Fa En

مهمترین نکات قفسه بندی و ایمنی انبار مواد شیمیایی

20 بهمن ، 1400
تیم فضاسازان امین

قفسه بندی انبار مواد شیمیایی و ایمنی آن به دلیل مستعد بودن این مواد در اشتعال و انفجار از مهم ترین اقداماتی می باشد که در تمام مراحل کار باید به آن توجه داشت. انتخاب نوع قفسه بندی، نحوه چیدمان و دسته بندی مواد، تجهیزات ایمنی مورد نیاز در محیط و غیره همگی از مواردی هستند که در این زمینه باید مد نظر قرار گیرند. برای اطلاع از نحوه قفسه بندی و ایمنی انبار مواد شیمیایی در ادامه با فضاسازان امین همراه باشید.

نکات قفسه بندی و ایمنی انبار

نکات قفسه بندی و ایمنی انبار

نوع قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

سازه های متعددی برای قفسه بندی انبار مورد استفاده قرار میگیرند که از نظر جنس و شکل و ساختار کلی با هم تفاوت دارند. یکی از موارد بسیار مهم که در قفسه بندی انبار مواد شیمیایی باید در نظر گرفت، انتخاب قفسه مناسب است. دقت داشته باشید که نوع قفسه ها نه تنها در ایمنی محیط موثر هستند، بلکه روند جا به جایی و چیدمان را نیز آسان می کنند. قفسه هایی که برای این قبیل انبارها مورد استفاده قرار میگیرند چند ویژگی مهم را باید دارا باشند که عبارتند از:

ثابت بودن قفسه انبار

قفسه های انبار دو نوع ثابت و متحرک دارند که کاربردشان کاملا با هم فرق متفاوت است. قفسه های ثابت که اغلب فلزی و بسیار مقاوم می باشند، با پیچ و اتصالات مخصوص بر روی زمین محکم شده و قابل جا به جایی نیستند. با توجه به اینکه خطر ریزش و سقوط مواد شیمیایی از قفسه ها را باید تا حد امکان کاهش داد، به همین دلیل بهترین انتخاب قفسه های فلزی ثابت می باشد.

قفسه فلزی برای انبار مواد شیمیایی

قفسه فلزی برای انبار مواد شیمیایی

قفسه فلزی برای انبار مواد شیمیایی

به منظور حفظ اصول ایمنی و جلوگیری از ریزش ظروف و بسته بندی های مواد شیمیایی، باید بدنه سازه قفسه از استحکام بالایی برخوردار باشد. البته توجه داشته باشید که تنها فلزی بودن قفسه به معنای محکم و مقاوم بودن آنها نیست، بلکه باید متریال آن ضد زنگ باشد و در تماس با مواد خورنده اکسید نشود. همچنین لازم به ذکر است، در بدنه سازه قفسه های انبار مواد شیمیایی نباید جوش خوردگی به شیوه غیر استاندارد وجود داشته باشد. این جوش خوردگی ها به مرور و به دلیل وزن سنگین مواد شیمیایی دچار ترک و شکستگی شده و خطر ریزش مواد وجود دارد.

توجه به ترتیب چیدمان و خروج مواد شیمیایی از قفسه

قفسه های مورد استفاده در انبارها با توجه به شکل و ساختار آنها، ترتیب خاصی را برای ورود و خروج اقلام در هر ردیف فراهم می کنند. به عنوان مثال، در قفسه بندی پالت راک بسته بندی هایی که اول از همه وارد یک قفسه میشوند، از همه دیرتر خارج میشوند؛ به عبارت دیگر، LIFO هستند. اگر مواد شیمیایی که در انبار ذخیره می کنید دارای تاریخ انقاضا هستند، حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید و قفسه مناسب را انتخاب کنید.

پربازدیدترین مطالب ما را دنبال کنید!

استفاده از قفسه بندی لبه دار

ظروف پلاستیکی یا فلزی که برای نگهداری مواد شیمیایی استفاده میشوند، با ضربه ممکن است از قفسه به پایین پرتاب شوند. برای جلوگیری از این شرایط، یکی از اصول مهم در قفسه بندی انبار مواد شیمیایی، استفاده از قفسه های لبه دار است. لبه های برجسته قفسه ها از سر خوردن بسته ها و ظروف مواد شیمیایی تا حد زیادی جلوگیری می کنند.

قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار

دقت به تعداد طبقات قفسه

سیستم های قفسه بندی انبار با توجه به نوع سازه و ساختار آنها ارتفاع استانداردی دارند. به دلیل افزایش احتمال سقوط و ریزش ظروف حاوی مواد شیمیایی از ارتفاع، بهتر است تعداد طبقات را تا حد امکان کاهش دهید.

شرایط ایمنی محیط قفسه بندی و انبار مواد شیمیایی

علاوه بر ایمن و مناسب بودن سازه و نوع قفسه بندی مواد شیمیایی، لازم است محیط انبار نیز چند ویژگی مهم را دارا باشد که عبارتند از:

تعبیه سیستم تهویه مناسب در انبار

برای خروج گازهای شیمیایی که از مواد موجود در انبار متصاعد میشوند، باید سیستم تهویه پیشرفته تعبیه شود. این گازها نه تنها به سیستم تنفسی کارکنان آسیب وارد می کنند، بلکه تجمع بیش از اندازه آنها در محیط های بسته احتمال انفجار را افزایش خواهد داد.

عدم تابش مستقیم نور خورشید به قفسه مواد شیمیایی

در اغلب انبارهای مواد شیمیایی پنجره برای تهویه و جریان هوا در بخش های مختلف تعبیه میشود. به همان اندازه که این پنجره ها می توانند شرایط را برای نگهداری از این مواد مساعد کنند، عدم توجه به استانداردها در آنها منجر به خسارت خواهد شد. تابش مستقیم نور خورشید به درون انبار و روی قفسه مواد شیمیایی خطرات متعددی را می تواند به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از رخ دادن این مشکل بهتر است مقابل پنجره ها حفاظ قرار گیرد تا نور مستقیم وارد انبار نشود.

انبار مواد شیمیایی

انبار مواد شیمیایی

ایجاد شیب در ورودی و خروجی انبار

به دلایل مختلف ممکن است قفسه های مواد شیمیایی دچار ریزش شده و مواد از ظروف نشت کنند. خروج مواد شیمیایی از انبار و ورود به سایر بخش ها خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل بهتر است در قسمت درب ورودی و خروجی شیب ایجاد شود تا مواد به بیرون راه پیدا نکنند.

تنظیم دمای انبار مواد شیمیایی

مواد شیمیایی مایع و پودری و گاز از نظر میزان مقاومت در برابر حرارت و دما متفاوت هستند. با توجه به نوع مواد شیمیایی که در انبارها ذخیره میشوند و شرایط نگهداری آنها، دمای محیط باید تنظیم گردد. نصب دماسنج در بخش های مختلف انبار برای اطلاع از دما از موارد ضروری می باشد که باید به آن توجه داشت.

رعایت فاصله بین قفسه ها

در بسیاری از مواقع چیدمان و جا به جایی کالاها در انبار توسط لیفتراک انجام میشود و به همین دلیل باید فاصله بین ردیف قفسه ها به درستی تنظیم شود. فاصله بین هر ردیف باید به گونه ای باشد که که لیفتراک یا اپراتورهای انسانی براحتی بسته های مواد شیمیایی را جا به جا کنند و به بدنه سازه برخورد نداشته باشند. برخورد لیفتراک با بدنه سازه احتمال ریزش و سقوط مواد را افزایش می دهد.

تعبیه تجهیزات ایمنی در انبار مواد شیمیایی

از موارد بسیار مهم و ضروری در نبار مواد شیمیایی، استفاده از تجهیزات ایمنی می باشد. در بخش های مختلف انبار باید کپسول های آتش نشانی مناسب با نوع مواد شیمیایی، چند سطل ماسه و شن برای خاموش کردن حریق، ماسک های تنفسی برای کارکنان انبار، دوش های آب سرد برای خاموش کردن آتش سوزی قرار گیرد. علاوه براین، تمام کارکنان و پرسنل باید از محل دقیق این تجهیزات اطلاع داشته و با نحوه استفاده از آنها آشنایی کامل داشته باشند.

رعایت فاصله کابل برق با قفسه انبار

نه تنها برای نگهداری و انبار مواد شیمیایی، بلکه برای هر نوع کالا و محصول دیگر باید به فاصله کابل های برق با سازه و قفسه توجه شود. با توجه به اینکه قفسه ها فلزی می باشند، به همین دلیل باید کابل ها تا حد امکان روی بدنه سازه قرار نگیرند. علاوه براین، فاصله آنها باید به اندازه ای باشد که اگر جرقه ایجاد شد، روی بسته ها و ظروف مواد شیمیایی پرتاب نشود.

دسته بندی مواد شیمیایی در انبار

از دیگر نکات مهم در قفسه بندی و ایمنی انبار مواد شیمیایی می توان به دسته بندی و جداسازی آنها اشاره کرد. مواد شیمیایی از نظر تحمل دمایی و غیره با هم فرق دارند و بر همین اساس می توان آنها را دسته بندی کرد. پس از دسته بندی کردن، موادی که با هم سازگاری بالایی دارند را در یک قفسه قرار داده و مابقی بر حساب شرایط و ویژگی هایشان در جای مخصوص چیده میشوند. با این دسته بندی می توان شرایط دمایی و رطوبت مورد نیاز را برای نگهداری از مواد براحتی فراهم کرد، به طوریکه به سایر مواد آسیب وارد نشود.

طراحی و ساخت انواع قفسه بندی انبار مواد شیمیایی

فضاسازان امین از جمله مراکز طراحی و تولید و ساخت انواع قفسه بندی انبار برای مواد شیمیایی و غیره می باشد. این قفسه ها از بهترین متریال تولید و با رعایت اصول ایمنی نصب و در محل اجرا میشوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش فضاسازان امین تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC