Fa En

جک پالت چیست

29 آبان ، 1399
تیم فضاسازان امین

معرفی جک پالت و کاربردهای آن

جک پالت وسیله ای است که با برخورداری از مکانیزم هیدرولیکی که دارد، می تواند حجم های قابل توجهی از بار را در اماکن مختلف جابجا کند. در بخش معرفی جک پالت می خواهیم در ابتدا به معرفی کلی این وسیله و ساختار آن بپردازیم و در ادامه با معرفی ویژگی ها و نحوه عملکرد آن، انواع و مدل های جک پالت را بررسی نماییم. بنابراین تا انتها با ما در این مقاله همراه باشید.

معرفی جک پالت

جک پالت یا Pallet truck ، یک وسیله بسیار کاربردی برای حمل و نقل و جابجا نمودن وسایل و تجهیزات مختلف است که عموما در کارگاه ها و انبار ها استفاده می شود. این نوع تجهیزات انواع مختلفی دارد که می تواند حجم ها و وزن های گوناگونی از کالاها را جابجا نماید.

امروزه استفاده از جک پالت ها با کمک مکانیزم خاص آن، در اماکن مختلفی به کار می رود. به نوعی در مورد معرفی جک پالت می توان گفت جک پالت ها همان نمونه های اولیه لیفتراک ها هستند که اگر به کارگاه های و انبارهای بزرگ سری زده باشید، می توانید این ماشین آلات خاص را که با سوخت های فسیلی، برق و یا گاز کار می کنند، مشاهده نمایید.

ساختار جک پالت

در اين بخش از معرفی جک پالت باید در مورد ساختار این وسیله گفت که جک پالت ها از 6 قسمت مجزا تشکیل شده اند. این قسمت ها عبارتند از:

  • دسته: این قسمت در واقع همان اهرمی است که به کمک آن می توان فرمان جک پالت را به دست گرفته و به عنوان اهرم بالابرنده نیز استفاده می شود.

  • محفظه: یک بخش دیگر از جک پالت، محفظه ای زیر دسته است که جلوی جک پالت قرار داشته و محل قرار گیری پمپ هیدرولیک در آن می باشد.

  • چرخ ها: این چرخ ها در واقع قطعات مهمی هستند که به کمک آن، می توان به راحتی این وسیله را با بار آن حرکت داد. همچنین باید گفت چرخ های جک پالت قابلیت چرخش به صورت 360 درجه را دارد.

  • شاسی هرمی: این قسمت در واقع قطعه ای به عنوان بدنه جک پالت بوده و قسمت های مختلف را با شاخک ها متصل می کند.

  • شاخک های جک پالت

  • چهار چرخ جک پالت

آشنایی با انواع جک پالتآشنایی با انواع جک پالت

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی قفسه بندی شرکت فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

آشنایی با پالت بشکه و انواع مختلف آن

آموزش روش انبارداری و نکات مربوط به آن

انواع انبار و نحوه نگهداری کالا در انبار

ویژگی های جک پالت

همچنین در مورد جک پالت ها باید گفت این نوع تجهیزات مدل های مختلفی دارند که در قسمت معرفی جک پالت از نظر مدل های مختلف آن، در مورد آن بحث می کنیم. رایج ترین جک پالت ها که سایز استانداردی دارند، دارای شاخک هایی به طول 155 سانتی متر و عرض 55 سانتی متر هستند. شما می توانید با استفاده از این نوع جک پالت ها که در تناژ های 2.5 تا 3 و 5 تن در بازار عرضه می شود، برای جابجایی بار استفاده نمایید. به طور کلی ارتفاع جک پالت ها از روی زمین، تا 20 سانتی متر است که در مدل های دیگر آن که قیچی نام دارد، این ارتفاع می تواند تا 80 سانتی متر نیز افزایش یابد. جک پالت هایی که معمولا در فروشگاه ها و انبارهای کوچک استفاده می شود، طول شاخک 80 و عرض 52 سانتی متری دارند.

ویژگی و کاربرد جک پالتویژگی و کاربرد جک پالت

نحوه عملکرد جک پالت

در ادامه بخش معرفی جک پالت لازم است به طور مختصر در مورد نحوه عملکرد جک پالت ها نیز مطلبی را بیان کرد. به طور کلی در ساختار این وسیله، جک با کمک یک اهرم کنترل می شود که به عنوان دسته پمپ عمل می کند. در قسمت بالا اهرم یک دستگیره وجود دارد که شما می توانید با کمک آن، روغن هیدرولیک را از پمپ خارج کرده و شاخک های دستگاه را پایین آورید. همچنین لازم است بدانید چرخ های جلو در این وسیله، با محور انتقال به قسمت سیلندر جک متصل بوده و در زمانی که اهرم بالا و پایین می شود، فشاری بر چرخ ها آورده می شود که باعث حرکت عمودی شاخک ها خواهد شد. این وسیله غالبا برای جابجایی بار درون یک انبار یا جابجایی بارهای حجیم از تریلر به مکان های مختلف در صورت عدم وجود لیفتراک، استفاده می گردد.

معرفی جک پالت های مختلف

در مورد انواع جک پالت ها می توان به دسته بندی زیر اشاره نمود:

  • جک پالت دستی: همانطور که در قسمت معرفی جک پالت نیز بیان شد، جک پالت ها انواع مختلفی دارد که در مدل دستی، نیروی دست اپراتور باعث بالا و پایین رفتن بار می شود. این نوع جک پالت ها حداکثر تا 5 تن را می توانند به لطف سیستم پمپ های هیدرولیکی خود، جابجا کنند.

  • جک پالت برقی: این نوع از دستگاه های جک پالت، دو موتور الکتریکی قوی برای جابجایی عمودی بار دارند که در آن، حرکت شاخک ها به کمک این موتورها به جای نیروی دست اپراتور، انجام می شود. حداکثر وزن بار 5.2 تن است.

  • جک پالت بالابر (قیچی - آسانسوری): این مدل جک پالت می تواند تا ارتفاع بیشتری بار را جابجا کرده و ساختار آن از دو اهرم مانند یک قیچی تشکیل شده است. حداکثر وزن بار 5.1 تن است.

  • جک پالت ترازودار: این وسیله تا 3 تن برای جابجایی بار مناسب بوده و به علت شاخک های بلند آن (تا 2 متر)، امنیت بالایی برای استفاده دارد. چرخش کامل و استفاده از یک ترازو برای توزین کردن بار، از ویژگی های دیگر جک پالت ترازودار است. 

انواع جک پالتانواع جک پالت

نکاتی در مورد خرید جک پالت ها

در انتهای مبحث معرفی جک پالت لازم است چند نکته در رابطه با خرید این نوع وسیله ها بیان شود. تعیین نوع محیط در خرید جک پالت ها بسیار مهم است. با توجه به انواع جک پالت ها باید از مدل مناسب با محیط آن استفاده شود. میزان بار نباید از ظرفیت جک پالت ها بیشتر باشد. همانطور که در قسمت قبل گفتیم، به عنوان مثال جک پالت ترازو دار تنها تا 3 تن وزن را می تواند تحمل کند. همچنین لازم است به امکانات جک پالت متناسب با قیمت آن توجه داشته باشید. برای خرید جک پالت و انواع قفسه فلزی برای انبار می توانید از طریق شرکت فضاسازان امین اقدام کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC