Fa En

چند اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک و راه های جلوگیری از آنها

12 خرداد ، 1400
تیم فضاسازان امین

در صورت بی توجهی به چندین اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک ممکن است که شاهد خسارات های بزرگ مالی و گاها جانی نیروهای حاضر در مکان باشیم. از همین رو با توجه به اهمیت موضوع مورد نظر، ما بر خود لازم دانستیم که به برخی از مهمترین موارد این اشتباهات اشاره کرده تا به نحوی به آسودگی خاطر شما در این حرفه کمک کرده باشیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص "چند اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک و راه های جلوگیری از آن " با ما تا پایان این متن همراه باشید. 

اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک یکی از انواع سیستم های قفسه بندی موثر و کارآمد برای انبارهای بزرگ شرکت های تولیدی، خدماتی و خرده فروشی مختلف است که باید در تمامی جوانب اصول و نکات ایمنی مربوط به آن رعایت شود. در واقع اگر نسبت به مراحل مختلف نصب، تعمیر و نگهداری این نوع از سیستم های قفسه بندی با توجه به ساختار متفاوت آن بی توجهی شود، احتمال وقوع خسارات های مالی و حتی جانی دور از انتظار نیست و از همین بابت ایمنی محیط انبار و امنیت کارکنان آن باید شرط و اولویت اصلی شرکت ها جهت تهیه، نصب و راه اندازی قفسه بندی پالت راک باشد.

همواره در انتخاب این محصول باید از باکیفیت ترین و بهترین نوع آن استفاده کرد و آموزش های لازم  نیز در خصوص مراحل مختلف بارگیری و جابجایی جهت جانمایی محصولات و کالاها بر روی هر یک از قفسه های پالت به کارکنان داده شود. اگر بخواهیم به صورت مختصر به چند اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک اشاره کنیم، می توان موارد زیر را برای شما خوانندگان عزیز برشمرد:

اشتباهات رایج در قفسه بندی پالت راکاشتباهات رایج در قفسه بندی پالت راک

نصب اشتباه قفسه بندی پالت راک

یکی از مهمترین اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک، عدم دقت به اصول و بی توجهی نسبت به رعایت نکات ایمنی به هنگام نصب قفسه ها می باشد. در واقع قفسه بندی پالت راک از نظر ساختار، بدنه و اجزا با دیگر سیستم های قفسه بندی تفاوت چشمگیری داشته و باید دقت شود که به هنگام نصب، قفسه ها از استحکام و مقاومت کافی در برابر ضربات احتمالی و یا تحمل بار اضافی برخوردار باشند. بنابراین بهتر است که قبل از وقوع هر حادثه جبران ناپذیری، کار نصب و راه اندازی این گونه از قفسه ها را به افراد متخصص و حرفه ای سپرده تا ضمن توجه به اصول و رعایت نکات ایمنی ترتیب این کار را دهند.

آخرین مطالب تکمیلی انواع قفسه فلزی را در این بخش دنبال نمایید

عوامل تاثیر گذار بر ایمنی قفسه بندی پالت راک

سقوط قفسه پالت راک و راه های رعایت ایمنی آن

قفسه بندی پالت راک در چه انبار هایی استفاده می شود؟

عدم آموزش پرسنل انبار

متاسفانه اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک طیف وسیعی از موارد را در برگرفته که برای دوری از آن ها لازم است که قبل از هر گونه اقدامی برای قفسه بندی به کارکنان و پرسنل انبار آموزش های صحیح استفاده از آن داده شود. در واقع این افراد باید به شکل اصولی با نحوه چیدمان بار در قفسه ها و جا به جایی آنها آشنا شوند تا از وقوع هر گونه خطر احتمالی مالی و جانی جلوگیری شود، چرا که قفسه بندی پالت راک به لحاظ ساختاری و نحوه استفاده تفاوت هایی با سایر قفسه های موجود در بازار دارد.

راه های جلوگیری از اشتباهات قفسه پالت راکراه های جلوگیری از اشتباهات قفسه پالت راک

عدم بارگیری صحیح، اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک

اگرچه بدنه قفسه های پالت راک در برخی از مواقع از استحکام و مقاومت کافی برخوردار است؛ اما هرگز این اشتباه و باور برای پرسنل و کارکنان نباید به وجود آید که برخورد لیفتراک با قفسه ها به هنگام بارگیری هیچگونه مشکلی را برای آن به دنبال نخواهد داشت، بلکه این عمل به تدریج باعث ایجاد ترک و در نهایت از هم پاشیدگی قطعات قفسه های پالت راک شده و بدین ترتیب احتمال سقوط و نابودی محصولات و کالاهای نگهداری شده در هر پالت وجود دارد. همچنین این اتفاق ممکن است همراه با خطرات جانی برای پرسنل بوده و بنابراین آگاهی از نحوه چیدمان صحیح کالا و قفسه شرط اساسی برای استخدام رانندگان لیفتراک باید باشد.

عدم تخصیص فضای بادخور در قفسه های پالت راک

اختصاص فضایی مازاد در بالای قفسه های پالت بعد از چیدمان بسته های کالا و محصولات باعث عدم برخورد لیفتراک با ساختار قفسه به هنگام جابجایی محصولات شده و از آسیب های احتمالی بعد جلوگیری خواهد کرد. به این فضای مازاد، فضای بادخور گویند و عدم تخصیص فضای کافی برای آن موجب خسارات شده و این نکته یکی از انواع اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک است.

نصب قطعات اضافه روی قفسه پالت راک

یک اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی، عدم توجه به استانداردهای ایمنی مختلف به هنگام طراحی قفسه های مورد نیاز برای انبار است؛ چرا که هر یک از انواع سیستم های قفسه بندی نظیر خود راهرو، راهرو باریک و .... ساختار مختص به خود را داشته و نحوه محاسبات برای جانمایی و نصب آن های متفاوت است. بنابراین نباید هیچگونه قطعه اضافه ای را در بخش های مختلف پالت اضافه کرد، چرا که تغییر ساختار قفسه ها منجر به کاهش مقاومت بدنه برای تحمل بار و عدم تعادل آن خواهد شد و در نهایت این کار به سایر بخش ها نیز آسیب وارد خواهد کرد.

جلوگیری از اشتباه در قفسه بندی پالت راکجلوگیری از اشتباه در قفسه بندی پالت راک

بارگیری بیش از حد مجاز

ظرفیت در نظر گرفته شده برای هر یک از سیستم های قفسه بندی پالت راک را بر حسب ارتفاع قفسه ها، جنس پالت و همچنین تعداد طبقات آن محاسبه می کنند. بنابراین هر یک از قفسه ها تحمل نگهداری میزان بار مشخصی را داشته و در صورت بی توجهی به این مسئله و بارگیری بیش از حد مجاز در زمان چیدمان به تدریج شاهد از هم پاشیدگی قطعات تشکیل دهنده و سقوط کالاها و محصولات چیده شده بر روی آن ها خواهیم بود. این موضوع یکی دیگر از اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک بوده و بهتر است که به هنگام چیدمان از حد ظرفیت تعیین شده مقدار کمتری را برای آن در نظر گرفت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC