Fa En

ویژگی های تاثیرگذار قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری

28 آبان ، 1399
تیم فضاسازان امین

همانطور که می دانید یکی از مهمترین کارایی و وظایف انبارها، نگهداری از اجناس و کالاهای مختلف می باشد که با این حال سریعترین روش ها برای دسترسی به عرضه کالا امکان پذیر خواهد شد. حال یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری، استفاده درست از قفسه بندی در این فضاها می باشد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

اهمیت قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری

امروزه با توجه به اینکه در تمامی زمینه ها پیشرفت ‌هایی حاصل شده است، مشاهده می شود عوامل مختلفی برای رسیدن به اهداف دخیل می باشد که در اینجا عرضه کالاهای درست و سالم به مصرف ‌کننده نهایی، در زمان کم از جمله مهمترین عواملی است که در کسب رضایت مشتری و دستیابی به موفقیت و از طرفی غلبه بر دیگر رقبای تجاری حائز اهمیت می باشد. طبیعتا یکی از نکات بسیار مهم در اینجا، نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری با استفاده از قفسه بندی مناسب خواهد بود زیرا این قفسه ها می تواند در امنیت و حفظ سلامت کالاها نقش اساسی داشته و سرعت دسترسی به مواد و کالاهای مورد نظر را تضمین کند.

همچنین هزینه های جانبی و ضررهای ناشی از عدم وجود اطلاعات صحیح در مورد موجودی انبار نیز با استفاده از این قفسه ها کاهش چشمگیری پیدا می ‌کند. در اینجا نکته مهمی که باید به آن توجه کنید اهمیت قفسه بندی انبار متناسب با محصولاتی است که در انبار نگهداری می شود، به طوری که در حال حاضر انواع مختلفی از این قفسه ها در بازار موجود است و افراد باید متناسب با نوع کالا این قفسه ها را انتخاب کنند تا بهترین بهره وری را داشته باشد.

اهمیت قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداریاهمیت قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری

اهمیت قفسه بندی در انبار

همانطور که ذکر شد در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری استفاده از قفسه بندی درست اهمیت بسیار زیادی دارد به طوری که می‌ توان گفت یک سیستم قفسه بندی مناسب باید به گونه ای باشد که همه قفسه ها در محل خود قرار گرفته باشند و هیچ گونه بی نظمی در انبار مشاهده نشود. این امر موجب می‌ شود تا تمامی اجناس و کالاها در جای خود قرار گرفته و از هرج و مرج اضافی پیشگیری شود. همچنین با وجود این شما به راحتی می توانید کالای مورد نظرتان را در مکان های مختلف ردیابی کرده و قابلیت جداسازی اجناس از لحاظ ابعاد نیز وجود دارد. دقت داشته باشید با این روش سطح ضایعات کاهش چشمگیری پیدا کرده و حتی به صفر می ‌رسد که از این رو تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه ها خواهد داشت. از طرفی می‌ توان با این روش تعامل بین حسابداری و سیستم انبارداری ایجاد کرد که این امر منجر به دریافت اطلاعات کامل کالاها خواهد شد.

اهمیت قفسه بندی در انباراهمیت قفسه بندی در انبار

اهمیت قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری

از دیگر نکات مهم که در خصوص نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری در قفسه بندی مناسب باید به آن توجه داشته باشید، صرفه جویی در فضای موجود انبار می باشد به طوری که این قفسه ها در انواع مختلفی تولید شده و با وجود این امر شما می توانید به راحتی قفسه بندی ها را به صورت چند طبقه از کف تا سقف انبار انجام داده که این امر مشکل کمبود جا و فضا برای چیدمان تعداد زیادی کالاها و اقلام را برطرف می کند. همچنین از کیفیت کالاها در مدت طولانی کم نمی شود زیرا هنگامی که شما این اقلام را در قفسه ها قرار می دهید هیچ گونه ضربه به آن وارد نخواهد شد ولی در صورتی که در انبار هرج و مرج و شلوغی وجود داشته باشد به طور حتم صدماتی به بسته بندی و حتی داخل بسته ها وارد می شود که از این حیث نیز تاثیر قفسه بندی بر نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری بسیار زیاد می باشد.

انبار گردانی آسان با استفاده از قفسه بندی

انبارگردانی آسان از جمله عملیاتی است که باب میل تمامی کارخانه ‌دار ها است زیرا این عملیات هر ساله توسط شرکت ها و کارخانه ها صورت می گیرد و طبق قوانین مندرج شده تمامی شرکت ها موظف هستند تا بر اساس اصول حسابداری پایان دوره تمامی کالاهای موجود در انبار خود را شمارش کرده و علاوه بر شمارش دقیق موجودی بتوانند آن را با موجودی سیستم نیز تطبیق داده که در این جا به طور حتم استفاده درست از قفسه ها می تواند نقش اساسی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری و همچنین انبارگردانی آسان و سریع داشته باشد.

آخرین مطالب تکمیلی شرکت فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

بایدها و نبایدهای ایمنی در قفسه بندی انبار

چه مواردی را به عنوان استاندارد قفسه بندی انبار باید در نظر گرفت؟

معرفی انواع قفسه بندی انبار و ویژگی های آن

جلوگیری از خسارت کالا

یکی دیگر از مزایای تاثیر قفسه بندی در نگهداری کالاها و سیستم های انبارداری، پیشگیری از خسارت های مادی می باشد به طوری که با استفاده از این قفسه ها می توان آنچه از محصولات که دارای تاریخ مصرف هستند در ردیف های جلو و در دسترس قرار داده تا در زمان مناسب به بیرون انبار انتقال داده شوند. همچنین با استفاده از این قفسه ها می توان کالاهای حساس به نم و رطوبت را حفظ نمود به طوری که معمولا این محصولات در قسمت ‌های بالایی قفسه بندی شده تا در برابر نم و مرطوب در امان باشد. همچنین محصولاتی که وزن زیادی دارند نباید روی یکدیگر قرار گرفته شده و برای آن باید از قفسه بندی های سنگین استفاده گردد.

جلوگیری از خسارت کالاها در انبارجلوگیری از خسارت کالاها در انبار

ویژگی های تاثیرگذار قفسه بندی انبار

از جمله ویژگی های تاثیرگذار در قفسه بندی که باید مدنظر قرار گیرد نحوه چیدمان قفسه ‌ها است به طوری که طراحی و چیدمان درست موجب می شود کارایی یک انبار بهبود بخشیده شود. از این رو اگر بخواهید حداکثر استفاده از فضای انبار را بکنید اول باید نوع قفسه ها را انتخاب نموده به طوری که میتوانید از انواع قفسه های چون قفسه بندی پیچ و مهره ای، قفسه بندی مشبک، قفسه بندی سنگین یا سبک و ... استفاده نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC