Fa En

قفسه بندی پانل راک و پالت راک چه تفاوت هایی با هم دارند؟

15 فروردین ، 1401
تیم فضاسازان امین

قفسه بندی پانل راک و پالت راک دو مورد از رایج ترین و پرکاربردترین سیستم های قفسه بندی می باشند که از نظر کاربرد و ساختار تفاوت های زیادی با هم دارند. نحوه جا به جایی و چیدمان کالاها، کاربرد، تعداد طبقات قابل اجرا و ساختار کلی بدنه این قفسه ها با هم کاملا فرق دارند و به همین دلیل شناخت ویژگی های آنها قبل از خرید ضروری خواهد بود. فضاسازان امین در ادامه به مهم ترین تفاوت های قفسه بندی پالت راک و پانل راک اشاره خواهد داشت تا تمام ابهامات موجود در آن از بین بروند.

قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک چیست؟

پالت راک یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در انبارهای بزرگ و صنعتی می باشد که دارای بدنه تمام فلزی بوده و ثابت است. منظور از ثابت بودن این قفسه ها این است که با پیچ و مهره های مخصوص روی سطح زمین به طور کامل محکم میشوند. از مهم ترین ویژگی های این قفسه های پالت راک می توان به چند طبقه ای بودن آنها اشاره کرد، به طوریکه از کف تا سقف سوله ها با این قفسه ها مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه براین، چیدمان و جا به جایی کالاها در این نوع قفسه کاملا مکانیزه و با لیفتراک و سایر ماشین آلات صورت میگیرد.

قفسه بندی پانل راک چیست؟

نوع دیگری از قفسه های مورد استفاده در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی، پانل راک یا راک کفپوشدار است. این قفسه ها نیز در گروه قفسه فلزی و ثابت قرار گرفته و مقاومت بالایی در برابر تحمل وزن بار دارند. از ویژگی های اصلی این قفسه ها می توان به وجود پله بین طبقات مختلف آن اشاره کرد. به همین دلیل کالاها توسط اپراتور انسانی و بدون دستگاه حمل و نقل و چیده خواهد شد.

تفاوت قفسه بندی پانل راک و پالت راک از نظر ساختار

با توجه به تعریفی که در طول متن ارائه شد، مهم ترین تفاوت موجود میان قفسه های پالت راک و پانل راک، ساختار و شکل ظاهری سازه آنها می باشد. پالت راک از چندین طبقه روی هم تشکیل شده و هر طبقه نیز دارای چندین مدخل و سلول برای چیدمان کالاها می باشد. این در حالیست که بین طبقات پانل راک پله های فلزی تعبیه شده و برای رفت و آمد کارکنان انبار مورد استفاده قرار میگیرند.

تفاوت قفسه بندی پالت راک و پانل راک از نظر اجزا

از آنجا که قفسه های پانل راک دارای چندین طبقه بوده و هیچگونه پله بین آنها وجود ندارد، به همین دلیل در طراحی سازه نیاز به استفاده از اجزای متعددی وجود دارد. در واقع می توان گفت، به دلیل تفاوت در ساختار سازه، اجزای تشکیل دهنده قفسه بندی پانل راک و پالت راک نیز با هم تفاوت دارند. اجزای اصلی قفسه های پالت راک عبارتند از: رابط، محافظ ستون، بازو تقویت، پالت بشکه، پالت لاستیک، زیرباکس پالت، قاب، بازو و اتصالات راک، توری محافظ، محافظ پشت قفسه و پالت های پروفیلی. در قفسه های راک کفپوش دار سنگین یا همان پانل راک اجزایی از قبیل قاب و بازو راک، کفپوش های گالوانیزه و اتصالات، رابط، محافظ ستون و قاب، توری محافظ و محافظ پشت قفسه مورد استفاده قرار میگیرند.

تفاوت نحوه چیدمان کالا در قفسه های پانل راک و پالت راک

پله هایی که بین طبقات قفسه های پانل راک تعبیه شده اند در واقع محلی برای رفت و آمد پرسنل و حمل و نقل و جا به جایی کالاها هستند. یکی از اصلی ترین تفاوت های موجود میان قفسه های راک کفپوش دار و پالت راک وجود دارد، نحوه چیدمان و جا به جایی کالاها می باشد. در انبارهای بزرگ و صنعتی که از قفسه های پالت راک استفاده میشود، جا به جایی و چیدمان کالاها با دستگاه و لیفتراک انجام میشود. به دلیل ارتفاع زیاد قفسه ها امکان چیدمان کالا توسط اپراتور انسانی در این قفسه ها وجود ندارد. 
در قفسه های پانل راک پله های بین طبقات شرایط را برای جا به جایی کالا توسط اپراتور انسانی فراهم می کند. در این قبیل انبارها لیفتراک و سایر ماشین آلات حمل و نقل کالا کاربرد ندارند. توجه داشته باشید که در قفسه های پالت راک از انواع پالت های بشکه و لاستیک و غیره در جنس های چوبی و فلزی استفاده میشود که برای حمل و نقل توسط لیفتراک کاربرد دارند. در پانل راک هیچگونه پالت استفاده نشده و کالاها به طور مستقیم روی هر یک از ردیف های قفسه قرار میگیرند.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

تفاوت در تعداد طبقات قفسه بندی پانل راک و پالت راک

استفاده بهینه از فضای سالن انبار یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید به آن توجه داشت. به همین دلیل است که قفسه های پالت راک تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته اند. دیگر تفاوت قفسه بندی پالت راک و پانل راک در تعداد طبقات و ارتفاع نهایی سازه می باشد. با توجه به ساختار سازه ارتفاع و تعداد طبقات قفسه های پالت راک به شرایط محیط و ارتفاع سقف سالن بستگی دارد. این در حالیست که ارتفاع راک کفپوشدار حدود 200 تا 1000 سانتی متر باید باشد.

تفاوت قفسه بندی پالت راک و پانل راک

تفاوت قفسه بندی پالت راک و پانل راک

مقایسه استحکام قفسه پالت راک و پانل راک

در حالت کلی ساختار قفسه های فلزی صنعتی و نیمه صنعتی به گونه ای طراحی میشود که بتوانند در بالاترین سطح مقاومت قرار گیرند. در یک مقایسه کلی می توان گفت، میزان تحمل وزن قفسه های پالت راک بسیار بیشتر از نوع پانل راک در هر طبقه می باشد. به همین دلیل از پانل راک بیشتر در انبار کارخانجات بزرگ با کالاهای سنگین استفاده میشود و راک کفپوشدار گزینه ای ایده آل برای کالاهای سبک خواهد بود. 
علاوه بر موارد فوق، نوع کاربرد قفسه های پالت راک و پانل راک نیز با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال، برای چیدمان بشکه، لاستیک ماشین، کالاهای سنگین و بزرگ می توان پالت راک را انتخاب کرد. اما کالاهایی که در پانل راک قرار میگیرند باید وزن ایده آلی داشته باشند تا نیروهای انسانی بدون تجهیزات جانبی بتوانند آنها را بین طبقات مختلف جا به جا کنند.

ساخت قفسه بندی پالت راک و پانل راک

گروه فضاسازان امین از جمله مجموعه های موفق در زمینه طراحی و ساخت قفسه بندی انبار در انواع مختلف می باشد. این مجموعه قفسه های پالت راک و پانل راک را با بهترین متریال تولید و ارائه داده و ارتفاع و عمق و دهانه آنها بر اساس شرایط محیط و نوع کالاها تعیین می گردد. برای آشنایی بیشتر با محصولات این مجموعه کافیست با کارشناسان فروش فضاسازان امین تماس بگیرید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC