Fa En

اصول شماره گذاری قفسه های انبار چگونه است

20 آذر ، 1399
تیم فضاسازان امین

آشنایی با اصول صحیح شماره گذاری در قفسه های انبار

انبارها یکی از بزرگ ترین محل ها برای نگهداری کالا می باشد برای همین برای این که در هنگام نیاز به سرعت بتوان به کالا ها دسترسی داشت لازم است که قفسه ها در آن با توجه به اصول مشخصی شماره گذاری شوند. اصول شماره گذاری قفسه های انبار را در این مقاله بررسی خواهیم نمود.

اصول شماره گذاری قفسه های انبار

هر انباردار بسته به دلایل متعددی اقدام به شماره گذاری و کد بندی قفسه ها در انبار می نماید. به دلیل زیاد بودن تعداد قفسه ها در هر انبار و تعداد کالا و محصول در هر انبار باید اصول شماره گذاری قفسه های انبار در هر محل کاملا رعایت شود. این کار کمک زیادی می کند تا در هنگام نیاز به سرعت و سهولت بتوان محصول و یا کالای مورد نیاز را پیدا کرد.

مزایا در شماره گذاری قفسه های انبار

انبارها به روش های مختلفی قفسه بندی می شوند. این قفسه ها نیز بسته به محصول نگهداری شده در خود به انواع مختلف پالت راک، بازویی، خود راهرو و .... تقسیم بندی می شوند. علاوه بر تعداد زیاد قفسه ها در هر انبار طبقات این قفسه ها نیز در هر ردیف بسیار زیاد است. اصول شماره گذاری قفسه های انبار به هر انبار اجازه می دهد تا در زمان مقتضی به سرعت بتواند به محصول مورد نظر خود دسترسی داشته و زمان زیادی را برای پیدا کردن هر کالا از دست ندهد. از دیگر مزایای اصول شماره گذاری قفسه های انبار به این شرح است:

  •  ایجاد دسترسی سریع به هر قفسه
  • اطلاع از کالا و محصولات انبار با توجه به وجود هر کدام از این محصولات در کدام قفسه
  • سرعت و دقت بالا در انبار گردانی
  • عدم نیاز به کارگر بیشتر و کاهش در هزینه ها و صرفه اقتصادی این انبارها
  • ایجاد یک سازمان منسج در هر انبار
  • توجه به هدف نیاز هر کالا در اصول شماره گذاری قفسه های انبار
  • سرعت در جابجایی و رعایت قوانین در قفسه بندی کالا در هر انبار

اصول صحیح شماره گذاری در قفسه های انباراصول صحیح شماره گذاری در قفسه های انبار

روش های شماره گذاری قفسه های انبار

امروزه از قوانین مختلفی جهت شماره گذاری قفسه ها در هر انبار استفاده می شود اما اصول شماره گذاری قفسه های انبار یکی است و آن نیز سرعت و دقت بیشتر در نگهداری کالا در هر انبار است. برای این کار از روش های مختلفی می توان استفاده نمود اما قبل از آن به چند اصل مهم باید حتما توجه شود. هر انبار از چندین سالن مجزا تشکیل شده است. این سالن ها باید با توجه به روش هایی ویژه ای قفسه بندی شوند. هر قفسه اختصاص به محصولات مشخصی داشته و از قرار دادن محصولات مختلف در هر قفسه جلوگیری شود. طبقات نیز باید بر اساس وزن کالا ها و تاریخ مصرف آن ها تقسیم بندی شوند.

روش صحیح شماره گذاری محصولات انبارروش صحیح شماره گذاری محصولات انبار

استفاده از اعداد در اصول شماره گذاری قفسه های انبار

در صورتی که انبار از تعداد محدودی قفسه بندی تشکیل شده باشد از این روش برای ثبت اطلاعات کالا در انبار استفاده می شود. استفاده از اعداد ترتیبی و یا زوج و فرد بهترین موارد استفاده در اصول شماره گذاری قفسه ها انبار در این روش است. توجه کنید که اعداد تعیین کننده قفسه ها است و برای تعیین طبقات و یا قسمت داخلی آن باید از اعداد یا حروف دیگری در این روش استفاده شود.

آخرین مطالب تکمیلی قفسه بندی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

اصول صحیح خط کشی و شماره گذاری کف انبار

چگونه در فصل زمستان در انبار قفسه خود ایمن باشیم

نکات مربوط به مدیریت انبار از راه دور

شماره گذاری قفسه های انبار به روش نیمونیک

در روش دیگری نیز که اختصاص به انبارهای کوچک و کم ظرفیت دارد می توان از حروف اختصاری هر کالا برای اصول شماره گذاری قفسه های انبار استفاده نمود. در این روش از چند کلمه حروف اول کالاها برای برای نشان دادن محل قرار گیری آن استفاده می شود. توجه کنید که این روش بسیار محدود بوده و نمی توان از آن برای انبارهای بزرگ استفاده نمود.

روش های مختلف شماره گذاری محصولات انبارروش های مختلف شماره گذاری محصولات انبار

استفاده از اعداد اعشار در سیستم شماره گذاری قفسه

در این روش اعداد با استفاده از یک اعشار که در میان آن ها قرار می گیرد از هم جدا می شوند. اعداد سمت راست اعشار معرف گروه های اصلی قفسه ها و قسمت دیگر نمایانگر گروه های فرعی در دسته بندی کالاها است.

استفاده از کالاهای هم خانواده در هنگام شماره گذاری قفسه های انبار

در صورتی که چندین کالا از یک خانواده در انبار نگهداری می شود می توان از این روش برای اصول شماره گذاری قفسه های انبار استفاده نمود. هر گروه از اعداد نشان دهنده گروه خاصی از محصولات است. در این روش از اعداد یک، دو و سه رقمی برای شماره گذاری قفسه ها استفاده می شود.

روش اعداد و حروف در انبارهای بزرگ

در صورتی که انبار از وسعت زیادی برخوردار باشد باید از اصول شماره گذاری قفسه های انبار با روش استفاده ترکیبی اعداد و حروف استفاده نمود. کدها در این روش هر کدام نشان دهنده یک قسمت از اطلاعات است. به طور مثال یک کد نشان دهنده راهرو، یک کد نشان دهنده ردیف و یک کد نیز نشان دهنده قفسه ها در این روش است. البته توجه شود که هر انباردار و مسئولین آن از روش این کد بندی اطلاعات دقیقی در دست دارند. به این ترتیب هنگام جابجایی و حمل کالاها در این انبارها با سردرگمی و شلوغی مواجه نمی شوند.

شماره گذاری کارت قفسه های انبار

از اصول شماره گذاری قفسه های انبار روش شماره گذاری کارت قفسه انبار است. در این روش بر روی کارت چند مشخصه مهم ذکر می شود. شماره، کد تنها اعداد بر روی این کارت ها نیستند. بلکه هر محصول و کالا در این قفسه ها با اعداد و حروفی مشخص می شوند. تمام این اطلاعات بر روی یک کارت درج و بر روی قفسه نصب می شود.

روش صحیح شماره گذاری قفسه انبارروش صحیح شماره گذاری قفسه انبار

توجه نمایید که تمام اطلاعت درج شده بر روی این کارت باید حتما در سیستم اطلاعت انبار نیز درج شود. از دیگر اطلاعات درج شده بر روی این کارت ها می توان به شماره اجناس، نوع آن ها، تعداد کالای موجود در انبار، تاریخ ورود این کالا به انبار، مدت زمان ذخیره آن و... نیز اشاره نمود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC