه
- اندازه ی یک انبار
- آتش کالا
- موقعیت یک انبار 
- الزامات شرکت های بیمه
- یک شرکت چقدر به ایمنی و محافظت کالاها اهمیت می دهد

منظور از محافظت غیرفعال از قفسه های فلزی چیست؟

این نوع هیچ گونه ظرفیت تحمل باری در قفسه های فلزی در یک انبار وجود ندارد. وقتی از فولاد در ساخت قطعات رک استفاده می شود، طبق استاندارد اروپا این ماده به عنوان A1 دسته بندی می شود که غیر قابل احتراق می باشد. در مقابل استفاده از متداول ترین رنگ ها می باشد که بر طبق استاندارد EN 13501 طبقه بندی می شوند که قابل احتراق هستند ولی قابل اشتعال نیستند. این رنگ ها کمتر از صد میکرون ضخامت دارند و در هنگام حریق تبدیل به کلسیم می شوند و آتش را انتشار نمی دهند. این عناصر ظرفیت تحمل آتش را بالا نمی برد و برای این منظور باید از رنگ های درخشان استفاده شود. برخی از رنگ ها در هنگام آتش سوزی به عنوان عایق عمل می کنند و مانع از افزایش دما می شوند. البته برای استفاده از آن ها باید به نکاتی توجه نمایید:

- اطمینان حاصل کنید که یک پوشش ضخیم بیش از 100 میکرون روی پروفیل های رک استفاده شود
- قفسه های رک پس از راه اندازی باید رنگ امیزی شوند
- رنگ قفسه ها به دلیل ساییدگی گاهی از بین می رود
- هزنیه استفاده از ان بالا می باشد
البته این استاندارد ها در هر کشور متفاوت و محدود می باشد.

حفاظت از انبار با آتش نشانی فعال

به اقدامات محافظتی در انبار ها که شامل تجهیزاتی برای ردیابی آتش که به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک برای خاموش کردن حریق استفاده می شود، آتش نشانی فعال می گویند. البته برای استفاده از سیستم های آتش نشانی فعال باید از مقرراتی پیروی نمایید:

- رعایت استاندارد های اروپا EN و همچنین رعایت استاندارد های مربوط به هر کشور
- رعایت استاندارد های آمریکا NFPA
- رعایت مقرارت فنی FM Global یا شرکت های بیمه
- رعایت آیین نامه فنی VdS که یک سازمان تخصصی آلمانی در حوزه ی آتش نشانی برای بخش صنعتی می باشد
البته این مقررات قوانین و هنجار ها، رویکرد یکسانی دارند ولی باید با همه ی آن ها آشنا باشید.

سیستم های محافظت فعال در انبار ها

مهم ترین سیستم های آتش نشانی فعال که می توانید در انبار ها استفاده نمایید عبارتند از:

- سیستم های دستی که شامل کپسول های اطفای حریق قابل حمل، شیلنگ آتش نشانی و آبرسان
- سیستم های اعلام خطر و دزدگیر خودکار حریق که شامل آشکارسازی دود، گرما و حریق می شود
- سیستم کنترل آتش و کنترل خودکار با آبپاش ها اتوماتیک
- سیستم های کنترل دما و سیستم های استخراج دود

سیستم اطفای حریق در انبار

معرفی سیستم های اصلی محافظت از آتش فعال 

باهم سیستم های اصلی محافظت از آتش فعال را بررسی می کنیم.

سیستم های دستی 

یکی از اولین پاسخ ها برای اطفای حریق استفاده از سیستم های دستی است که در انبار های کوچک و کم خطر استفاده آن ها توصیه می شود. در انبار های بزرگ علاوه بر این تجهیزات از آتش نشانی خودکار نیز استفاده می گردد. این سیستم برای آتش سوزی ها ناچیز کاربرد دارد.

سیستم های اعلام خطر و دزدگیر خودکار آتش سوزی

برای اینکه خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانید باید از این سیستم استفاده کنید. این سیستم ها می تواند باتوجه به شاخص ها در هنگام شروع اولیه حریق به شما هشدار دهند. همچنین این سیستم ها می تواند وجود دود، شعله یا آتش را تشخیص دهند و شما با کمک آن ها می توانید از گسترش آتش جلوگیری کنید.

سیستم های کنترل آتش و کنترل خودکار

این سیستم ها مجهز به آبپاش های اتوماتیک می باشند که رایج ترین نوع سیستم های اطفای حریق هستند که در انبار ها استفاده می شود. آن ها از شبکه ای از لوله های آب تحت فشار تشکیل شده اند که وقی دما بیشتر از 68 یا 74 درجه شود شروع به فعال شدن می کنند. البته این آبپاش باید باتوجه به فاکتور های زیادی طراحی شوند:

- کالا یا محصولات ذخیره شده
- حداکثر ابعاد
- نوع بسته بندی
- روش نگهداری 
- ارتفاع سیستم انبار و ساختمان

سیستم های استخراج دود

یکی از مهم ترین عناطر آتش نشانی فعال، سیستم کنترل دود می باشد. دود و گاز های سمی ناشی از حریق به سمت بالای سقف حرکت می کند و باعث می شود این دود ها غلیظ شده و کل منطقه ی انبار را پوشش دهد. با استفاده از سیستم استخراج دود و خارج کردن آن ها باعث سبک شدن فضا از گاز های سمی می شود.

معرفی سایر سیستم های آتش نشانی

بعضی از انبار ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند چه از نظر کالا و محصولاتی که ذخیره می کنند و چه شرایط محیطی انبار که سازنده یا مسئول از سیستم های سفارشی آتش نشانی استفاده می کند. مثلا در انبار هایی که مواد مایع و قابل اشتعال نگهداری می شود معمولا از سیستم ایمنی حریق فوم استفاده می گردد که این فوم ها در سیستم های آبپاش تعیبه می شوند. همچنین قفسه بندی های سردخانه نیاز به مراقبت و ایمنی ویژه دارند در این سیستم ها به دلیل دمای زیر صفر نمی توان از سیستم آبپاش استفاده کرد و باید از گزینه های زیر در این قفسه بندی استفاده شود:

- استفاده از سیتم آبپاش خشک و دارای تهویه ی تحت فشار
- استفاده از سیستم کاهش هوا که نیتروژن را به انبار تزریق می کند و از غلظت اکسیژن کم می نماید این گونه از حریق جلوگیری می شود
- استفاده از سیستم آبپاش خودکار

اولویت یک شرکت باید محافظت از پرسنل و تضمین ایمن سازی انبار باشد. آتش سوزی پدیده ای نیست که بتوان از آن اجتناب کرد و گاهی رخ می دهد و همیشه امکان آتش سوزی وجود دارد. به همین دلیل باید از اقدامات حفاظتی برای اطفای حریق و آتش سوزی استفاده نماییم تا از ضررهای احتمالی جلوگیری کنیم.   

سیستم اطفای حریق در انبار ها

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحات زیر مراجعه نمایید:

معرفی انواع قفسه بندی انبار و ویژگی های آن
اصول اولیه بهداشت در انبارها
بررسی نکات کلیدی و مهم در انباری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC