Fa En

دستورالعمل نگهداری کالا در انبار روباز

15 فروردین ، 1401
تیم فضاسازان امین

نگهداری کالا در انبار روباز به دلیل عدم استفاده از سیستم های قفسه بندی و نداشتن سقف نیاز به رعایت استانداردها و اصول متعددی دارد. در چیدمان محصولات و کالاهای مختلف در چنین شرایطی، توجه اصلی بر جلوگیری از آسیب به آنها در تماس با نم و رطوبت و تابش نورخورشید می باشد و به همین دلیل امنیت و ایمنی حرف اول را می زند. گروه فضاسازان امین در ادامه دستورالعمل های نگهداری از کالا در انبار روباز و اصول ایمنی و نحوه چیدمان آنها را بررسی و شرح خواهد داد.

دستورالعمل نگهداری کالا در انبار روباز

دستورالعمل نگهداری کالا در انبار روباز

دسته بندی کالا در انبار روباز

در اغلب مواقع کالاهایی در انبارهای روباز قرار میگیرند که دارای اندازه های بزرگ بوده و امکان قرار گرفتن آنها در قفسه ها در فضای بسته وجود ندارد. به عنوان مثال، آهن و میلگردهای فولادی، بشکه های نفت و سنگ های معدنی و غیره از این قبیل موارد هستند. یکی از مهم ترین گام هایی که در چیدمان و نگهداری کالا در انبار روباز باید مد نظر داشت، دسته بندی صحیح می باشد. این دسته بندی با توجه به اندازه کالا، شرایط نگهداری، اولویت مصرف و غیره باید انجام شود. علاوه براین، دسته بندی و گروه بندی کالاها باید به گونه ای صورت گیرد تا گزینه هایی که امکان تاثیر منفی بر هم دارند، به عنوان مثال ممکن است منجر به انفجار شوند را از هم دور کرد. 
نکته مهم بعدی در دسته بندی کالاها برای نگهداری در انبار روباز، توجه به اولویت مصرف است. کالاها و اقلامی که زودتر باید مصرف شوند را در ابتدای صف قرار دهید تا جا به جایی آسان تری داشته باشند.

رعایت فاصله بین کالاها در انبار روباز

یکی از اصول بسیار مهم در نگهداری کالاها در انبارهای روباز، ایجاد فاصله مناسب بین آنها می باشد. میزان فاصله ای که بین کالاهای مختلف باید ایجاد شود، باید با تاثیرات آنها بر هم تناسب داشته باشد. به عنوان مثال، دو ماده قابل اشتعال و مواد سوختی باید با فاصله زیاد از هم قرار گیرند. علاوه براین، بین کالاهای مختلف باید فاصله به حدی باشد که لیفتراک و سایر ماشین آلات براحتی بتوانند آنها را جا به جا کنند. فاصله کم بین کالاها مانع از رفت و آمد آسان ماشین آلات شده و جا به جایی را با اختلال مواجه خواهد کرد.

توجه به اصول امنیتی در نگهداری کالا انبارهای روباز

اغلب انبارهای روباز در فضاهای خلوت و بیرون از شهرها وجود دارند و به همین دلیل احتمال سرقت در آنها افزایش پیدا می کند. یکی از مهم ترین دستورالعمل ها برای حفظ امنیت در چنین محیط هایی، استفاده از دوربین های مداربسته می باشد. این دوربین ها باید تا حد امکان به اینترنت متصل بوده و افراد مجاز بتوانند از طریق تلفن همراه یا مرورگر وب اطلاعات را دریافت کنند. علاوه بر دوربین مدار بسته، نصب تجهیزات امنیتی از قبیل دزدگیر نیز در چنین محیط هایی ضروری می باشد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

کدگذاری کالاهای نگهداری شده در انبارهای روباز

تفاوتی ندارد که کالاها در انبارهای سرپوشیده قرار دارند یا روباز، در هر صورت باید بتوان کدگذاری مناسبی برای آنها ارائه داد. کدگذاری کالاها در انبار باعث میشود انبارگردانی و آمارگیری به صورت سیستمی و استاندارد انجام شود. لذا باید تواجه به ردیف هایی که در انبارهای روباز مشخص شده، هر یک از کالاها را آدرس دهی و در سیستم نرم افزاری باید ثبت شوند.
کدگذاری در انبارهای روباز از چند نظر حائز اهمیت است که از مهم ترین آنها می توان به جلوگیری از سرقت اشاره کرد. با توجه به اینکه فضای انبار باز می باشد، به همین دلیل احتمال سرقت در آنها بیشتر بوده و با کد گذاری و آدرس دهی می توان مانع از رخ دادن این شرایط شد.

کدگذاری کالاهای نگهداری شده در انبارهای روباز

کدگذاری کالاهای نگهداری شده در انبارهای روباز

رعایت فاصله کالاها از سطح زمین

در انبارهای سرپوشیده تمام سیستم های قفسه بندی دارای پایه بوده و به همین دلیل حداقل 10 سانتی متر از زمین فاصله دارند. این شرایط در انبارهای روباز نیز باید ایجاد شود، در غیر این صورت نم و رطوبت حاضل از بارش باران و برف منجر به تخریب کالاها خواهد شد. به عنوان مثال، الوارهای چوب و آهن در صورت تماس طولانی مدت با آب تخریب شده و ارزش خود را از دست می دهند. این فاصله در انبارهای روباز به کمک پالت های فلزی و چوبی فراهم می شود. استفاده از این پالت ها جا به جایی کالاها را توسط لیفتراک نیز بسیار آسان می کند. در واقع با استفاده از پالت از نفوذ نم و رطوبت به کالاها جلوگیری شده و حمل و نقل آنها را با لیفتراک امکان پذیر می کند.

رعایت اصول ایمنی در نگهداری کالا در انبار روباز

با توجه به اینکه مواد شیمیایی و مواد سوختی در محیط های سرپوشیده ممکن است دچار انفجار و احتراق شوند، به همین دلیل در فضاهای باز نگهداری میشوند. تابش نور خورشید و شرایط آب و هوایی می تواند بر این مواد تاثیر منفی ایجاد کند و رعایت چند اصل برای حفظ ایمنی ضروری است که عبارتند از:
  • مواد قابل اشتعال تا حد امکان باید بدور از تابش نور خورشید نگهداری شوند. استفاده از سایبان های چادری از جنس برزنت و غیره که در برابر اشعه uv مقاوم هستند می تواند شرایط را تا حد زیادی بهبود دهد. 
  • استفاده از بشکه و سطل های حاوی ماسه و شن در اطراف کالاهای قابل اشتعال در انبارهای روباز ضروری می باشد.
  • در بخش های مختلف انبار کپسول های آتش نشانی باید نصب و نجوه استفاده از آنها به پرسنل انبارداری آموزش داده شود. 
  • برای نگهداری از مصالح ساختمانی بهتر است چادرهای برزنتی و نایلونی استفاده شود تا نم و رطوبت باران مانع از تخریب آنها شود. 
  • کالاهای قرار گرفته بر روی باید از نظر ساختار شباهت داشته باشند تا پس از چیدمان روی هم تعادل بین آنها برقرار شده و دچار ریزش نشوند. 
  • چیدمان کالاها در فضای روباز باید تا اندازه ای ادامه پیدا کند که خطر ریزش وجود نداشته باشد.

فضاسازان امین؛ طراحی و تولید قفسه بندی انبار فلزی

برای چیدمان کالاها در انبارهای مختلف می توانید از تجهیزات و سیستم های قفسه بندی گروه فضاسازان امین استفاده کنید. این قفسه ها دارای بدنه تمام فلزی با بهترین کیفیت بوده و ضد زنگ می باشند. علاوه براین، طراحی سازه ها بر اساس استانداردها انجام شده و با رعایت اصول ایمنی در محیط های مختلف روباز و سرپوشیده نصب می گردد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC