Fa En

دلایل فرو ریختن قفسه ها و راه های جلوگیری از آن

20 آذر ، 1399
تیم فضاسازان امین

علت فرو ریختن قفسه ها چیست و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

در عصر حاضر، مورد استفاده قرار دادن تجهیزات قفسه بندی جهت چیدمان بهینه در انبارهای صنعتی و تولیدی امری ضروری است. زیرا می توان به راحتی به فضای انبار دسترسی داشت. از این رو جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها یک امر بسیار مهم در کار انبارداری محسوب می شود. در واقع رعایت برخی از اصول ایمنی مهم در استفاده از هر وسیله ای موجب طول عمر آن و جلوگیری از خسارت های جدی خواهد شد.

جهت داشتن قفسه هایی که طول عمر بیشتری داشته باشند و همچنین جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها باید شرایط ایده آل را برای آنها فراهم کرد. در ادامه به چند مورد از اصلی ترین دلایل فرو ریختن قفسه ها و راه کارهای جلوگیری از آن را ارائه خواهیم داد.

جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها با انتخاب قفسه های مناسب

انتخاب قفسه در جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها نقش بسیار مهمی دارد و می تواند موجب جلوگیری از خسارت های احتمالی شود. از این رو انتخاب اشتباه قفسه را می توان یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن خسارت های ناشی از خراب شدن، شکستگی و فرو ریختن سازه قفسه دانست. قبل از خرید و نصب قفسه های مدنظر باید اصولی را رعایت کرد و ویژگی های هر نوع از قفسه بندی را دانست.

هر نوع از قفسه بندی ها مخصوصا قفسه بندی پالت، راک درای ویژگی های منحصر به فردی هستند و قدرت تحمل وزن محدودی را دارند. از این رو لازم است جهت جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها مواردی همچون نوع کالا، اندازه، ابعاد و وزن کالا را دانست و با توجه به این ویژگی ها قفسه بندی مناسب را انتخاب نمود. در نظر داشته باشید که حتی تعداد طبقات قفسه ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد و عدم توجه به این نکته نیز می تواند موجب فرو ریختن قفسه ها شود.

فرو ریختن قفسه ها به دلیل برخورد با لیفتراک

گاهی به دلیل عدم اختصاص دادن راهرو با عرض استاندارد و مناسب و همچنین نداشتن مهارت کافی راننده های مبتدی در کنترل لیفتراک شاهد برخورد دستگاه با قفسه ها هستیم. این برخورد ها با ضربات بسیار شدیدی همراه هستند که موجب ایجاد خسارت های بسیاری در رابطه با قفسه ها و کالا های موجود در آن ها می شود. با برخورد ضربه های متعدد و حتی یک باره، شاهد شکستگی در  قفسه ها و در نتیجه خرابی و فرو ریختن آن ها خواهیم بود.

برای جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها و خسارت های احتمالی مربوط به کالا ها بهتر است با توجه به فضای داخلی انبار و نوع قفسه های نصب شده و همچنین نوع کالای موجود در انبار، راهروهای بین هر ردیف از قفسه ها را با عرض مناسب و استانداردی در نظر بگیرید. همچنین از مهارت های کنترل لیفتراک توسط راننده های خود اطمینان حاصل کنید تا با یک اشتباه کوچک خسارت های هنگفتی به قفسه ها و کالاهای شما پیش نیاید.

دلایل فرو ریختن قفسه هادلایل فرو ریختن قفسه ها

عدم توجه به قدرت تحمل قفسه ها

همانگونه که آگاه هستید، قفسه ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام مشخصات منحصر به فردی دارند. انواع قفسه ها را با توجه به جنس، ابعاد، تعداد طبقه بندی، قدرت تحمل وزن و غیره مشخص نموده اند.یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب فرو ریختن کالا ها می باشد، انتخاب نادرست آنها است. هر کدام یک از انواع قفسه ها با توجه به جنس و ساختار کلی دارای قدرت تحمل محدود و مشخصی هستند.

عدم توجه به قدرت تحمل قفسه ها در حین خرید آن ها باعث فرو ریختن آن ها در هنگام چیدمان کالا ها خواهد شد.شما می توانید جهت جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها، در هنگام انتخاب و خرید قفسه های مناسب و مقاوم را نسبت به وزن کالا های خود را انتخاب کرده و احتمال فرو ریختن قفسه های خود را به صفر برسانید. در نتیجه برای رفع این مشکل باید در خرید قفسه خود انتخاب درستی داشته باشید. از این رو می توانید با  افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آخرین مطالب تکمیلی قفسه بندی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

مقایسه قفسه بندی سبک و سنگین انبار

سقوط قفسه پالت راک و راه های رعایت ایمنی آن

چه مواردی را به عنوان استاندارد قفسه بندی انبار باید در نظر گرفت؟

چیدمان غیر استاندارد کالاها

یکی دیگر از راه های جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها چیدمان درست و مناسب کالا ها می باشد. برای این که بتوانیم ایمنی انبار را تضمین کنیم باید تعادل در تمام بخش های قفسه را حفظ کنیم. بدون شک انباشته شدن کالاهای سنگین در یک طرف از قفسه باعث به هم خوردن تعادل سازه خواهد شد. به هم خوردن تعادل سازه حتی ممکن است باعث از هم پاشیدگی کلیه قفسه های انبار شود و در نتیجه کلی خسارت به بار آورد.

برای جلوگیری از این فاجعه بزرگ راه حل های بسیار ریزی وجود دارد که با رعایت آنها می توان از فرو ریختن قفسه ها جلوگیری کرد. در مرحله اول باید آموزش های لازم را به افرادی که مسئول چیدمان و برداشت کالاها می باشند، داده شود و اطمینان حاصل شود که آموزش های لازم را اجرا خواهند کرد. همچنین باید بین بسته های قرار گرفته در هر ردیف فضای بادخور در نظر گرفته شود. این فضای خالی بین کالاها موجب جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها در حین کار با لیفتراک خواهد شد.

علت فرو ریختن قفسه ها و جلوگیری از آنهاعلت فرو ریختن قفسه ها و جلوگیری از آنها

جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها با نصب صحیح آن ها

اساسی ترین و مهم ترین راه برای جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها، رعایت اصول اولیه و صحیح نصب آن ها می باشد. در اغلب موارد عدم توجه به تعادل سازی سازه و نصب اشتباه آن منجر به فروپاشی قفسه ها می شود. تعادل قفسه های فلزی که در گروه قفسه بندی سنگین هستند را اغلب با  پایه های مقاوم به زمین متصل می کنند. پایه های ثابت این نوع قفسه ها که به زمین متصل شده اند، تعادل در بخش های مختلف قفسه ها را حفظ می کنند. توصیه ما برای جلوگیری از عدم خرابی قفسه ها، سپردن نصب آن ها به افراد متخصص و حرفه ای می باشد.

عدم نظارت

ممکن است در قسمت هایی از قفسه ها با گذر زمان و استفاده طولانی مدت از آنها شکستگی ایجاد شود. در این صورت اگر به طور مرتب بر وضعیت قفسه ها نظارت شود و این نوع از خرابی ها شناسایی شود، می توان با ترمیم و تعویض عمر قفسه ها را طولانی کرد. علاوه بر  افزایش طول عمر قفسه ها می توان از فروپاشی قفسه ها نیز جلوگیری کرد.

راه های جلوگیری از فرو ریختن قفسه های انبارراه های جلوگیری از فرو ریختن قفسه های انبار

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC