Fa En

مهمترین نکات اجرای قفسه بندی پانل راک

12 مرداد ، 1401
تیم فضاسازان امین

اجرای قفسه بندی پانل راک یا راک کفپوش دار نیاز به رعایت استانداردهای متعددی دارد. عدم توجه به این قوانین و استانداردها در نهایت می تواند مشکلاتی از قبیل ریزش سازه قفسه بندی و آسیب وارد شدن به محصولات و همچنین خسارت های جانی منجر گردد. گروه فضاسازان امین در ادامه به چند نکته و اصل مهم در نصب قفسه بندی پانل راک اشاره خواهد داشت.

اجرای قفسه بندی پانل راک ثابت

قفسه های فلزی دارای انوع مختلف ثابت و متحرک می باشند که کاربردهای متفاوتی با هم دارند. نوع ثابت این قفسه ها دارای بدنه تمام فلزی بوده و در نهایت سازه روی زمین ثابت میشود. قفسه های پانل راک نیز در گروه قفسه های ثابت فلزی قرار گرفته و با پیچ های بسیار مقاوم روی زمین محکم شده و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. یکی از مهم ترین مواردی که در اجرای قفسه بندی پانل راک باید به آن توجه داشت، نحوه نصب آنها بر روی زمین است.

لازم است از پیچ های مقاوم و محکم فلزی برای این منظور استفاده شده و از محکم شدن آنها در داخل زمین مطمئن شوید. علاوه بر استحکام پیچ و اتصالات، به میزان استقامت و محکم بودن زمین نیز باید در زمان نصب قفسه های پانل راک توجه داشته باشید. اگر محل اتصال قفسه ها خاک نرم و شن و ماسه باشد، بدون شک نمی تواند وزن سنگین سازه و محصولات و کالاهای قرار گرفته درون قفسه ها را تحمل کند.

نکات مهم اجرای قفسه پانل راکنکات مهم اجرای قفسه پانل راک

توجه به کفپوش در نصب قفسه بندی پانل راک

مورد بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، نوع کفپوش به کار رفته در سوله و سالن انبار است. همان طور که در مورد قبل اشاره شد، جنس کف زمین باید مقاومت کافی برای تحمل وزن سنگین سازه فلزی پانل راک را داشته باشد. علاوه براین، کفسازی سالن انبار باید به گونه ای باشد که امکان شستشوی فضای کف انبار وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که قفسه بندی پانل راک برای انبار محصولات غذایی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد و نباید از اهمیت شستشو و ضد عفونی کف زمین در زمان اجرای این سازه ها غافل شد.

تراز بودن محل اجرای قفسه بندی پانل راک

از مهم ترین اصول ایمنی که در زمان نصب قفسه بندی پانل راک باید مد نظر داشت، تراز بودن سطح سوله می باشد. این مرحله قبل از نصب قفسه ها و در فرآیند کفسازی انبار باید توجه شود. عدم تراز بودن سطح باعث میشود سازه با افزایش ارتفاع به مرور استقامت خود را از دست داده و دچار ریزش شود. در حالت استاندارد، میزان انحراف سازه در ارتفاع 10 فوت نباید از 0.5 اینچ بیشتر شود که با تراز کردن سطح می توان این شرایط را فراهم نمود.

توجه به تعداد طبقات قفسه

با توجه به جنس بدنه قفسه و شکل و ساختار کلی آن، حداکثر تعداد طبقات مشخص شده و نباید از آن تجاوز کرد. در زمان اجرای قفسه بندی پانل راک نیز باید به این مساله توجه داشت و ارتفاع و تعداد طبقات را بر اساس استانداردها تعیین کرد. توجه داشته باشید که افزایش بیش از اندازه تعداد طبقات منجر به عدم استحکام کافی قفسه ها خواهد شد و در نهایت مشکلاتی از قبیل ریزش سازه را به همراه دارد.

علاوه بر تعداد طبقات و ارتفاع کلی سازه، لازم است ارتفاع هر یک از طبقات و عرض دهانه سلول های نگهداری از کالاها نیز بر اساس استانداردها تعیین گردد. به عنوان مثال بسیاری از قفسه های پانل راک ارتفاع هر طبقه بین 200 تا 1000 سانتی متر در نظر گرفته میشود و بر همین اساس نیز دهانه آنها 117، 155 و 270 ارائه می گردد. در زمین خرید قفسه بندی پانل راک این استانداردها توسط سازندگان ارائه میشود که باید برای نصب به آن توجه داشت.

پر بازدیدترین مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

کاربرد های قفسه بندی پانل راک در انبار

مزایا و اهمیت استفاده از قفسه بندی فلزی

آموزش روش انبارداری و نکات مربوط به آن

رعایت ظرفیت قفسه

همان طور که اشاره شد، با توجه به جنس بدنه سازه و متریال به کار رفته در آنها و میزان ضخامت سطوح در نهایت ظرفیت مشخصی برای هر نوع قفسه تعیین می گردد. با توجه به تعداد و نوع و وزن کالاهایی که قصد دارید درون قفسه بندی پانل راک قرار دهید، لازم است گزینه های مناسب را خریداری کنید. به عبارت دیگر، رعایت ظرفیت قفسه بندی پانل راک در زمان اجرای آن از جمله مواردی هستند که نباید چشمپوشی کرد.

توجه به فاصله بین قفسه بندی پانل راک و اطراف

مورد بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، میزان فاصله بین سازه از دیوار پشت و روبرو و سایر ردیف ها می باشد. فاصله بین ردیف ها باید به گونه ای در نظر گرفته شود که حمل و جا به جایی کالاها در اندازه های مختلف با اختلال مواجه نشود. علاوه براین، دستگاه های لیفتراک نیز باید بتوانند بدون برخورد با سازه در انبار تردد داشته باشند.

همچنین لازم به ذکر است، فاصله سازه از دیوار سوله باید حداقل 60 سانتی متر در نظر گرفته شود تا از نظر ایمنی دچار مشکل نشود. فاصله طبقات بالایی قفسه ای لامپ و سیستم های روشنایی، سیستم هواکش و گرمایشی و سرمایشی همگی باید به گونه ای تنظیم شوند که در صورت بروز اتصالات برقی و پرتاب جرقه های آتش به سازه و محصولات داخل آنها آسیب وارد نشود.

به عنوان استاندارد، اگر قفسه های پانل راک را در انبار یا سوله ای با عرض 20 متر نصب می کنید، بهتر است حدود 2 متر راهرو برای تردد بین آنه در نظر گرفته شود.

اجرای قفسه بندی پانل راکاجرای قفسه بندی پانل راک

فاصله کف قفسه از زمین

به همان اندازه که ارتفاع و میزان فاصله سازه از دیوار و سقف اهمیت دارد، مقدار فاصله ای کف قفسه از زمین نیز باید در زمان نصب توجه شود. برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت کف زمین به کالاهای موجود درون قفسه لازم است حداقل 15 سانتی متر فاصله در نظر گرفته شود تا شستشوی سوله انبار انجام شود.

بررسی سازه قبل از اجرای قفسه بندی پانل راک

بدنه سازه و مهارکن ها و غیره در این قفسه فلزی می باشند و در بخش های مختلف آن جوشکاری انجام میشود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که به دلیل عدم کیفیت متریال به کار رفته در سازه و جوشکاری غیر استاندارد، بخش هایی از آن دچار ترک و شکستگی شده باشد. قبل از اجرا و نصب قفسه بندی پانل راک لازم است تمام بخش های آن با دقت بررسی و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC