Fa En

10 نکته عالی برای برنامه ریزی فضای انبار

19 شهریور ، 1399
تیم فضاسازان امین

نکاتی عالی برای برنامه ریزی فضای انبار

انبارداری مهم‌ترین بخش‌ یک سازمان و یا شرکت می باشد چون بخش بزرگی از دارایی‌های سازمان‌ها در  انبارها انباشته شده است. کالاهای موجود در انبار باید در محل‌های امن و به صورت منظم نگهداری شود و دسترسی به آنها باید آسان باشد. برنامه ریزی فضای انبار در این هنگام از اهمیت فراوانی برخوردار می شود. در این مقاله به برنامه ریزی فضای انبار خواهیم پرداخت و به چگونگی داشتن فضای انبار عالی می پردازیم.

انبارداری و اصول برنامه ریزی فضای انبار چیست؟

انبارداری را می توان اینگونه تعریف کرد که انباردار ها اقدام به دریافت اقلام و کالا ها از شرکت های مختلف داخلی و خارجی می کنند و با توجه به قوانین انبارداری از آنها نگهداری می کنند. انبارداری باعث سهولت در صدور و ورود کالاها در کمترین زمان و همچنین کمترین نیروی مورد نیاز می شود. در انبارداری موارد بسیاری دست در دست هم می دهند تا این به نحو احسنت انجام پذیرد. یکی از موارد بسیار مهمی که در کیفیت این کار تاثیر بسزایی دارد، برنامه ریزی فضای انبار می باشد. برای این که بتوان برنامه ریزی فضای انبار را به طور اصولی و عالی انجام داد باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه این متن می توانید این نکات را مطالعه کنید.

اصول انبارداریاصول برنامه ریزی در انبار

هدف از برنامه ریزی فضای انبار چیست؟

برنامه ریزی فضا انبار را می توان یکی از اهداف مدیریت انبار به حساب آورد. برنامه ریزی فضای انبار دارای مزایای بسیاری می باشد که در ادامه به این موارد اشاره کرده ایم:

 • کاهش هزینه‌های انبار و نگهداری کالا
 • ارائه دادن اطلاعات صحیح به سایر بخش‌ها
 • حفظ و نگهداری مناسب کلیه مواد و کالا ها در انبارها
 • کاهش هر گونه صدمات و آسیب رساندن به کالاهای موجود در انبار
 • سرعت بخشیدن به امور انبار
 • ارائه بهینه خدمات
 • خدمات دهی سریع و بالا به مشتری

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

بررسی نکات مهم و کلیدی در انبار

نحوه طبقه بندی کالا در انبار

نکاتی که در حین طراحی انبارها باید به آن توجه داشت

در انبارداری جهت داشتن فضای انبار عالی و مفید تنها توجه به برنامه ریزی فضا انبار اهمیت ندارد بلکه آنچه باید به آن توجه کرد طراحي اولیه انبار ها می باشد. با لحاظ کردن و پیاده سازی نکاتی در طراحی انبار ها با مشکلات کمتری پس از ساخت روبرو خواهیم شد. در امر انبارداری اکثر این نکات مشترک بوده و عمومی هستند که به هنگام طراحی انبار می بایست آنها را در نظر داشت. در ادامه به این نکات که باعث کاهش خسارت و برنامه ریزی فضای انبار عالی واقع خواهد شد، خواهیم پرداخت:

در انبارداری حفاظت از کالاها و محصولات در وحله اول قرار دارند بنابراین در انبار ها استفاده از مصالح اشتغال پذیر ممنوع می باشد. بنابراین به هیچ وجه نباید از چوب و پلاستيك و مواد دیگر قابل اشتعال به عنوان مصالح اولیه انبار ها استفاده کرد.

 • از آنجایی که اجناس و محصولاتی با وزن و فشار بالا در این انبار ها نگهداری می شود، ساخت کف انبار مقاوم از بتون و سایر مصالح مقاوم بسیار اهمیت دارد.
 • کف می بایست دارای شیب جهت جلوگیری از جمع شدن آب شود.
 • فاصله در میان انبار ها رعایت شود به گونه ای که ماشينهاي آتش نشاني قادر به حرکت میان آنها باشد.
 • انبار ها باید داراي دو درب باشند.
 • پنجره ها و درب باید از جنس فلز باشند.

نکات مهم انباردارینکات مهم انبارداری

اهمیت قفسه‌بندی در برنامه ریزی فضای انبار

قفسه بندی را می توان یکی از موارد مهم در برنامه ریزی فضای انبار به شمار آورد که در اصول انبارداری از نقش بسیار مهمی برخوردار است. قفسه بندی از گذشته تا کنون مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. استفاده بهینه از یک فضا بدون قفسه بندی تقریبا ناممکن است.در انبارداری با قفسه بندی می توان به دسترسی آسان و سریع و در نتیجه به منظم سازی کمک کرد. ساخت کمد ها و طبقه بندی نمودن کابینت ها را می توان نمونه ای از قفسه بندی به شمار آورد. ولی این امر در انبارداری صنعتی متفاوت است زیرا در این انبار ها شما با محصولات و کالاهای بسیار گوناگونی سروکار دارید. بنابراین انتخاب بهترین نوع قفسه بندی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در انبارداری با توجه به نوع مواد دپو شده در آن نوع قفسه بندی را مشخص می کنند و از میان انواع قفسه‌بندی متناسب ترین نوع را با توجه به شرایط انبارداری انتخاب می کنند.

اهمیت قفسه‌بندی در برنامه ریزی فضای انباراهمیت قفسه بندی در برنامه ریزی انبار

پربازدیدترین مطالب قفسه بندی فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید

آموزش روش انبارداری و نکات مربوط به آن

انباردار کیست و چه وظایفی دارد؟

نکاتی در خصوص بهره وری از فضای انبار

نهایت استفاده درست و اصولی از فضای انبار در انبارداری از اهمیت بسیاری برخوردار است تا جایی که بیشتر انبارداران به هنگام برنامه ریزی فضای انبار به آن نکات نهایت توجه را از خود نشان می دهند. در این قسمت به این  نکات پرداخته ایم. با مطالعه این نکات و رعایت آن ها در انبارداری خواهید توانست از فضای انبار استفاده ای مفید داشته باشید.

 1. استفاده حداکثر از فضای بالای سر (ارتفاع)
 2. رعایت اندازه اجناس
 3. انبار کردن عمودی اجناس
 4. رعایت فاصله مناسب قسمتها
 5. حداکثر رساندن استفاده از فضا
 6. در نظر گرفتن محل مناسب برای اندازه گیری
 7. فراهم کردن شرایط امن، مطمئن و سازگار با محیط زیست
 8. قابلیت دسترسی به همه کالاهای ذخیره شده

بهره وری از فضای انباربهره وری از فضای انبار

رعایت اصول اساسی چیدمان کالا

یکی دیگر از مواردی که در برنامه ریزی فضای انبار تاثیر به سزایی دارد، نحوه چیدمان کالا ها در انبار می باشد. ما نکاتی در خصوص چیدمان کالا برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم که رعایت آنها کمک شایانی به شما در انبارداری خواهند کرد. این اصول به صورت زیر می باشد:

 1. اگر می خواهید در برنامه ریزی فضای انبار ، انبارداری موفق باشید در وحله اول مکان اجناس یا کالا ها را که خواهید چید مشخص کنید.
 2. توجه داشته باشید که کالاهای ناهمجنس در کنار هم قرار ندهید.
 3. قبل از چیدمان بار در انبار ، قفسه ها را بررسی کنید.
 4. در قفسه های پایین تر اجناس سنگین و در قفسه های بالایی اجناس سبک تر را قرار دهید.
 5. اصول ارتفاع چیدمان کالا ها را رعایت کنید و تا زیر سیستم های آبفشان چیدمان را ادامه ندهید.
 6. کالاهای مورد نیاز باید نزدیک افراد و انبار قرار گیرند.
 7. به هنگام بسته بندی بار توجه کنید که بار را محکم و یا شل بسته بندی نکنید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC