Fa En

آشنایی با ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

12 مرداد ، 1401
تیم فضاسازان امین

معمولا در انبارها از انواع سیستم قفسه بندی با توجه به چند مورد مهم استفاده می شود. انتخاب درست و هوشمند سیستم قفسه بندی باعث می شود تا فضای انبار گسترده تر و جابجایی محصولات با سهولت بیشتری همراه باشد. با ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک آشنا می شویم.

انواع سیستم قفسه بندی در انبار

بیشتر انبارها بسته به این که از چه محصولاتی در آن نگهداری می شود و فضای انبار چه مقدار است دارای سیستم قفسسه بندی مختلفی است. بعضی از افراد هنوز به صورت سنتی از انبارهای خود استفاده می نمایند. معمولا در این انبارها با کمی آشفتگی مواجه هستیم و تنها با حضور خود مسئول انبار می توان از موقعیت مکانی هر محصول در انبار اطلاع به دست آورد. اما بدون حضور وی جابجایی و حمل محصولات عملا کاری غیر ممکن است. اما در بعضی دیگر از انبارها انتخاب سیستم قفسه بندی آن چنان با دقت و فکر صورت گرفته است که با آشنایی با سیستم انبار داری هر فرد خود می تواند از وضعیت موجودی انبار و محصولات دپو شده در آن  اطلاع داشته باشد.

قفسه بندی پالت راک ازانواع قفسه بندی در انبار است که با آشنایی با ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک به خوبی می توان از فضای انبار تا چندین برابر فضای واقعی آن استفاده نمود.

انواع سیستم قفسه بندی در انبار

انواع سیستم قفسه بندی در انبار

قفسه بندی پالت راک در انبار داری

در این نوع سیستم که بیشتر برای نگهداری محصولات با وزن بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد اقلام بر روی پالت در محل مورد نظر قرار می گیرند. هر قفسه شامل چندین پالت است. این پالت را بسته به وزن محصولات می تواند تا ارتفاع های مختلف از سطح انبار قرار گیرند. جابجایی نیز توسط دستگاه هایی که برای همین منظور برای انبارها در نظر گرفته شده است انجام می شود. لیفتراک ها از مهم ترین دستگاه های حمل محصولات در این انبارها هستند که با توجه به فضای قابل حرکت در اندازه های مختلف در هر انبار برای جابجایی اقلام مورد استفاده هستند. علاوه بر لیفتراک ها از بالابرها نیز می توان برای جابجا نمودن محصولات استفاده نمود. بسته به این که در هر پالت از چه محصولی نگهداری می شود می توان از انواع دیواره دار و یا بدون دیواره آن استفاده نمود. اما ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک به شما این امکان را می دهد تا کالاها یا محصولات نگهداری شده در انبار را بدون نیاز به حرکت اختصاصی تنها با یک صفحه نمایشگر به سادگی تحت کنترل داشته و انجام دهید.

قفسه بندی پالت راک  

قفسه بندی پالت راک

ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

همان گونه که از نام این قفسه بندی مشخص است استفاده از یک سیستم محرکه به این نوع قفسه بندی به آن ویژگی حرکت را بخشیده است. اما نیروی محرکه در این نوع قفسه بندی می تواند به دو صورت مجزا و یا مشترک هر قفسه را به حرکت در آورد. حرکت قفسه ها در این نوع سیستم قفسه بندی یکی از مزیت های بزرگ آن محسوب شده که باعث استفاده بیشتر از فضای انبار و سهولت در جابجایی می شود. برای آشنایی با ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک می توان گفت که در این نوع سیستم استفاده از یک صفحه نمایشگر امور انبار داری را کنترل و راحتی بیشتری برای کاربران آن به همراه می آورد.

مطالب دیگر را از دست ندهید!

قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

موارد استفاده از قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

به دلیل سهولت در جابجایی و سرعت در حمل محصولات این نوع قفسه بندی بیشتر برای محصولات بسیار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. اما تنها محصولات سنگین در این سیستم نگهداری نمی شوند. محصولاتی نظیر قطعات یدکی، یا مواد اولیه کارخانجات نیز از اقلام نگهداری شده با استفاده از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک است. کلیه محصولات و یا مواد در این سیستم بر روی پالت ها نگهداری شده و با استفاده از ماشین های مخصوص حمل کالا در انبار مانند لیفتراک با سرعت بیشتری جابجا می شوند. در این انبارها فضای کافی برای حرکت این ماشین ها در نظر گرفته می شود. زیرا به دلیل وزن سنگین و حجم زیاد هر یک از محصولات جابجایی با دست اصلا امکان پذیر نبوده و باید حتما توسط این دستگاه ها حمل و نقل اقلام انجام شود.

موارد استفاده از قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

موارد استفاده از قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

مزیت استفاده از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

این نوع سیستم قفسه بندی با توجه به وزن محصولات نگهداری شده در انبار قابل انجام است. طراحی نیز با توجه به ابعاد و تحمل وزن بار صورت می گیرد. تعیین دهنه بازوها و طراحی فریم قفسه بندی از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک است. علاوه بر آن این نوع قفسه بندی دارای چند مزیت بزرگ است که عبارتند از:

 • از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک می توان به سهولت مدیریت موجودی انبار اشاره نمود.
 • اطلاع از موجودی هر انبار تنها با استفاده از دستگاه های کد خوان.
 • کاهش هزینه ها به دلیل استفاده مکانیکی جابجایی محصولات.
 • افزایش فضای نگهداری اقلام از 300 تا 500 در صد.
 • صرفه چویی در هزینه ها و نیروی کار.
 • کم  کردن خطر بروز آسیب های احتمالی ناشی از جابجایی و تصادف در فضای انبار.
 • از ویژگی های قفسه بندی فلزی پالت راک اتوماتیک علاوه بر انبارها می توان در سردخانه ها به دلیل وزن زیاد کالاها در این فضاها نیز سود برد.
 • سرعت در دسترسی به هر پالت بدون این که نیاز به هر گونه جابجایی پالت های دیگر باشد.
 • انبار داری راحت و ساده تر با استفاده از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک.

مزیت استفاده از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

مزیت استفاده از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

نکات مهم در استفاده از قفسه بندی پالت راک اتوماتیک

این نوع سیستم که قفسه بندی موبایل راک نیز شناخته می شود از بهترین گزینه ها در انبارهای نگهداری از محصولات بسیار سنگین است. اما برای این که این نوع قفسه بندی بیشترین استفاده را در انبار داشته باشد باید به چند نکته مهم توجه نمود.  

 • پالت ها در این قفسه بندی می تواند در انواع چوبی، پلاستکی، فلزی، سرامیکی و یا انواع دیگر طراحی و تولید شوند. اما بهتر است با توجه به وزن محصول نگهداری شده از بهترین متریال جهت ساخت پالت راک اتوماتیک استفاده نمایید.
 • از ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک ارتفاع این نوع قفسه بندی تا حدود 12 متر است. برای همین با توجه به ارتفاع سقف انبار می توان از ارتفاع های مختلف آن استفاده کرد.
 • این سیستم به یک نمایشگر گرافیکی قابلیت اتصال دارد. استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری نیز به مزیت این نوع سیستم در انبار می افزاید.

با آشنایی با ویژگی های قفسه بندی پالت راک اتوماتیک می توانبد با استفاده از رایانه با سرعت و سهولت بیشتری جابجایی محصولات را در انبارها انجام داده و در هزینه های نگهداری تا مقدار زیادی صرفه جویی نمایید.  

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC