Fa En

نقش سیستم قفسه بندی در کاهش ضایعات انبار

29 آبان ، 1399
تیم فضاسازان امین

اهمیت سیستم قفسه بندی در کاهش ضایعات انبار

سیستم قفسه بندی به طور کلی جزو مواردی است که برای انبار ها اهمیت ویژه ای دارد به طوری که امروزه نقش سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار کاملاً به اثبات رسیده و می‌ توان گفت یکی از مهمترین دلایلی که از این قفسه بندی ها در انبار ها استفاده می شود کاهش خسارات ها و ضایعات محصولات است. دقت داشته باشید آسیب دیدن کالاها و اقلام ذخیره شده در انبار، همواره امکان پذیر بوده که این امر در صورت استفاده از سیستم نامناسب نگهداری و ذخیره سازی دوچندان می شود. اما هنگامی که از قفسه بندی مناسب استفاده شود این ضایعات کاهش پیدا کرده و در نتیجه آسیب به سرمایه را به صفر می رساند.

کاهش ضایعات انبار و دسترسی آسان به کالاها با قفسه بندی مناسب

همانطور که مشاهده میکنید امروزه از سیستم های قفسه بندی متفاوتی در انبار ها و استفاده شده که این امر دلایل زیادی داشت در این بین باید دقت کنید که یکی از اصلی ترین این دلایل، کاهش ضایعات و خسارت ها می باشد و طبیعتاً نقش قفسه بندی کاملاً مشهود است. در این بین باید دقت کنید از جمله مواردی که موجب کاهش ضایعات انبار می شود دسترسی آسان به کالاهای مختلف است زیرا از جمله رایج ترین مشکلات در سوله های انبار که در آن از قفسه های مناسب جهت چیدمان و کالا استفاده نشده عدم دسترسی به کالاها است زیرا این کالاها بر روی هم قرار گرفته و در نهایت نمی توان محصولاتی که در پایین قرار گرفته اند را به راحتی برداشت و این امر موجب می ‌شود در هنگام جابجایی هنگامی که کالاهای زیادی بر روی هم انباشته شده اند خطر ریزش آن افزایش پیدا کرده و در نتیجه صدمات زیادی به محصولات وارد شود که در اینجا طبیعتا سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار با دسترسی آسان به آن امکان پذیر می باشد.

استفاده از قفسه های فلزی مقابل و کاهش ضایعات انبار

یکی دیگر از نکاتی که در خصوص نقش سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار باید به آن دقت کنید استفاده از قفسه های مقاوم می باشد، زیرا قفسه بندی فلزی مقاوم از آنجایی که به عدم ریزش کالاها کمک می ‌کند طبیعتا از ضایعات و خسارات پیشگیری خواهد کرد. دقت کنید با چیدن کالاهای مختلف بر روی قفسه این احتمال وجود دارد که هر لحظه این کالاها دچار ریزش شود و در نتیجه خسارت ها و ضایعات بسیار زیاد شود. اما در صورتی که از قفسه بندی مقاوم که مخصوص انبار های صنعتی و نیمه صنعتی هستند استفاده شود این مشکل کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

اهمیت سیستم قفسه بندی در کاهش ضایعات انباراهمیت سیستم قفسه بندی در کاهش ضایعات انبار

نقش سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار برای کالاهای دارای تاریخ انقضا

هنگامی که در انبارهای مواد غذایی، بهداشتی و دارویی محصولات بر روی هم انباشته می شود یکی از مشکلات رایجی که برای این کالاها به وجود می آید اتمام تاریخ انقضاء کالا قبل از خروج آن از انبار می باشد. به طوری که این مشکل در انبارداری سنتی بسیار رایج بوده که در این جا می توان جهت جلوگیری از رخ دادن این خسارت ها و ضایعات، از قفسه های متناسب با نوع کالا استفاده نمود. مثلاً یکی از سیستم های مناسب برای این انبارها قفسه های راک بوده که سیستم برداشت و چیدمان آن به گونه ای است که کالاهایی که آخر چیده شدند ابتدا خارج می‌ شوند و بر همین اساس باید کالاها را با توجه به تاریخ انقضای آنها در قفسه ها قرار داد که این امر را در نتیجه نقش سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار مواد غذایی و دارویی را نشان می‌ دهد.

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

بررسی سیستم قفسه بندی انبار مناسب

مزایای سیستم قفسه بندی مناسب در انبار

چگونه سیستم قفسه بندی مناسب برای انبار را انتخاب کنیم؟

کاهش ضایعات انبار و انبار گردانی آسان با قفسه بندی مناسب

از دیگر نکات مهم در سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار، توجه به انبارگردانی آسان با استفاده از این قفسه بندی ها بوده که در نتیجه منجر به کاهش ضایعات خواهد شد. به یاد داشته باشید وقتی که از قفسه بندی سبک و سنگین در این انبارها استفاده می ‌شود نظم بهتر و کدگذاری کالاها به صورت منظم تری انجام شده و در نتیجه این امر موجب می ‌شود انبارگردانی آسان‌تر شود. با این حال کالاهای موجود در قفس ها دارای کد هستند که این امر موجب می شود خروج آنها نیز کاملاً مشخص شده بوده و بدون هیچ گونه خساراتی این کالاها خارج شوند.

کاهش ضایعات انبار و انبار گردانی آسان با قفسه بندی مناسبکاهش ضایعات انبار و انبار گردانی آسان با قفسه بندی مناسب

سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار با رعایت اصول ایمنی

رعایت اصول ایمنی دیگر مواردی است که در سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که باید بدانید در لیست استاندارد های قفسه بندی همواره تاکید می ‌شود که کالاها به هیچ عنوان در کف زمین و بین راهروها چیده نشده در حالیکه در انبار های سنتی و بدون قفسه، کالاها از کف تا سقف چیده شده اند و این امر خسارت های زیادی را در هنگام آتش سوزی به وجود آورده و موجب می شود که عملیات امدادرسانی با محدودیت‌های همراه شود. اما در صورت قفسه بندی مناسب و رعایت استاندارد و اصول ایمنی ، لحظه رخ دادن اتفاقات امدادرسانی آسان شده و طبیعتا مانع از ایجاد ضایعات زیاد در انبار خواهد شد.

سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار با رعایت اصول ایمنیسیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار با رعایت اصول ایمنی

کاهش ضایعات انبار با استفاده از سیستم قفسه بندی پایه دار

سیستم قفسه بندی و کاهش ضایعات انبار با قفسه های پایدار نیز از دیگر مواردی بوده که مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که وقتی کالاها بر روی این نوع سیستم ها قرار میگیرد از وجود نم و رطوبت در امان مانده و در زمان شستشوی کف انبار هیچگونه آسیب و خساراتی به کالاها وارد نخواهد شد. این قفسه ها همانطور که از اسمش پیداست به گونه ای طراحی شده تا بسته به نوع کالا با فاصله مناسب از کف سالون قرار گرفته و در نتیجه شرایط شستشو کف انبار به راحتی مهیا شده و از طرفی هیچگونه ضایعاتی از این کالاها به وجود نیاید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC