Fa En

قفسه بندی فلزی مشبک سنگین چه ویژگی هایی دارد؟

04 خرداد ، 1401
تیم فضاسازان امین

قفسه بندی فلزی مشبک سنگین یا پیچ و مهره ای از کاربردی ترین انواع قفسه ها در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی می باشد که به دلیل نصب راحت و قابلیت تغییر در ارتفاع و تعداد طبقات مورد استقبال قرار گرفته اند. این قفسه ها بر عکس قفسه های پیچ و مهره ای موجود در انبار منازل، استحکام بیشتری داشته و بدنه آنها مقاوم تر است. فضاسازان امین در ادامه به مهمترین ویژگی ها، مزایا و معایب و کاربرد قفسه فلزی مشبک سنگین اشاره خواهد داشت.

قفسه بندی فلزی

قفسه بندی فلزی

قفسه بندی فلزی مشبک سنگین چیست؟

قفسه بندی مشبک یا پیچ و مهره ای bolt and nut shelving نوع خاصی از سیستم های قفسه انبار می باشد که طبقات آن با پیچ و مهره های بسیار مقاوم به هم متصل میشوند. به طوریکه می توان تعداد طبقات آنها و همچنین ارتفاع هر یک را بر اساس ویژگی های کالاها تغییر داد و تنظیم نمود. این قفسه ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله میزان مقاومت و استحکام و تحمل بار در گروه های مختلف سبک، نیمه سنگین و سنگین دسته بندی کرد. نوع سنگین این قفسه ها همان طور که از نامش مشخص است، بیشترین تحمل را داشته و تا 250 کیلوگرم می توان کالا در هر طبقه آن قرار داد. 
میزان تحمل بار در قفسه های فلزی مشبک سنگین، با توجه به متریال به کار رفته در بدنه و اجزای آنها می تواند با کمی تغییر مواجه شود. اما به طور کلی در قفسه هایی که بر اساس استانداردها طراحی و تولید شده اند، به دلیل استفاده از فلزات مقاوم و ورق های گالوانیزه، حدود 250 کیلوگرم بار را می توانند تحمل کنند. لازم به ذکر است که این قفسه ها در گروه قفسه های ثابت قرار گرفته و با ابزارهای مخصوص روی زمین نصب میشوند. به همین دلیل امکان جا به جایی و تکان خوردن آنها پس از نصب وجود ندارد و تنها با باز کردن مجدد مهره ها می توان آنها را به فضای دیگری انتقال داد.

تفاوت قفسه بندی پیچ و مهره ای سنگین و سبک

با توجه به اینکه در شکل ظاهری و ساختار قفسه های پیچ و مهره ای سبک و سنگین تفاوت زیادی وجود ندارد، ممکن است ابهاماتی درباره این دو سیستم وجود داشته باشد. از مهم ترین تفاوت هایی که در این دو قفسه وجود دارد، نوع متریال به کار رفته در بدنه و سایر اجزا و استحکام آنها می باشد. استحکام پایه، کفی و راهروبند و نبشی و غیره در قفسه های سنگین مشبک بیشتر از نوع سبک می باشد. به همین دلیل نوع کاربرد این دو نوع قفسه نیز با هم فرق دارد. قفسه های فلزی مشبک سنگین بیشتر در انبارهای صنعتی استفاده شده اما از نوع سبک آنها در فروشگاه ها، انبار منازل، کتابخانه ها و موارد مشابه می توان استفاده نمود.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

ابعاد قفسه بندی فلزی مشبک سنگین

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب سیستم قفسه بندی پیچ و مهره ای سنگین، ابعاد آن و تناسبش با نوع کالاها است. ساختار قفسه های پیچ و مهره ای به گونه ای طراحی شده است که ارتفاع طبقات و تعداد آنها را می توان بر حسب نیاز و نوع کالا تعیین کرد و محدودیت در این زمینه وجود نخواهد داشت. اما بر اساس استانداردها بهتر است حداکثر ارتفاع قفسه ها 9 متر در نظر گرفته شود.
علاوه براین، دهانه و عمق هر ردیف و طبقه نیز اهمیت زیادی دارد که باید به آن توجه داشت. در اغلب مواقع دهانه این قفسه ها حدود 95 سانتی متر در نظر گرفته میشود. با توجه به نوع کالا و ابعاد آن نیز می توان هر یک از عمق های 20، 25، 30، 35، 40، 45 و 50 و 60 سانتی متر را انتخاب کرد.

اجزای قفسه بندی فلزی مشبک سنگین

با توجه به ساختار سازه قفسه، اجزای مختلفی در آنها به کار می رود که هر یک کاربردهای خاصی دارند. مهم ترین اجزای قفسه بندی پیچ و مهره ای فلزی سنگین عبارتند از: گوشه، پیچ و مهره، نبشی های سوراخ دار و پانل یا همان کفه. علاوه براین، با توجه به نوع کاربرد محل نصب این قفسه ها ممکن است پله های پیچ و مهره ای نیز در بخش هایی از این قفسه ها نصب شود که حمل و نقل و جا به جایی کالاها آسان تر انجام شود. توجه داشته باشید که مانند سایر انواع سیستم های قفسه بندی، روی این قفسه ها امکان نصب جاکارتی و راهنما نیز وجود دارد و راهروبند نیز برای آنها قابل اجرا است.

مزایای قفسه بندی پیچ و مهره ای فلزی سنگین

با توجه به ویژگی های مختلفی که برای این قفسه ها در طول متن بیان شد، چند مزیت مهم در آنها وجود دارد که عبارتند از:
  • قابلیت افزایش یا کاهش و تنظیم ارتفاع به دلخواه بر اساس ویژگی های کالا
  • قابلیت نصب و مونتاژ آسان 
  • امکان نصب و محکم کردن سازه قفسه به زمین و محکم کردن آنها برای افزایش میزان استحکام
  • قدرت بالا در تحمل بار تا 250 کیلوگرم
  • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد خورنده و نم و رطوبت به دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه در ساختار سازه
  • امکان اجرای قفسه به صورت تک ردیف و دوبل تا 9 متر

تفاوت قفسه بندی پیچ و مهره ای سنگین و سبک

تفاوت قفسه بندی پیچ و مهره ای سنگین و سبک

کاربرد قفسه بندی پیچ و مهره ای سنگین

یکی از اصول مهم در انتخاب سیستم قفسه بندی، تناسب سازه با ویژگی های کالا می باشد. بر همین اساس می توان از قفسه های مشبک سنگین در محیط های مختلف صنعتی و نیمه صنعتی از قبیل موارد زیر استفاده نمود:
  • چیدمان قطعات یدکی خودرو و غیره با وزن سنگین
  • قابل استفاده برای چیدمان لوازم خانگی نیمه سنگین
  • نصب در انبار فروشگاه ها و کارخانجات تولید رنگ، مواد روغنی و موارد مشابه

طراحی و ساخت قفسه بندی فلزی مشبک سنگین

گروه فضاسازان امین با استفاده از بهترین متریال های فلزی با روکش گالوانیزه و کاملا ضد زنگ، انواع قفسه های سنگین و نیمه سنگین فلزی را تولید می کند. محصولات این مجموعه بر اساس استانداردها طراحی و تولید شده و بر حسب شرایط محیط نصب نیز می توان ساختار آنها را سفارشی کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فضاسازان امین تماس بگیرید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC