Fa En

منظور از قفسه بندی سردخانه چیست؟

19 مهر ، 1399
تیم فضاسازان امین

آشنایی با قفسه بندی سردخانه

قفسه بندی سردخانه چیست؟ امروزه قفسه بندی، یکی از مهم ترین سیستم های نگهداری و نظم بخشیدن به کالا ها است. یکی از تجهیزاتی که در این حوزه به کار گرفته می شود، قفسه ها هستند که خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. قفسه بندی سردخانه ای، نوعی قفسه است که از کاربرد های آن می توان به نگهداری از مواد اولیه و محصولات غذایی، چیدمان و نگهداری از مواد و لوازم آرایشی، مواد اولیه و دارو ها و... اشاره نمود. با ما برای معرفی بیشتر این نوع از قفسه ها همراه باشید.

قفسه بندی چیست؟

در ابتدا باید گفت، هر سازه ای که بتواند برای بارگذاری و ایجاد یک محیط مناسب برای دسترسی استفاده گردد، خواه از جنس فلز باشد و یا از جنس چوب و پلاستیک، به عنوان قفسه شناخته می شود. اگرچه در گذشته این موضوع اهمیتی قابل توجه نداشت، اما امروزه نیاز به فضا و به کارگیری بهینه از آن برای نگهداری اشیا، نظم و ساماندهی به کالا ها و کاربرد های دیگر، قفسه ها به موضوع مهمی تبدیل شده اند.
قفسه بندی در واقع سیستمی است که قدمت آن به 70 سال قبل در ایران می رسد و از این سیستم در انبارداری، مدیریت انبار و بسیاری از اماکن و کاربرد های دیگر استفاده می شود. امروزه سیستم های قفسه بندی با توجه به فضا و نیاز کاربران، می توانند به صورت یک پارچه، ترکیبی و یا مکانیزه استفاده شوند.

قفسه بندی سردخانه قفسه بندی سردخانه

قفسه بندی سردخانه چیست؟

همانطور كه می دانيد، نگهداری صحیح از محصولات کشاورزی و غذایی، یک دغدغه و نیاز مهم برای تولید کنندگان و توزیع کنندگان در صنایع غذایی است که این مسئله در سطح کلان و در جهان وجود دارد. به همین خاطر، مراکز نگهداری از این محصولات از مهم ترین اماکنی است که در صنایع غذایی به آن توجه می شود.
شاید بتوان گفت مهمترین مشکلاتی که در این نوع اماکن وجود دارد، کمبود فضا است. این مشکل امروزه توسط راه ها و تجهیزات نگهداری تا حدودی حل شده است. مهم ترین تجهیزاتی که برای رفع این مشکل به کار گرفته می شوند، قفسه بندی های سردخانه ای هستند که محل مناسبی را برای نگهداری این محصولات و مواد غذایی و کالاهای مختلف در مراکز نگهداری فراهم می کنند.

کاربرد قفسه بندی سردخانه ای

مهم ترين كاربرد های قفسه بندی سردخانه ای را می توان برای نگهداری از کالاهای سنگین دانست. در واقع قفسه بندی های سردخانه ای می توانند در مدل های مختلفی طراحی شوند که با توجه به نوع محصولات، فضای بیشتری را برای نگهداری آن ها ارائه می کنند.
این کالا ها می توانند بر روی پالت های مسطح شکل و یا پالت های دیواره دار قرار گرفته و همچنین می توانند با کمک لیفتراک جابجا بشوند. قفسه بندی های سردخانه ای می توانند برای کالاهای سنگین با توجه به مدل آن نیز استفاده شوند. همچنین باید گفت این نوع قفسه بندی ها می تواند در سردخانه های رستوران ها، پیتزا پزی ها و یا شیرینی پزی ها استفاده شود.
به طور کلی می توان در مورد اینکه قفسه بندی سردخانه چیست گفت، این نوع قفسه ها را می توان نوعی قفسه انبار دانست که برای ذخیره سازی مواد غذایی به کار می روند. همچنین در پاسخ به این سوال که قفسه بندی سردخانه چیست باید گفت این قفسه بندی ها در انواع مختلفی تولید می شوند که می توانند در شرایط آب و هوایی مختلف، مقاوم باشند.

ویژگی های قفسه بندی سردخانه ای

برای معرفی بیشتر قفسه بندی سردخانه چیست باید گفت این نوع قفسه ها از نظر اجزای تشکیل دهنده و ابعاد و ساختار می توانند متفاوت باشند. برای پاسخ به اینکه قفسه بندی سردخانه چیست و چه ویژگی هایی دارد باید به موارد زیر اشاره نمود:

  • تعداد طبقات این نوع از قفسه بندی ها می تواند تا 5 طبقه قابل اجرا باشد.کفپوش در نظر گرفته شده برای این نوع از قفسه ها در غالب موارد از پانل های پانچ شده با ضخامت 1.5 میلیمتر استفاده می شود.

  • ارتفاع پایه های این نوع قفسه ها از 2 تا 9 متر متغیر است و ضخامت ورق این پایه ها دارای ضخامت 1.5 تا 2 میلیمتر است. 

  • پایه های رول فرمینگ این نوع قفسه ها برای افزایش استقامت، از ورقه های گالوانیزه استفاده می شود.

  • قدرت تحمل کالا ها در این نوع قفسه بندی ها، 200 - 600 کیلوگرم است . 

  • با توجه به اينكه در ساخت این نوع قفسه بندی ها از ورق های گالوانیزه استفاده می شود، می توان آنها را شستشو و ضدعفونی نمود.

  • بازویی که می توان این نوع قفسه ها را نصب کند، 120 الی 150 سانتی متر هستند.

 طراحی و اجرای قفسه بندی سردخانه

مزایای قفسه بندی سردخانه چیست؟

برای بیان اینکه مزایای قفسه بندی سردخانه چیست به صورت خلاصه می توان گفت:
این نوع از قفسه بندی ها قیمت بسیار مناسب و ارزان تری نسبت به انواع دیگر قفسه ها دارند. همچنین قفسه های سردخانه ای کاربرد گسترده ای در سردخانه های مواد غذایی و مواد اولیه داشته و نصب و راه اندازی آن ها در کمترین زمان صورت می گیرد. لازم به ذکر است که قدرت و تحمل این نوع قفسه ها نیز بسیار مناسب و بالا می باشد. یکی از مزایایی که می توان گفت و می تواند برای پاسخ به پرسش اینکه قفسه بندی سردخانه چیست مفید باشد، وجود انواع مختلفی از این نوع قفسه بندی در مدل های مختلف است که عبارتند از:

  • قفسه سردخانه ای نیمه سنگین

  • قفسه سردخانه استیل

  • قفسه سردخانه سنگین پانل پله

  • قفسه پیچ و مهره ای

طراحی و ساخت قفسه بندی سردخانه ای

در مورد طراحی و ساخت انواع قفسه بندی های سردخانه ای می توان گفت سردخانه های نیمه سنگین دارای ضخامت کفه 0.7، ضخامت پایه 1.5 سانتی متر، تحمل بار 300 کیلو و روکش گالوانیزه ضد زنگ دارند. در انواع قفسه های سردخانه ای سنگین پانل پله، ضخامت پایه ها 2 میل، ضخامت کفپوش 1 میل، تحمل بار 600 کیلو و روکش گالوانیزه ضد زنگ است.
طراحی و ساخت قفسه سردخانه ای استیل با استفاده از ورق های 3.4 با ضخامت پایه های 1.5 میل و ضخامت کفپوش 0.7 می باشد. این نوع قفسه ها 300 کیلو در هر طبقه می توانند وزن را تحمل کنند. قفسه های سردخانه ای پیچ و مهره ای که متداول ترین نوع این نوع قفسه ها هستند، ضخامت کفه آنها 1 - 0.7 میل، ضخامت پایه ها 2 میل و تحمل بار در هر کفه آن ها 80 کیلو است.

مهم ترین ویژگی های قفسه بندی سردخانه مهم ترین ویژگی های قفسه بندی سردخانه

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC