Fa En

مناسب ترین کفسازی برای قفسه بندی انبار چه ویژگی هایی دارد؟

10 آبان ، 1400
تیم فضاسازان امین

کفسازی برای قفسه بندی انبار ارتباط مستقیم بر افزایش امنیت در محیط، چیدمان و حمل و جا به جایی آسان کالاها و همچنین برقراری نظم و زیباتر شدن انبار دارد. عدم توجه به استانداردها در هر یک از مراحل ساخت کف انبار در نهایت می تواند عواقب خطرناک متعددی از قبیل ریزش قفسه ها و غیره را به همراه داشته باشد. گروه فضاسازان امین در ادامه به مهم ترین ویژگی هایی که یک پوشش مناسب برای کف انبارها دارند اشاره خواهد داشت.

ویژگی های کف سازی پایه برای قفسه بندی انبار

کفسازی برای قفسه بندی انبار در مراحل مختلفی انجام شده و لایه های متعددی از مواد و مصالح مقاوم برای این منظور استفاده خواهد شد. نوع مواد استفاده شده و نحوه اجرای آنها از جمله فاکتورهای بسیار مهمی هستند که باید به آن توجه داشت.

قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار

بر اساس استانداردهای ارائه شده برای کف سازی فضای انبارها، در اولین مرحله لازم است بتن ریزی انجام شود. ویژگی هایی که در این مرحله لازم است در نظر گرفته شوند عبارتند از:

مقاومت پوشش کف انبار

پس از آماده سازی سطح زیرساخت و از بین بردن هرگونه برآمدگی و تو رفتگی، از میلگرد استفاده شده و در نهایت سطح کاملا با مواد بتنی پر میشود. مواد بتنی و نحوه اجرای آنها بر روی سطح باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند در برابر فشار وارد شده از قفسه انبار و کالاهای قرار گرفته در آنها و سایر شرایط محیط مقاومت کافی را داشته باشد. به همین دلیل قبل از انتخاب بتن و اجرا، محاسبات متعددی صورت گرفته و در نهایت کف سازی انجام میشود.
به دلیل اهمیت بسیار زیاد مقاومت در برابر وزن در فرآیند کفسازی برای قفسه بندی انبار، لازم است به فاکتورهایی از قبیل تعداد قفسه ها، ارتفاع آنها، تعداد ردیف ها، تعداد سلول ها در هر ردیف، وزن و تعداد متوسط کالاهای انباشته شده در هر سلول مد نظر قرار گیرند.

انبساط و انقباض در کف سازی انبار

مواد بتنی استفاده شده در اولین لایه کف سازی انبار، در برابر افزایش و کاهش دما با تغییر مواجه شده و انبساط و انقباض صورت میگیرد. به دلیل تاثیرات منفی و نامطلوبی که انبساط لایه بتنی ممکن است بوجود آورد، در دومین مرحله از کف سازی، درزهایی در نظر گرفته میشود. درزهای انبساط در اغلب مواقع به گونه ای اجرا میشوند که دو سوم از عمق آن با یونولیت و یک سوم باقی مانده با مواد پلی اورتان پر شود.
علاوه بر عمق، عرض درز انبساط در کف سازی برای قفسه بندی انبار اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به استانداردهای ارائه شده عرض این درزها 5 برابر عمق آنها در نظر گرفته میشود.

کفسازی انبار

کفسازی انبار

ویژگی های کف سازی نهایی برای قفسه بندی انبار

در آخرین مرحله از کف سازی، برای لایه رویی از مواد مختلفی می توان استفاده نمود. از رایج ترین این مواد می توان به اپوکسی، بتن، سرامیک، آرملات و همچنین سرامیک اشاره نمود. نوع کفپوشی که برای قفسه بندی انبار استفاده میشود، به نوع کالاهای انباشته شده در انبار و شرایط دمایی و نوع ماشین آلات و غیره بستگی دارد. در حالت کلی، هر یک از موادی که برای کفسازی لایه رویی سالن های انبار استفاده میشود باید چند ویژگی مهم داشته باشند که عبارتند از:

قابلیت شستشوی کفپوش انبار

در تمام سوله های انبار کارخانجات و محیط های صنعتی و نیمه صنعتی، توجه به بهداشت و شستشوی سطوح اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل باید موادی برای کف سازی استفاده شوند که قابلیت شستشو را دارا باشند. عدم ایجاد ترک و شکستگی به دلیل تماس با نم و رطوبت یا متورم شدن سطح همگی در انتخاب مواد مورد استفاده برای کف اهمیت دارند.

مقاومت در برابر خراشیدگی

عبور و مرور ماشین آلات حمل و جا به جایی کالاها از قبیل لیفتراک، تردد نیروی های انسانی و انباشته شدن کالاهای روی سطح و غیره همگی ممکن است منجر به ایجاد خراش روی کفپوش انبار شوند. خراش های ایجاد شده به مرور باعث از بین رفتن مقاومت آنها در برابر تماس با نم و رطوبت شده و همچنین تردد ماشین آلات را با چالش مواجه می کند.
یکی از ویژگی های بسیار مهم در کفسازی برای قفسه بندی انبار، میزان مقاومت این مواد در برابر تماس با اشیای نوک تیز و خراشیدگی است.

پربازدیدترین مطالب

کف سازی قفسه بندی انبار با مواد مقاوم در برابر مواد خورنده

در کارخانجات مختلف و محیط های صنعتی ممکن است مواد اسیدی و خورنده در سوله های انبار استفاده شوند. به دلایل مختلف نیز ممکن است این مواد روی سطح پاشیده شده و با کفپوش تماس داشته باشند. اگر مواد استفاده شده برای کفسازی قفسه بندی انبار دارای مقاومت کافی در برابر این مواد نباشند، خیلی زود سطح آنها دچار تخریب میشود.

قابلیت رنگ آمیزی در کف سازی قفسه بندی انبار

در انبارداری صنعتی و پیشرفته، رنگ آمیزی کف و ایجاد راهنما برای تردد لیفتراک و اپراتورهای انسانی و همچنین کد گذاری کالاها و ثبت آن در سیستم کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل باید موادی در کف سالن های انبار به عنوان کفپوش استفاده شوند که امکان رنگ آمیزی و شماره گذاری را دارا باشند. صاف و صیقلی بودن کف سالن می تواند شرایط را برای رنگ آمیزی آنها فراهم کند.

اهمیت اصطکاک در کف سازی برای قفسه بندی انبار

علاوه بر ماشین آلاتی از قبیل لیفتراک، کارگران و نیروهای انسانی نیز در طول روز در بخش های مختلف انبار تردد داشته و کالاها را جا به جا می کنند. در فرآبند کف سازی برای قفسه بندی انبار نباید از موادی استفاده شوند که سطح را سُر و لغزنده کنند. به عبارت دیگر، به اصطکاک باید انتخاب نوع مواد مورد استفاده به عنوان کفپوش و نحوه اجرای آنها توجه شود.

کفسازی متناسب با قفسه بندی انبار

کفسازی متناسب با قفسه بندی انبار

مقاومت بالا در برابر افزایش دما

علیرغم رعایت اصول ایمنی، این احتمال وجود دارد که در انبارها آتش سوزی رخ دهد. یکی از قوانین و اصول مهم در کف سازی قفسه بندی انبار، استفاده از مواد غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر افزایش دما است. این مواد باید در شرایط بروز آتش سوزی غیر قابل اشتعال باشند تا در عدم انتشار شعله های آتش به سایر بخش ها موثر عمل کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC