Fa En

پنج استراتژی در بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون

23 بهمن ، 1399
تیم فضاسازان امین

انبارها به دلیل تامین ذخیره کالا با مشکلات زیادی روبرو هستند. نحوه ذخیره سازی، چگونگی توزیع و یا حتی تحویل به موقع باید با مدیریت همراه باشد تا این سیستم یک سیستم کارآمد محسوب شود. بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون با پنج استراتژی مهم را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

انبارداری

از گذشته تا کنون سیستم مدیریت انبارها تفاوت زیادی نکرده است اما آنچه مهم است راه حل هایی است که باعث می شود تا موانع و سختی های این کار کمتر شود. از مهمترین راهکارها استفاده از بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون است که چالش ها این کار را کمتر می نماید. در این راه پنج استراتژی بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون کلی وجود دارد که به توضیح آن می پردازیم.

پنج استراتژی در بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون

سیستم مدیریت انبار با دارا بودن مشکلات زیاد در هر شرکت دارای اهمیت بسیار زیادی است.  به همین علت استفاده از راهکارهایی که باعث شود تا مشکلات کمتر شود از مهمترین روش های سیستم مدیریت انبار است. اما هنوز بعضی از مدیران انبارها از سیستم های قدیمی به عنوان راهکارهای اساسی استفاده می نمایند. اما استفاده از پنج استراتژی در بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون کمک می کند تا این روند سرعت بیشتری پیدا نماید.

استفاده از انبارهای پر تراکم

یکی از اولین و البته بهترین راهکارهای بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون بهبود فضای انبار است. انبار کردن محصولات بیشتر در همان فضا و عدم نیاز به ساخت و یا اجاره انبارهای جدید باعث می شود تا در هزینه ها به مقدار زیاد صرفه جویی شود. این کار می تواند تا مقدار 1.5 برابر بر فضای انبار اضافه نماید و با دارا بودن همان مقدار فضا چیزی حدود 2 برابر به موجودی انبار اضافه شود. البته توجه نمایید که این انبارها نباید کوچک باشند. در این انبارها همیشه فضا برای نگهداری از محصولات جدید وجود دارد.

روش های بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیونبهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون

آخرین مطالب تکمیلی شرکت فضاسازان امین، تولید کننده انواع قفسه فلزی را در این بخش دنبال نمایید

بایدها و نبایدهای ایمنی در قفسه بندی انبار

10 نکته عالی برای برنامه ریزی فضای انبار

اصول شماره گذاری قفسه های انبار چگونه است

یکی نمودن چندین انبار

استفاده از بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون و فضای انبار باعث می شود تا بتوان از یک انبار به جای چندین انبار در نقاط مختلف استفاده نمود. این کار باعث می شود تا مقدار زیادی در هزینه هایی که بابت نگهداری و نیروی کار در این انبارهای متفرقه صرف می شود کاهش یافته و مجبور به جمع آوری اطلاعات یا محصولات خود از انبارهای مناطق مختلف نباشید. به عنوان مثال در صورت سفارش چند محصول از چند انبار لازم است که این محصولات با هزینه حمل و نیروی کارگر از کل انبارها جمع آوری و بعد به صورت یکجا به مقصد ارسال شود. این کار علاوه بر زمان بر بودن نیاز به صرف هزینه بیشتری داشته تا محصولات در یک انبار و به صورت یکجا نگهداری شده باشند. در این صورت در هنگام توزیع سفارشات نیازی به جمع آوری محصولات از انبارهای مختلف با صرف هزینه های زیاد نخواهید بود.

انواع روش های بهینه سازی انبارهاانواع روش های بهینه سازی انبارها

انتخاب به صورت خودکار

معمولا تحویل به موقع سفارش حتی در صورتی که محصولات در یک انبار متمرکز قرار گرفته باشند نیز کاری دشوار و سخت است. این مشکل در زمانی که سفارشات به صورت روزانه و با روند سرعتی هستند بیشتر به چشم خواهد آمد. در این مواقع بروز خطا امری دور از انتظار نیست. اما درصد بروز خطا از اطمینان مشتری و تعداد سفارشات کم می کند. با بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون می توانید به صورت خودکار محصولات سفارشی برای مشتری را انتخاب و در زمان مشخص توزیع نمایید.

این کار باعث می شود تا در طی مدت زمان مشخص علاوه بر ایجاد اطمینان بین مشتری و شما سفارشات به طور خودکار در زمان مقرر به دست مشتری رسانده شود. در این کار از درصد خطاها که به صورت انسانی یا ماشینی ایجاد می شود کاسته شده و احتمال بروز آسیب به محصولات نیز کاهش چشمگیری خواهند یافت. در این انبارها نیاز به بررسی موجودی به صورت دستی و روزانه وجود نداشته و همه چیز به صورت کاملا اتوماسیون جمع آوری خواهد شد.

استفاده از روش جی ال تی

با بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون می توان از روش های مختلفی برای آماده سازی و توزیع محصولات بدون مشکل استفاده نمایید. در این روش بدون این که نیاز به دادن سفارش زودتر وجود داشته باشد تنها محصولات در زمان مقرر آماده سازی و ترخیص می شوند. مسئول انبار نیز تنها محصولات را از انبار خارج و برای ارسال آماده و در نوبت قرار می دهد. در این زمان فضای کافی برای نگهداری محصولات جدید در انبار وجود داشته و همیشه می توان از این فضا استفاده بهینه نمود.

روش های اتوماسیون بهینه سازی انبارهاروش های اتوماسیون بهینه سازی انبارها

استفاده از دو روش به صورت همزمان در استراتژی بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون

در مدیریت انبارها از دو روش به صورت جداگانه استفاده می شود. این دو روش که به سیستم مدیریت انبار و سیستم کنترل انبار خوانده می شوند برای انبارهایی که به صورت سنتی مدیریت می شوند مورد کاربرد هستند. اما در بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون با ادغام این دو روش می توان از استراتژی موفق در زمینه انبارداری سود برد. در این روش به صورت مکانیزه دریافت سفارش و انبار محصولات انجام می شود.

با استفاده از این پنج استراتژی با طی مدت زمان تقریبا کوتاه می توان سیستم مدیریت انبار را اتوماسیون نمود. با این کار بعد از طی مدت این دوره هزینه ها تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته و با کاهش هزینه ها و عدم نیاز به فضای جدید می توان از کار سود برد.

توجه نمایید که برای این که برنامه بهینه سازی عملیات انبار با اتوماسیون به صورت یک روال در آید مدت زمانی را باید حتما در نظر گرفت. اما با استفاده از این پنج استراتژی این کار با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و در یک بازه زمانی کوتاه 3 ساله با کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها به سود آوری بیشتری دست پیدا خواهید نمود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC