Fa En

معرفی انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی

10 مهر ، 1400
تیم فضاسازان امین

امروزه با افزایش و گسترش سیستم انبارداری، انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی شکل های مختلفی به خود گرفته است. مقدار هزینه ای که می تواند برای خرید قفسه انبار صرف کند، کنترل و جابجایی محصولات، نوع محصول و... عواملی هستند که فرد در حین انتخاب نوع و مدل قفسه انبار خود باید به آن توجه داشته باشد. پس قبل از خرید قفسه برای انبار ابتدا باید با انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی آشنا شد تا توانست مناسب ترین نوع قفسه انبار را خریداری و تهیه کرد، در این خصوص تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا به صورت مختصر با کاربردها و انواع قفسه انبار آشنا شوید.

قفسه بندی انبار چیست؟

قفسه انبار وسیله ای است که برای طبقه بندی بهینه تر و مناسب تر اجناس و کالاها در محیط های کاری و انبارداری ها از آن استفاده می شود، با ورود انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی به شکل ها و کارایی های گوناگون، سیستم انبارداری و محیط های کاری دچار تحولات و دگرگونی های گوناگونی شد، تغییراتی چون چیده نشدن کالاها و اجناس به صورت بهم ریخته و روی هم، دسته بندی شدن اجناس، افزایش فضای محیط و تغییرات مثبت دیگری که بخش های مرتبط با تجارت از آن بهره می گیرند.

قفسه بندی

قفسه بندی

انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی

همانطور که پیشتر گفته شد قفسه های صنعتی دارای انواعی مختلفی است و برای انتخاب و خرید هر یک از مدل های آن ابتدا باید با مصارف صنعتی هریک در سیستم های انباری آشنا شد، بخش زیر توضیح کوتاهی در مورد انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی می باشد:

 • قفسه بندی پالت راک: استفاده اصلی قفسه بندی پالت راک، نگهداری و دسته بندی کالاهای سنگین می باشد. بکارگیری این نوع قفسه باعث می شود تا زمان جابجایی کالا کاهش یافته و فضا ذخیره سازی کالاهای سنگین بهینه یابد.
 • قفسه بندی پرچ سنگین: قفسه بندی پرچ سنگین، سیستمی از قفسه بندی فولادی است که بیشتر برای مصارف صنعتی استفاده می شود. این سیستم با طراحی هوشمندانه ای که دارد و امکان استفاده برای ذخیره سازی کالاهای سنگین و سبک، توانسته است نظر بسیاری از انبارداران را به خود جلب کند.
 • قفسه بندی کانتی لور: سیستم قفسه بندی r ،racking Cantileveبرای ذخیره سازی و نگهداری کالاهای فله ای، دراز و بزرگ مانند چوب، لوله، تخته سنگ و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم امکان دسترسی آسان تر برای آن دسته از موادی که امکان دسته بندی آن به شکل استاندارد وجود ندارد برای بازه های زمانی طولانی مدت را فراهم می آورد.
 • قفسه بندی پوش بک: در این گزینه قفسه بندی، دیگر لازم نیست تا رانندگان بالابر پالت مسافتی را در راهروها طی بنمایند بلکه کافی است تا جلوی سیستم ریلی قرار بگیرند و محصول را بارگیری بنمایند.
 • قفسه بندی خود جریان: همانطور که از اسمش پیداست روند کار به این صورت است که در این سیستم محصولات و کالاها بر روی نوار غلتکی شکلی قرار می گیرد و با حرکت چرخ های حرکتی قفسه، کالا ها در کنار ماشین پالت قرار می گیرد و پس از تخلیه، کالا ها باقی مانده به محل اولیه خود باز می گردند. از معایب این سیستم که برای خرید باید به آن اشاره کرد این است که نمی توان به صورت همزمان و دسته بندی شده به تمام محصولات مورد نظر دسترسی پیدا کرد و قیمت نصب و خرید این سیستم از قیمت بالایی برخوردار است.
 • قفسه انبار خود جریان: از قفسه های درایوین یا قفسه بندی خود راهرو برای ذخیره سازی کالاها و محصولاتی که دارای چگالی کم و تاریخ انقضا نیستند استفاده می شود. این سیستم تنها دارای یک راه ورود و خروج برای کالاها است و از همان دو راه فقط می توان کالاها را بارگیری کرد.

انواع قفسه بندی انبار صنعتی

انواع قفسه بندی انبار صنعتی

پرطرفدارترین مطالب ما را از دست ندهید!

کاربردهای قفسه بندی انبار

مهمترین کاربردها و مزیت های استفاده از انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی به شرح زیر می باشد:

 • نگهداری وسایل و تجهیزات کارخانه ها، فروشگاه ها، مغازه ها و... به شکلی مناسب
 • پیدا کردن راحت تر کالا
 • پرداخت هزینه کمتر برای نگهداری محصولات در انبار
 • کاهش خسارت ها و صدمات جانی و مالی در محیط کار
 • منظم تر شدن و چینش بهتر کالاها
 • افزایش سرعت در جابجایی کالاهای انبار
 • افزایش فضای محیط
 • امکان کنترل موجودی در کمترین زمان و با کمترین هزینه و تسهیل فرایند انبارداری

کاربرد قفسه بندی انبار

کاربرد قفسه بندی انبار

مراحل ساخت و تولید قفسه انبار فلزی چگونه است؟

مراحل انتخاب و نصب انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی به ترتیب به صورت زیر می باشد:

 • بازدید از محیط و اندازه گیری فضای محیط
 • انتخاب مدل و جنس قفسه بر اساس شرایط محیطی انبار
 • ساخت سیستم قفسه بندی انتخابی به صورت استاندارد
 • برشکاری و پرسکاری، جوشکاری، رول فرم، پانچو…
 • رنگ زدن به قفسه
 • نصب قفسه ها در انبار و یا فضای کاری

تولید قفسه فلزی انبار

تولید قفسه فلزی انبار

نکات انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی

نکته ای که در حین سفارش و خرید انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی باید به آن توجه داشت این است که مدل قفسه انتخابی باید به صورت استاندارد ساخته شده باشد و از کیفیت ساخت و جنس بالایی برخوردار باشد به این دلیل که اگر اینگونه نباشد قفسه های خریداری شده و نصب شده را باید پس از مدتی استفاده تعویض کرد و خسارت مالی متحمل شد علاوه بر آن این امکان وجود دارد که کالاهایی که درون قفسه ها قرار داده شده بودند دچار آسیب شده باشند و از بین رفته باشند پس با وجود دلایلی که بیان شده باید کار را به شرکت های معتبر و با تجربه سپرد و از نظر مشاوران این شرکت ها کمک گرفت.

نکات قفسه بندی صنعتی

نکات قفسه بندی صنعتی

هزینه نصب قفسه بندی انبار

به دلیل اینکه هزینه خرید انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی، تعداد قفسه ها و نحوه نصب هر سفارش با یکدیگر فرقی می کند نمی توان عددی دقیق و شفافی ارائه کرد، اما می توان برای پرداخت نکردن هزینه قفسه انبار، نحوه نصب انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی را آموزش دید و سپس اقدام به نصب قفسه ها کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC