Fa En

آسیب های پالت های راک دنده دار را چگونه کاهش دهیم

16 دی ، 1399
تیم فضاسازان امین

کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار

پالت های راک دنده دار از تجهیزات مورد استفاده در قفسه بندی انبار ها محسوب می شود. با کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار می توان به بهترین نحو از این تجهیزات بهره برد. از فاکتور های موثر در کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار بازرسی منظم قفسه ها، توزیع یکنواخت بار و عدم استفاده از قطعات دسته دوم می باشد. از دیگر راه های کاهش آسیب پالت راک دنده دار تعویض قطعات آسیب دیده است.

پالت های راک دنده دار و ویژگی های آن

یکی از بخش های مهم صنایع بخش انبارداری و ذخیره مواد اولیه و تولیدات است که در آن از انواع تجهیزات انبارداری بهره گرفته می شود. از جمله تجهیزات مورد نیاز انبارداری می توان به انواع قفسه بندی اشاره نمود. از بین انواع قفسه بندی های مخصوص انبارداری قفسه بندی پالت راک دنده دار است که از نمونه های کاربردی قفسه انبار محسوب می شود. در حال حاضر از بهترین نمونه های پالت های راک دنده دار در انبار صنایع استفاده می گردد.

از مزایای قفسه های پالت راک دنده دار می توان به قفسه بندی تا 9 متر اشاره کرد. قفسه های پالت راک دنده دار قابلیت چیدمان به صورت تک پالت، دو پالت و سه پالت را در کنار هم دارد. از طرف دیگر این نوع از قفسه بندی از نظر ابعاد متنوع بوده و قابلیت تحمل وزن بالا را دارا می باشد. با کمک پالت های راک دنده دار می توان از حداکثر ظرفیت انبار استفاده نمود. کاهش هزینه های تجهیز انبار از دیگر مزایای بهره گیری از پالت های راک دنده دار می باشد.

راه های کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار

نظر به مزایای مختلف پالت های راک دنده دار امروزه این تجهیزات به صورت گسترده در حوزه انبارداری مورد استفاده می باشد. از دغدغه های مهم صاحبان انبار مراقبت از قفسه بندی های پالت راک دنده دار است. همان طور که می دانید فاکتور های مختلفی می تواند سبب آسیب رساندن به پالت های راک دنده دار گردد. از این رو کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار از دغدغه های مسئولین انبار می باشد. با شناخت فاکتور هایی که سبب آسیب زدن به پالت های راک دنده دار می شود، می توان از این تجهیزات مراقبت نمود.

پالت های راک دنده دار و ویژگی های آنپالت های راک دنده دار و ویژگی های آن

آخرین مطالب تکمیلی قفسه بندی انبار فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

آشنایی با کاربرد قفسه های پالت راک

عوامل تاثیر گذار بر ایمنی قفسه بندی پالت راک

سقوط قفسه پالت راک و راه های رعایت ایمنی آن

بازرسی منظم قفسه ها

یکی از مهم ترین نکاتی که سبب کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار می شود بازرسی منظم از قفسه ها پس از نصب استاندارد و در هنگام بهره برداری می باشد. با بررسی و بازرسی منظم قفسه بندی های پالت راک می توان تا حد زیادی از آسیب دیدن جدی این سازه ها جلوگیری نمود. بازرسی قفسه های پالت راک دنده دار شامل بررسی عمود ها از نظر پیچ خوردگی، قرار گرفتن استاندارد پایه های فولادی بر روی کف، عدم خم شدگی و شکستگی تیر ها بر اثر تحمل بار اضافی و ... می باشد. پیشنهاد کارشناسان حداقل یک بار بازرسی کلی سالانه از قفسه ها می باشد که در کنار رفع آسیب های های احتمالی سبب کاهش هزینه های تعمیرات می شود.

فاصله گذاری استاندارد قفسه ها

توجه به فاصله گذاری استاندارد پالت های راک دنده دار در هنگام اجرای قفسه بندی در انبار تا حد زیادی به کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار منجر می شود. فاصله گذاری استاندارد میان قفسه ها عبور و مرور برای کامیون های جرثقیل دار را راحت کرده و از برخورد این ماشین آلات با قفسه ها در هنگام بارگیری و تخلیه خودداری می کند. ضربه زدن و برخورد ماشین آلات با پالت های راک دنده دار سبب آسیب های جزئی و گاه کلی به قفسه بندی موجود می شود.

توزیع یکنواخت بار بر روی قفسه ها

جهت کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار در انبار ها نکته های متعددی را باید در نظر داشت که از آن جمله توزیع یکنواخت بار بر روی قفسه های پالت راک می باشد. توزیع نامناسب بار بر روی قفسه ها سبب فشار آوردن به پایه ها و کج یا شکسته شدن پایه های قفسه بندی می شود. نتیجه عدم توزیع یکنواخت بار بر روی قفسه ها آسیب رساندن به پالت های راک دنده دار خواهد شد.

توجه به ظرفیت قفسه ها

قفسه بندی پالت راک دنده دار از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و از این رو در صنایع انبارداری جایگاه ویژه ای دارد. با این حال در هنگام بارگیری بار باید به ظرفیت قفسه های پالت راک دنده دار توجه نمود تا از آسیب دیدن قفسه جلوگیری شود. بارگذاری بیشتر از ظرفیت ممکن است به آسیب یا گاه سقوط قفسه ها منجر گردد.

راه های کاهش آسیب های پالت های راک دنده دارراه های کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار

کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار با تعویض پالت آسیب دیده

در میان فاکتور های موثر در کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار می توان به ترمیم یا تعویض پالت های راک دنده دار آسیب دیده اشاره نمود. در اثر عوامل مختلف از قبیل برخورد جرثقیل، بی احتیاطی پرسنل و ... ممکن است بخشی از قفسه بندی پالت راک آسیب ببیند. اگر تعمیر یا تعویض این قطعات به موقع و در اسرع وقت صورت گیرد می توان از آسیب دیدن سایر قفسه بندی ها جلوگیری نمود.

عدم استفاده از پالت راک دسته دوم

یکی از راه های ایمنی قفسه بندی پالت راک و کاهش آسیب های پالت های راک دنده دار عدم استفاده از پالت های راک دنده دار دسته دوم می باشد. استفاده از قفسه های مستعمل و دسته دوم علاوه بر اینکه یکپارچگی سیستم قفس بندی را از بین می برد ممکن است سبب آسیب رساندن به قفسه بندی شود. با توجه به اینکه احتمال آسیب دیدگی قطعات پالت راک دنده دار موجود در بازار بالا می باشد برای تعویض قفسه بندی های آسیب دیده باید از سازه های جدید استفاده کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC