Fa En

قفسه بندی انبار کوچک

30 بهمن ، 1402
فضاسازان امین

همه انبارها بزرگ نیستند و به شما فضای بسیار بزرگی نمی‌دهند تا بتوانید هر نوع قفسه‌ای که تمایل داشتید در آن قرار دهید. میزان کالاهای شما بسته به نوع چیدمانی که دارید می‌تواند کم یا زیاد شود و این تنها به یک نکته بستگی دارد و آن این است که چگونه قفسه‌بندی کرده باشید. قفسه بندی انبار کوچک نیازمند دقت و دانستن نکات بسیاری است تا هم بتوانید از فضا نهایت استفاده را داشته باشید، هم کالای بیشتری را در آن ذخیره کنید. چیدمان انبار کوچک نیازمند توجه به برخی فاکتورها است که ما در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم.

کدام قفسه‌ها برای انباری کوچک مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که نمی‌توانید از هر نوع قفسه‌ بندی در انبار کوچک بهره ببرید. برخی از این قفسه‌ها ابعاد بسیار بزرگی دارند و جای زیادی اشغال می‌کنند. به همین دلیل باید بدانید که قفسه بندی چیست و در انتخاب قفسه مناسب نیز دقت کافی داشته باشید. برای این کار لازم است بدانید کدام نوع از قفسه‌ها بیشترین کاربرد را دارد و البته فضای کمی نیز اشغال می‌کند تا بتوانید کالای بسیاری را ذخیره کنید. انواع‌ قفسه‌هایی که می‌توانید استفاده کنید عبارت هستند از:

قفسه بندی نیم طبقه پیش ساخته

قفسه‌های نیم طبقه اغلب ارتفاعشان از کف تا سقف است و تنها سه طبقه دارند. با این حال، ویژگی اصلی آن‌ها در این است که در کارخانه سرهم‌بندی شده‌اند و دیگر نیاز به هیچ گونه فعالیت عمرانی در انبار برای ساخت آن‌ها نیست. این قفسه‌ها را بلافاصله پس از رسیدن به انبار در جای خود قرار داده و کالاها را بر روی آن بچینید.

قفسه بندی نیم طبقه پیش ساخته انبار کوچک

عکسی از قفسه‌بندی نیم‌طبقه پیش‌ساخته

 استفاده از قفسه دیواری

یکی از بهترین قفسه‌هایی که می‌توانید برای فضاهای کوچک انتخاب کنید، قفسه‌ دیواری است. این قفسه‌ها به واسطه چسبیدن به دیوار، فضای بسیاری را اشغال نمی‌کنند و به همین دلیل می‌توانند در صرفه‌جویی در فضا مناسب باشند. از طرف دیگر می‌توانید کالاهای بسیاری را در این قفسه‌ها ذخیره کنید و در نتیجه حجم محصولات را نیز به این ترتیب بالا ببرید.

بهره گیری از سقف انباری

تعجب نکنید. یکی از مکان‌هایی که می‌توانید کالاها را در آن بچینید سقف انباری است. در این بخش کافی است از قفسه‌هایی استفاده کنید که برای این منظور تولید شده‌اند. بهتر است در این قسمت، کالاهایی را بچینید که غیر ضروری هستند و نیاز مداوم به آن‌ها ندارید. اگر از این قفسه‌ها استفاده می‌کنید اجازه دهید نصاب آن‌ها را نصب کند تا هیچ مشکلی پیش نیاید و جانب ایمنی نیز در آن رعایت شود. استفاده از این قفسه‌ها اجازه می‌دهد تا کف سالن خلوت شود و فضای مناسبی برای رفت‌وآمد افراد فراهم باشد. 

قفسه بندی مشبک

این قفسه‌ها که بیشتر برای کالاهای کم حجم یا با حجم متوسط تولید می‌شوند از جمله نمونه‌هایی هستند که برای انبارهای کوچک و قفسه بندی مغازه کوچک می‌توانید از آن استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را تا 4 طبقه اجرا کنید و البته مزایای بسیار زیادی دارند. برای انبار کردن کالاهای اولیه و قطعات یدکی بهترین گزینه محسوب می‌شوند. دسترسی به کالا در این قفسه‌ها بسیار آسان است و حتی می‌توانید آن‌ها را در جهات مختلف و متناسب با فضای انبار قرار دهید.

قفسه بندی پیچ و مهره ای 

این نوع قفسه که بسیار محبوب و البته قدیمی است برای محصولات کم‌حجم مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم است خودتان این قفسه‌ها را در انبار، سرهم‌بندی و برپا کنید؛ اما ویژگی اصلی قفسه بندی پیچ و مهره ای این است که اندازه دهانه و ابعاد هر طبقه را می‌توانید متناسب با نیاز و ابعاد کالا تنظیم کنید. اجرای بسیار ساده‌ای هم دارد و برای هر نوع انباری مناسب است.

قفسه بندی پیچ و مهره ای انبار کوچک

تصویری از قفسه‌بندی پیچ‌و‌مهره‌ای

قفسه بندی انباری با چوب

یکی دیگر از راه‌ها برای قفسه‌بندی انبار کوچک، استفاده از چوب است که کمک می‌کند بتوانید محصولات نیمه سنگین خود را در آن قرار دهید و مقاومت بسیار بالایی دارد. البته اگر انبار شما در مناطق مرطوب قرار ندارد که موجب پوسیدگی شود، این گزینه بهترین انتخاب است که می‌توانید ابعاد آن را سفارش داده تا متناسب با نیازتان تولید شود. 

کارهای مهم برای نظم دادن به انبار کوچک

علاوه‌بر استفاده از قفسه‌های مناسبی که در بالا به شما معرفی کردیم، کارهای دیگری نیز می‌توانید انجام دهید تا بیشترین بهره را از فضا ببرید و بتوانید در فضای کم انبار کوچک خودتان کالاهای بسیاری را ذخیره کنید. این اقدامات چه هستند؟

استفاده از کشو برای انباری کوچک

سعی کنید تا از قفسه‌های کشودار استفاده کنید. کشوها به دلیل اینکه محتویات و نحوه چیدمان را مخفی نگه می‌دارند، از شلوغ به نظر رسیدن فضا نیز جلوگیری می‌کنند. از طرفی این امکان وجود دارد که با دسته‌بندی کردن کشورها، هر کالا را در جای مناسب خود چیده و مانع از گم شدن و به هم ریختن ابزارها و لوازم شوید.

استفاده از کشو در فقسه بندی انبار کوچک

استفاده از کشو در انبارهای کوچک

وسایل ضروری و لازم را در جلو انبار بگذارید

کدام یک از لوازمی که در انبار ذخیره کرده‌اید بیش از همه مورد نیاز است؟ آن‌ها را در جلویی‌ترین قسمت و در دسترس‌ترین بخش انبار قرار دهید. به این ترتیب، هم دیگر نیاز به صرف زمان برای یافتن آن‌ها ندارید و هم هر زمان که لازم بود می‌توانید با سرعت آن‌ها را برداشته و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

چسباندن برچسب روی کارتن ها

اگر کالاها را در کارتن‌های مختلفی دسته بندی کرده‌اید و سپس آن‌ها را در قفسه‌ها قرار داده‌اید ممکن است کار خود را دشوارتر کرده باشید. دلیل آن نیز این است که نیاز دارید مدام برای یافتن هر وسیله، کارتن‌های متعددی را بررسی کنید. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است بر روی هر کارتن، برچسبی بزنید و محتویات درون آن را ذکر کنید تا بدانید که درون هر جعبه، چه لوازمی قرار داده‌اید تا از اتلاف وقت پرهیز کنید.

چیدن وسایل یکسان یا مشابه در کنار هم

یکی دیگر از راهکارهایی که به شما کمک می‌کند که قفسه بندی انبار کوچک خود را با نظم انجام دهید این است که همه وسایلی که مشابه یکدیگر هستند یا در یک زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند در کنار یکدیگر بچینید تا در صورت نیاز بدانید که در کدام قسمت باید به دنبال کدام وسیله باشید. می‌توانید لوازم را بر اساس کاربرد، تاریخ، ابعاد، رنگ یا هر تشابه دیگری در کنار یکدیگر بچینید تا در صورت نیاز به ساده‌ترین شیوه و کم‌ترین زمان به آن دسترسی داشته باشید و با سهولت بیشتری آن‌ها را پیدا کنید.

طراحی کابینت و کمد خاص انباری

می‌توانید کابینت و کمدی را سفارش دهید که با ابعاد فضای انبار کوچک شما و حتی با گوشه‌ها و زوایای آن تناسب داشته باشد. به این ترتیب از فضاهای پرت نیز بیشترین استفاده را کرده‌اید و موفق به ذخیره محصولات بیشتری شده‌اید. حتی می‌توانید اندازه طبقات یا ابعاد دهانه و عمق را متناسب با نیاز خود سفارش دهید تا به این ترتیب بیشترین کالا را بتوانید ذخیره کنید. با قفسه بندی کمد دیواری نیز بیشتر آشنا شوید.

حالا یک انبار کوچک مرتب و تمیز دارید

داشتن انبار با ابعاد بزرگ همیشه امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بهترین کار این است که بدانید در انبارهای کوچک چگونه می‌توان بیشترین ذخیره را داشت و چگونه می‌توانید چیدمان انبار کوچک خود را با دقت انجام دهید که بیشترین کاربری را داشته باشد. البته دقت کنید که دانستن این اطلاعات تنها شرط این کار نیست. بهترین اقدام آن است که بتوانید از متخصصان ما کمک بخواهید تا محصولاتی با کیفیت بالاتر به دستتان برسد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC