Fa En

آشنایی با تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار

15 دی ، 1400
تیم فضاسازان امین

کارخانه ها و انبار ها جزء مکان ها و مشاغلی هستند که جا به جایی بار های سنگین وزن بصورت روزانه در آنجا انجام می گیرد. تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار که مختص حمل بار باشد از ضروریات است. برای انتخاب تجهیزات انبارداری مناسب برای حمل و نقل بار باید به نوع بار و وزن آن توجه کرد. آشنایی با انواع تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار می تواند برای انتخاب مورد های مناسب کمک کننده باشد.

تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار برای بارگیری و تخلیه

انبار قلب هر مجموعه کاری می باشد. تمام تجهیزات و وسایل در انبار ذخیره و در موقع نیاز از انبار تحویل گرفته می شود تا در مجموعه کاری استفاده گردد. برخی از تجهیزاتی که در انبار ذخیره می شود بسیار سنگین و حساس می باشند. بنابراین حمل و بارگیری آن ها نیازمند توجه ویژه است. 

تجهیزات تخلیه و بارگیری

اولین مورد استفاده از تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار که به ذهن هر کسی می رسد، تخلیه و بارگیری بار در انبار است. از دیرباز جرثقیل برای تخلیه و بارگیری در انبار و کارخانه ها استفاده می شد. امروزه انواع مختلفی از جرثقیل ها مانند دستی، برقی، سقفی، بازویی و کارگاهی وجود دارد. در انتخاب هر یک از انواع جرثقیل ها نوع و فضای انبار و وزن بار دخیل هستند.

جرثقیل دستی

جرثقیل دستی یا چین بلاک دستی از پرکاربردترین انواع جرثقیل در کارخانجات، انبار و حتی کارگاه های کوچک است. از جرثقیل دستی بیشتر برای بارگیری استفاده می شود. محصولات تولید شده توسط این جرثقیل ها در انبار تخلیه شده و موقع فروش نیز توسط همین نوع جرثقیل بارگیری می شود. جرثقیل های دستی بصورت زنجیری می باشند.

جرثقیل برقی

جرثقیل های برقی به نسبت جرثقیل های دستی بار های سنگین تری را می توانند جابجا کنند. این جرثقیل ها در محیط های کارگاهی و کارخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل های برقی با برق سه فاز کار می کنند و معمولا تک سرعته و دو سرعته تولید می شوند. محدوده ی باری که می توانند حمل کنند از 0.5 تن تا 50 تن می تواند متغیر باشد. جرثقیل های برقی در دو دسته بکسلی و زنجیری موجود هستند. 

جرثقیل برقی

جرثقیل برقی

جرثقیل سقفی

پیشینه جرثقیل های سقفی به مصر باستان باز می گردد که برای حمل تخته سنگ های بزرگ برای ساخت اهرام مصر به کار می رفت. امروزه این نوع از جرثقیل ها پیشرفت های بسیاری داشته و برای حمل اجسام سنگین در سالن های سرپوشیده، کارگاه های صنعتی، خطوط تولید، کارخانجات و غیره استفاده می شود. انواع مختلفی از جرثقیل های سقفی در بازار موجود است از جمله جرثقیل سقفی تک پل، دو پل، آویز، دروازه ای، ستونی یا بازه ای می باشد. 

جرثغیل سقفی

جرثقیل سقفی

جرثقیل کارگاهی

جرثقیل های کارگاهی یا جرثقیل لقمه گیر به دلیل داشتن طول کوتاه تر نسبت به سایر جرثقیل ها در انبار ها یا کارگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. مورد دیگر استفاده این جرثقیل ها در سطوح ناهموار و غیر جاده ای می باشد چرا که جرثقیل های کارگاهی، چهار چرخ فرمان پذیر بوده و دارای لاستیک های بزرگ آفرود می باشند. 

جرثقیل کارگاهی

جرثقیل کارگاهی

تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار برای جا به جایی اجسام

از دیگر تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار که برای حمل اجسام و وسایل داخل مجموعه کاری استفاده می شود، لیفتراک است. لیفتراک های دستی، برقی، گازی، گازوئیلی و بنزینی برای انواع مختلف کارها و اجسام استفاده می شود. استاکر ها نوع دیگری از لیفتراک می باشد که به دلیل حجم کوچک قابلیت حرکت بین قفسه های انبار را دارد.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید!

لیفتراک دستی

از ساده ترین انواع لیفتراک ها، لیفتراک دستی است. مورد استفاده آن بیشتر برای اجسام کوچک با وزن کم می باشد چرا که وزن های بالا می تواند باعث واژگونی لیفتراک شود. لیفتراک دستی در انبارها و فروشگاه ها و کارگاه های کوچک برای حمل اجسام کاربرد دارد. از انواع دیگر لیفتراک ها جک پالت و استاکر دستی می توان نام برد.

لیفتراک دستی

لیفتراک دستی

استاکر دستی

استاکر دستی همانطور که از نامش پیداست، تمام دستی بوده و با نیروی انسانی حرکت می کند. استاکرهای دستی تنها در سطوح صاف می توانند حرکت کنند. انواع دیگر استاکرها تمام برقی و نیمه برقی است.

استاکر دستی

استاکر دستی

استاکر نیمه برقی

قسمت بالابری استاکر های نیمه برقی با باطری های خودرویی 12 یا 24 ولتی کار می کنند در حالیکه برای حرکت نیروی انسانی نیاز است.

استاکر تمام برقی

استاکر های تمام برقی توسط باطری خودرویی 24 ولتی 225 آمپر ساعتی تغذیه می شود و تمام مراحل بالابری و حرکت توسط نیروی برق انجام می گیرد. در این نوع استاکرها، جایگاهی برای ایستادن اپراتور نیز تعبیه شده است. از استاکرهای تمام برقی برای حمل اجسام تا 2 تن نیز استفاده می شود. همچنین این استاکر ها می توانند سریع تر در محیط های کارگاهی و انبار حرکت کنند.

استاکر تمام برقی

استاکر تمام برقی

جک پالت

جک پالت ها نیز مانند استاکرهای دستی برای جا به جایی اجسام کوچک و سبک تا 1.5 تن در محیط های کوچک مانند فروشگاه ها و داروخانه ها کاربرد دارند. انواع دیگر جک پالت ها تمام برقی و اردر پیکر می باشد. 

جک پالت

جک پالت

لیفتراک برقی

لیفتراک برقی با بهره گیری از تکنولوژی مدرن به یکی از پرکار ترین و ایمن ترین تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار تبدیل شده است. از لیفتراک برقی در انبارداری، فضاهای بسته کارخانجات، سردخانه ها و مراکز توزیعی و تولیدی استفاده می شود. از مزایای بالقوه آن می توان به عدم تولید آلودگی و صدا، دارا بودن نمایشگر ال سی دی برای تشخیص ایرادات فنی، کنترل سرعت در شعاع چرخش، سیستم ضد واژگونی، سوئیچ قطع کن اضطراری لیفتراک، پدال های ارگونیک و غیره اشاره کرد. 

لیفتراک برقی

لیفتراک برقی

ریچتراک

یکی دیگر از تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار، ریچتراک می باشد که بیشتر در سردخانه ها و انبار های مواد غذایی و دارویی کاربرد دارد. دلیل کاربرد ریچتراک در این مکان ها این است که ریچتراک قابلیت مانور پذیری بالایی در مکان های باریک دارد. 

ریچتراک

ریچتراک

با گسترش کار ها و پیچیده تر شدن آن ها، نیاز به تجهیزات حمل و نقل در کارخانه و انبار بسیار بیشتر حس می شود. برای انواع مختلف کار ها، اجسام و بارها و وزن آنها تجهیزات متنوعی طراحی شده است. در این مقاله تعدادی از پرکاربرد ترین تجهیزات حمل و نقل را معرفی کردیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC