Fa En

مزایای استفاده از فولاد برای سیستم های قفسه بندی

29 مرداد ، 1399
تیم فضاسازان امین

مزایای استفاده از ویژگی های فولاد برای قفسه بندی چیست؟

امروزه قفسه بندی جزء لاینفک انبارها و فروشگاه ها و در کل هر مکانی که به عرضه و یا نگهداری از کالا می پردازد شده است. یکی از پرکاربرد ترین نوع قفسه ها نوع فولادی آن است. در این مقاله با ویژگی های فولاد برای قفسه بندی بیشتر آشنا خواهید شد.

مزایای استفاده از فولاد برای سیستم های قفسه بندیاستفاده از فولاد برای سیستم های قفسه بندی

کاربرد قفسه بندی

قفسه بندی در هر مکان به ایجاد نظم و انضباط و ایجاد فضای بیشتر کمک زیادی می کند. برای همین تولید کنندگان این محصولات قفسه ها را از متریال های مختلف برای کاربرد های متفاوت تولید می نمایند. قفسه بندی ها از جنس هایی نظیر فلز، لاستیک، مواد کامپوزیتی و یا چوب تولید و به بازار عرضه می شوند.
هر نوع از این قفسه بندی دارای مزایا و معایبی است که آن را برای مکان های مختلف مناسب می کند. اما در بسیاری از موارد قفسه بندی ها از فلز تولید می شود. این نوع دارای ویژگی های منحصر بفردی می باشد که به ذکر آن ها می پردازیم.

ویژگی های فولاد برای قفسه بندی

فولاد یک نوع فلز با مقاومت بسیار زیاد است. در هر محصولی که در آن از فولاد استفاده شود بر دام و عمر آن افزوده می شود. قفسه بندی از جمله محصولاتی است که به علت استفاده زیاد و مداوم نیاز به استقامت زیاد در برابر عوامل محیطی و جوی دارد. برای همین تولید کنندگان از ویژگی های فولاد برای قفسه بندی سود برده و بر دوام و عمر این محصول می افزایند.

چه نوع فلزاتی در ساخت قفسه بندی ها مورد استفاده قرار می گیرند

در صورتی که قفسه بندی در یک انبار نیاز باشد لازم است که قفسه بندی دارای دوام و استقامت بالا باشد. از این رو در سیستم های قفسه بندی از فلزات مقاوم مانند: فولاد، آهن، کروم، آلومینیوم، آهن گالوانیزه و... استفاده می شود.
فولاد خود نوعی آلیاژ از آهن با مقدار معینی از کربن می باشد. کربن در این ماده تغییرات ایجاد نموده و با تغییر در ساختار آهن آن را به فلزی بسیار مقاوم تبدیل می نماید. اما در این فرایند تنها کربن نیست که از آهن فولاد تولید می کند به این مواد ترکیباتی نظیر کروم، وانادیوم، منگنز و نیکل نیز اضافه می شود. این ترکیبات تولید نوعی فولاد با مزایای فراوان می نماید که برای تولید قفسه بندی بسیار مناسب است.

چگونه از ویژگی های فولاد برای قفسه بندی استفاده می شود

فولاد تولید شده در این فرایند به نام ورق های فولادی روغنی شناخته می شود. این ورق ها را به کمک نوعی اسید به نام اسید کلریدریک شسته و چربی اضافی آن با این کار برداشته می شود. سطح شفاف و براق این نوع فولاد حالا برای ساخت قفسه بندی بسیار مناسب است. با تکمیل فرآیند تولید فولاد مقاومت این ورق ها در برابر نیروهایی که به صورت کششی و یا تنشی بر این ورق ها وارد می شود افزوده شده و ویژگی های فولاد برای قفسه بندی خود را نشان خواهد داد.

استفاده از فولاد در قفسه بندی استفاده از فولاد در قفسه بندی

مزایای استفاده از فولاد برای قفسه بندی

بعد از این که فولاد دارای مقاومت مناسب برای قفسه بندی شد از آن با توجه به نوع مصرف و فضای مکان قفسه تولید می شود. به چندین علت مهم از فولاد برای تولید قفسه در فضاهای گوناگون استفاده می شود. ویژگی های فولاد برای قفسه بندی شامل این موارد است:

 • دارا بودن خاصیت الاستیکی و پلاستیکی
 • شکل پذیری بسیار مناسب
 • دارا بودن خاصیت خمشی که در اثر نورد نمودن فولاد در آن ایجاد می شود
 • دارای سختی بالا و خاصیت دینامیکی و استاتیکی آن
 • دارا بودن ضریب ارتجاعی
 • چکش خوار بودن فولاد
 • دارا بودن سطحی همگن
 • داشتن مزیت جوش پذیر بودن
 • در صوت تغییر شکل تنش یکنواختی در آن ایجاد می شود

دلایل استفاده از فولاد برای قفسه بندی

به دلیل دارا بودن ویژگی های فولاد برای قفسه بندی از این فلز با ارزش در قفسه بندی استفاده های زیادی می شود. از جمله ویژگی های مفید این فلز که آن را برای تولید قفسه مناسب نموده است می توان به این موارد اشاره نمود. معمولا قفسه بندی به شکل های گوناگونی براساس نیاز و طراحی داخلی فضا تولید می شود. فولاد از جمله فلزاتی است که به سادگی شکل پذیر بوده و توانایی تولید به هر طرح دلخواه با آن امکان پذیر است.
مقاومت بالای این فلز باعث می شود تا به سادگی از قفسه های تولید شده با آن برای نگهداری انواع مختلفی از کالا ها با وزن های مختلف استفاده شود.
قفسه های فولادی به سادگی توسط دستگاه جوش و یا پیچ و مهره به هم اتصال یافته و فضای مورد نیاز را تا چندین برابر افزایش می دهد.
به خاطر دارا بودن خاصیت الاستکی و خمشی این فلز می توان از ویژگی های فولاد برای قفسه بندی های مختلف با طراحی های گوناگون بهره برد.
از مهم ترین نوع فولاد که در تولید قفسه بندی از آن استفاده می شود استیل می باشد. استیل خود دارای انواع مختلفی بوده و در بسیاری از مکان ها قابل استفاده می باشد.

انواع مختلف قفسه های استیل

این نوع فلز که از فولاد تولید می شود دارای ویژگی های فولاد بوده و علاوه بر آن دارای خاصیت ضد زنگ زدگی نیز می باشد. این مزیت کمک می نماید تا از آلودگی در انبارها و فضاهایی که از این نوع قفسه بندی در آن استفاده می شود جلوگیری به عمل آید. از انواع  قفسه های بندی استیل که دارای ویژگی های فولاد برای قفسه بندی است می توان به این قفسه ها اشاره نمود.

 • قفسه استیل مسطح
 • قفسه بندی استیل مشبک
 • قفسه بندی استیل پاتروکی
 • قفسه های استیل سردخانه ای

این نوع قفسه های فولادی دارای قیمت بیشتری نسبت  به انواع قفسه بندی های دیگر است. اما با توجه به عمر بیشتر و مقاومت بالای این نوع قفسه ها هزینه نمودن برای آن کاملا به صرفه خواهد بود. برای خرید و یا دریافت لیست قیمت و همچنین مشاهده انواع قفسه بندی با فولاد و متریال های دیگر می توانید به سایت فضاسازان امین مراجعه فرمایید. کارشناسان در این بخش آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می باشند.

 ویژگی های فولاد برای قفسه بندی

شما برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحات زیر بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC