Fa En

آشنایی با انواع ظروف نگهداری و جابجایی مواد و کالا انبار

28 آبان ، 1399
تیم فضاسازان امین

انواع ظروف نگهداری و جابجایی مواد و کالا انبار

یکی از مهم ترین اموری که در انبارها و هنگام جابجایی مواد مورد توجه است بسته بندی این کالاها در ظروف می باشد. بسته به نوع کالا و مواد از ظروف مختلفی برای نگهداری این مواد استفاده می شود. آشنایی با انواع ظروف نگهداری مواد و کالاها در انبار به هنگام بسته بندی این مواد به افراد کمک زیادی می نماید.

ظروف نگهداری و جابجایی مواد و کالا در انبار

در انبارها برای این که مواد و کالاهای انبار شده دچار آسیب نشوند و هنگام جابجایی مشکلی ایجاد نشود از ظروف مختلفی جهت نگهداری و یا هنگام جابجا نمودن این مواد استفاده می شود.

از مهم ترین ظروفی که برای این کار در انبارها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به انواع پالت ها اشاره نمود. این پالت ها خود در متریال و اندازه های مختلف جهت نگهداری مواد مختلف تولید و به مالکان انبارها عرضه می شود. آشنایی با انواع ظروف نگهداری کمک می کند تا انباردارها بتوانند در هنگام تهیه این ظروف انتخاب مناسبی برای کالاهای خود نمایند.

ظروف نگهداری و جابجایی مواد و کالا در انبارظروف نگهداری و جابجایی مواد و کالا در انبار

چرا از انواع ظروف نگهداری در انبارها استفاده می شود

به دو منظور از انواع ظروف نگهداری در انبارها استفاده می شود. نگهداری مواد و کالاها با بسته بندی صحیح و مناسب مانع از آسیب رسیدن به این مواد در هنگام نگهداری در انبار و همچنین جابجایی می شود.

معرفی انواع ظروف نگهداری و جابجایی مواد

برای آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا در هنگام بسته بندی اولیه از چندین نوع ظرف کالا استفاده می شود.

 • ظرف های شیشه ای: این نوع ظروف هیچ گونه آسیبی به مواد داخل خود وارد نکرده و واکنشی نیز صورت نمی گیرد. اما از بزرگ ترین معایب این نوع ظروف وزن بسیار زیاد آن ها هنگام حمل و نقل است. این ظروف علاوه بر بالا بردن هزینه های حمل و نقل با کوچک ترین ضربه نیز امکان آسیب دیدگی در آن ها به وجود می آید.
 • ظرف های فلزی: ظروف فلزی نسبت به ظروف شیشه ای دارای مقاومت بیشتر و وزن کمتر هستند اما این نوع ظروف در صورت عدم آشنایی با انواع ظروف نگهداری امکان آسیب دیدگی به مواد داخل آن ها را افزایش می دهد. این آسیب ها در اثر عواملی مانند خوردگی فلز ظروف در برخورد با مواد داخلی ایجاد شده و بر طعم و مزه این مواد تاثیر زیادی دارد. این تاثیرات بر موادی همچون مواد غذایی بسیار بیشتر خود را نشان خواهند داد.
 • ظرف های پلاستیکی: از مزیت های این ظروف وزن کم و قیمت کم آن ها است. اما در اثر کوچکترین تغییر دما و رطوبت امکان آسیب دیدگی بر مواد درون آنها وجود دارد.

معرفی انواع ظروف نگهداری و جابجایی موادمعرفی انواع ظروف نگهداری و جابجایی مواد

معرفی کاربرد و آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا

با توجه به نکات گفته شده باید جهت نگهداری هر نوع کالا از ظروف مشخصی استفاده شود. این ظروف از آسیب دیدگی های احتمالی هنگام جابجایی و حمل و نقل مواد و کالاهای انبار جلوگیری می نماید.

 • پالت های چوبی و یا پلاستیک: بعضی از کالاها نیاز به مراقبت بسیار بیشتری در هنگام جابجایی دارند. با آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا باید توجه نمود که  این قطعات حتما در پالت های چوبی و یا پلاستیکی که بدنه دارند و پوشیده هستند نگهداری شوند.
 • جعبه های چوبی با وزن کم: این نوع ظروف نگهداری دارای بدنه ای تقریبا شفاف بوده و کالاهای درون آن کاملا قابل رویت است. قیمت این نوع ظروف نیز نسبت به انواع دیگر کمتر و بسیار مقرون به صرفه می باشند.
 • تخت های پالت چوبی و یا پلاستیکی: در مواردی که کالا بزرگ باشند برای ممانعت از آسیب دیدگی در آن ها هنگام حمل و نقل از این تخت های پالت که در متریال هایی مانند چوب و یا پلاستیک تولید می شوند استفاده می نمایند. بعد از قرارگیری کالا بر روی این تخت ها از تسمه جهت محکم نمودن بسته بندی استفاده می شود.
 • کارتن ها و کارتن پالت ها: این ظروف دارای قیمت کم و بسیار مقرون به صرفه هستند. سرعت در بسته بندی و نگهداری مواد کوچک در این ظروف از ویژگی های آن ها است.

معرفی کاربرد و آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالامعرفی کاربرد و آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا

آشنایی با انواع ظروف نگهداری و معرفی ویژگی های آن ها

برای آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا و مواد در انبار به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

 • ظروف نایلونی: برای این که قطعات از هر گونه رطوبت و گرد و خاک دور باشند از این ظروف جهت بسته بندی آن ها استفاده می شود.
 • پالت های فلزی: از مزیت بزرگ این نوع پالت ها استفاده مجدد آن ها به دفعات است. برای همین هنگام جابجایی در انبارها از این نوع پالت ها استفاده می شود. این پالت ها دارای چندین نوع مختلف می باشند كه عبارتند از:
 1. ظروف پالت فلزی برای عموم کالاها: این پالت ها به دو صورت تاشو و ثابت در بازار عرضه می شوند.

 2. پالت های فلزی برای کالاهای خاص: این نوع پالت ها نیز در دو نوع ثابت و تاشو در بازار موجود هستند.

آشنایی با انواع ظروف نگهداری سبدی: به دلیل جلوگیری از اتلاف هزینه ها در خرید ظروف یکبار مصرف امروزه از سبدهای بسته بندی که به صورت مکرر مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده می شود. تولید این سبدها در 5 سایز مختلف جهت حمل و نگهداری کالاهای مختلف انبار انجام می شود.

انواع ظروف نگهداری مواد و کالا در انبار

آخرین مطالب تکمیلی قفسه بندی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

آشنایی با قفسه ها و پالت های نگهداری دارو

قفسه انبار جهت نگهداری پوشاک (رگال)

باکس پلاستیکی پایه دار برای نگهداری از پیچ و مهره

ویژگی های سبدهای نگهداری و حمل کالا

این سبد ها دارای چند ویژگی مهم هستند که عبارتند از:

 • در برابر تغییرات دما بسیار مقاوم بوده و از منهای 50 تا مثبت 50 درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کنند.

 • طراحی این سبد ها هم با درب و هم بدون درب امکان پذیر بوده و از نفوذ رطوبت، گرد و خاک و یا حیوانات جلوگیری می کند.

 • در برابر اشعه خورشید بسیار مقاوم هستند.

 • به دفعات زیاد از این سبدها می توان استفاده نمود.

 •  برای حمل و نگهداری مواد غذایی در این سبد ها از نوعی پوشش برای این مواد استفاده می شود.

برای آشنایی با انواع ظروف نگهداری کالا و مواد در انبار و خرید این ظروف می توانید به سایت فضاسازان امین مراجعه و با کارشناسان در این سایت مشاوره نمایید. همچنین برای خرید انواع قفسه فلزی نیز می توانید از طریق وب سایت همین مجموعه اقدام کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC