Fa En

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد

10 آبان ، 1400
تیم فضاسازان امین

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد یکی از مواردی می باشد که در زمینه مسائل فنی می توان از آن استفاده نمود و با استفاده درست و دقیق و اجرای قوانین مناسب و خریداری قفسه بندی مناسب، از حوادث و ضرر هایی که در انبار می تواند ایجاد شود، جلوگیری نمود. رعایت قوانین خاص و استفاده از نیروی کاری مجرب در کنار استفاده از وسایل و قفسه بندی مناسب و به جا، نسبت به محصولات مورد استفاده در انبار از این دسته موارد مهم می باشند.

علل ایجاد حادثه در انبار

از علل ایجاد حوادث در انبار و مشکلاتی که در انبار بوجود می آید، می توان به دو مورد اصلی اشاره نمود که این دو مورد جنبه انسانی و جنبه فنی و مادی می باشند. مورد یک و عوامل انسانی همان مواردی هستند که به دلایل مختلف و در شرایطی که نیروی انسانی اشتباهات و مشکلات شخصی داشته باشد و نکات و ملاحظات لازمه را رعایت نکند، باعث ایجاد حادثه در محل کار می گردد.

مشکل دوم که باعث ایجاد حوادث می شود، جنبه فنی می باشد و معمولا به علت وسایل و تاسیسات کاری بوجود می آیند. در اینگونه از موارد دستگاه ها یا خراب می باشند و یا مشکلات فنی دارند که گاها باعث ایجاد حادثه می شوند. پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد در درجه و در دسته بندی مسائل فنی قرار می گیرد و می توان با دقت در این مورد، میزان حوادث و ضرر ها را از بین برد.

علت ایجاد حادثه در انبار

علت ایجاد حادثه در انبار

ویژگی قفسه بندی ایمن و استاندارد

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد و ایمن از مشکلات انبار جلوگیری کرده و باید ویژگی های خاص خود را داشته باشد. پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد باید اندازه گیری ها و قفسه بندی دقیقی داشته باشد و به طور کلی انباری می تواند عملکرد درستی داشته باشد که در بهترین و کوتاه ترین زمان بهترین خدمات را ارائه کند. در صورتی که موارد لازم رعایت نشود، نه تنها نظم و در نتیجه سرعت در محیط کار نخواهیم داشت، بلکه رضایت مشتری نیز از دست می رود و مشکلات زیادی به بار می آورد. در انبار باید از قفسه بندی استاندار و مناسب بر اساس نوع محصول استفاده نمایید و به نوعی با توجه به این که در هر محل کاری محصولات مخصوص آن محل ارائه می شود باید قفسه بندی مناسب برای آن انبار را انتخاب نمایید. یکی دیگر از موارد، چک کردن و بررسی نمودن همیشگی انبار می باشد. باید برای انبار و حفظ نمودن نظم و درستی کار در انبار قوانین و ساعات کاری دقیقی را در انبار داشت.

قفسه بندی ایمن و استاندارد

قفسه بندی ایمن و استاندارد

استاندارد های ایمنی در قفسه بندی انبارها به منظور پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد

استانداردهای لازم در این زمینه و برای حفظ ایمنی عبارتند از:

1- جنس بکار رفته در این قفسه ها که بهتر است از نوع فلزی و مقاوم باشند.

2- توجه به ایجاد توازن در قفسه ها

3- در انبارها از لامپ های چسبیده به سقف استفاده کنید.

4- ردیف قفسه ها به گونه ای قرار گیرد که بن بست نبوده و بتوان به راحتی بین آنها تردد کرد.

5- از قرار دادن وسایل در راهروها بپرهیزید.

6- محل عبور و مرور و حرکت لیفتراک رنگی باشد.

7- جلوگیری از اتصال لوازم و بخش های جانبی به قفسه ها

8- قفسه ها باید دارای پوشش ضد زنگ باشند.

9- اتصالات، بازوها و مهاربندی ها و ستون ها باید کاملا مورد بررسی قرار گرفته و سالم باشند.

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد

نکات مهم در رابطه با استفاده از قفسه بندی و پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد نیاز به انجام کار ها و رعایت مواردی مانند داشتن اطلاعات دقیق در رابطه با میزان تحمل بار در هر قفسه بندی دارد. یکی از مشکلاتی که برای قفسه بندی ها در بسیاری از انبار ها بوجود می آید و میزان ایمنی را در این مکان ها کم می کند، قرار دادن و استفاده از بار های بسیار بیشتر از تحمل وزنی قفسه می باشد. بهترین کار در این موارد، خواندن تابلوها و برچسب های تحمل بار قرار گرفته بر روی قفسه بندی ها می باشد.

مطالب پربازدید گروه فضاسازان امین

مورد دوم که در زمان استفاده از قفسه بندی و قرار دادن لوازم و وسایل مختلف بر روی آن باید رعایت شود، جلوگیری از رها کردن و پرت کردن بار ها بر روی قفسه ها می باشد. بسیاری از افراد و راننده هایی که لیفت تراک ها را رانندگی می کنند، بار ها را به صورتی غیر حرفه ای بر روی قفسه بندی قرار می دهند که این خود سطح ایمنی را در انبارها پایین می آورد. این کار باعث ریزش و در نتیجه آسیب قفسه ها شده و در نتیجه مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

یکی دیگر از مواردی که باید رعایت شود توجه به عدم برخورد شاخه ها و بازو های لیفتراک ها با قفسه بندی می باشد زیرا می تواند باعث خرابی در قفسه ها و حتی ریزش طبقات آنها بشود. همچنین بار ها نباید در میان راهروهای مورد استفاده در قفسه بندی قرار گیرند.

پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد از مهمترین موارد در انبارداری می باشد. برای مثال حضور داشتن و قرار گرفتن بارها در میان راهرو ها در مواقع حساس و اساسی مانند آتش سوزی می تواند خطرات مالی و جانی بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. در انبار ها بهتر است از پالت هایی استفاده نمایید که با محصولات شما همخوانی مورد نظر را داشته باشد زیرا استفاده نادرست از پالت ها می تواند در بلند مدت باعث خراب شدن و شکستگی پالت ها شده و خطرات جانی و مالی بسیار زیادی با خود به همراه داشته باشد.

نکات مهم در پیشگیری از حوادث انبار

نکات مهم در پیشگیری از حوادث انبار

استانداردهای نصب قفسه های انبار

به منظور پیشگیری از حوادث انبار با قفسه بندی استاندارد باید مواردی را برای نصب در نظر گرفت:

1- در نظر گرفتن میزان طبقات قفسه ها و ارتفاع آنها(دهانه 135 تا 150، عمق 2 تا 8 پالت)

2- فضای مختص برای هر ردیف از قفسه ها به نوع قفسه و کالا و همچنین میزان وزن و ابعاد آن بستگی دارد.

3- نوع دسترسی در زمان نصب باید در نظر گرفته شود.

4- فاصله پالت ها از یکدیگر در قفسه ها 10 سانتی متر باشد.

5- فاصله استاندارد قفسه تا دیوار 60 سانتی متر که بر اساس نوع کالا این اندازه متغیر است.

6- فاصله کالا ها در قفسه ها از سقف باید مد نظر قرار بگیرد.

نتیجه گیری

در هر انباری به منظور انبار هر نوع لوازم و وسایل، اعم از ابزار و یا مواد غذایی و برای بالا رفتن میزان ایمنی، باید از قفسه بندی های استاندارد استفاده کرد و بر اساس میزان فضای موجود در انبار و همچنین نوع موادی که قصد انبار کردن آنها را داریم، نوع و اندازه قفسه ها را تعیین کرد.

در نظر گرفتن این موارد به اضافه نکات ایمنی در زمان نصب قفسه بندی و همچنین نگهداری، باعث بالا رفتن و بیشتر شدن سطح ایمنی در این محیط های کاری خواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC