Fa En

قفسه بندی انبار قطعات یدکی

12 خرداد ، 1400
گروه فضاسازان امین

آشنایی با قفسه بندی انبار قطعات یدکی

برای ذخیره سازی کلیه قطعات، مواد، ابزار های مهم از یک خط تولید و بهره برداری دقیق و صحیح از قفسه بندی انبار قطعات یدکی استفاده می شود. از این انبار ها نباید غفلت کرد زیرا با افزایش حجم تولید اگر انتقال به موقع انجام نشود شما دچار مشکلات فراوانی در تجارت خود خواهید شد. قطعات یدکی شامل قطعات ریز درشت می باشند که همه در یک اندازه نیستد. همچنین این قفسه بندی دارای سطوح مختلفی می باشد که از این ابزارها در خط تولید انواع ماشین آلات استفاده می شود.

انبار قطعات یدکی

بهبود عملکرد قفسه بندی در انبارهای قطعات یدکی

برای بهبود قفسه بندی در انبار قطعات یدکی و علکرد بهتر یک انبار بهتر است موارد را مورد ارزیابی قرار دهید:

 • امکانات
 • جریان کار
 • فرآینده ها
 • ذخیره سازی تولید
 • سیستم ها و امکانات انتقال مواد برای پشتیبانی و تعمیر 
 • زمان بحران خطر تولید
 • اهداف انبار

منظور از اهداف ارزیابی قفسه بندی انبار قطعات یدکی

شما برای ارزیابی عملیات در قفسه بندی قطعات یدکی باید نکات زیر را دنبال کنید:

 • مراحل موجودی یک انبار باید باتوجه به جریان عملیاتی بررسی و نیاز های فعلی و آینده نیز در نظر گرفته شود.
 • تعیین نمایید که افزایش موجودی چگونه انجام شود و تجهیزات، ابزار ها و تعیین فرآیند ها طبق یک استاندارد پیگیری شوند.
 • باتوجه به ظرفیت بهره برداری چیدمان و طراحی عملیات انجام شود.
 • تجهیزات انتقال مواد باید باتوجه به ظرفیت، ذخیره سازی، فضای مکانی مشخص شود. شما باید بتوانید چیدمان خود را طوری طراحی کنید که بهره وری خود را افزایش دهید.
 • برای بهبود عملکرد و مدیریت موجودی باید چگونگی ذخیره سازی خود را بهبود بخشید.
 • برای تعیین بودجه، ذخیره سازی، تجهیزات انتقال مواد و... برنامه ریزی کنید.

قفسه بندی انبار قطعات یدکی قفسه بندی انبار قطعات یدکی

مهم ترین معیارهای ارزیابی جزئیات در قفسه بندی قطعات یدکی 

مهم ترین معیار ها برای ارزیابی جزئیات در قفسه بندی وجود دارند که باهم آن ها را بررسی می کنیم.

کنترل موجودی و دقت در قفسه بندی انبار

شما برای اینکه این معیار را به خوبی درک کنید باید به یک سری سوال پاسخ دهید؛ منظور از دقت موجودی چیست؟ برای اینکه دقت موجودی ما 99.9 درصد شود چه کاری باید انجام دهیم؟ دلایل و مشکلات عدم دقت چیست؟ SKU باعث می شود که موجودی و خطای احتمالی مشکل باشد؟ از چه روش هایی برای برگشت قطعات اشتباهی و نادرست استفاده می شود؟ و... شما باید برای تغییرات به موارد زیر توجه نمایید:

روش هایی شناسایی قطعات و مکان های آن ها

شما با اجرای یک سیستم مکان یابی در انبار می توانید مشخص کنید، منطقه هر کدام از قطعات، راهرو ها، محل های قرار گیری سطل، شکاف و... کجا است و چیدمان را بهبود ببخشید.

اجرای بهترین و دقیق ترین روش ها برای نگهداری موجودی انبار و بهبود هزینه ها

چه روش هایی باید ارائه شود تا هم هزینه ها کاهش یابد و هم موجودی انبار به بهترین ودقیق ترین شکل ممکن کنترل و اجرا شود؟

عملکرد سیستم ها

سیستم های گزارش موجودی ERP یا WMS پردازش سفارش کار یا عملکرد BOM را ارائه می دهد؟ چه تغییراتی باید انجام شود تا عملکرد سیستم بهبود یابد؟

فضای مورد نیاز

به چه فضایی برای موجودی فعلی قطعات نیازمندیم؟ به رشد در آینده فکر کرده اید؟ توانایی پشتیبانی از نیاز ها را دارید؟ چقدر فضا برای ذخیره ی کلیه قطعات در یک مکان متمرکز نیاز دارید؟ توسط SKU مقدار و حجم مکعبی ذخیره سازی را مشخص کنید. به روشنایی برای بهبود بهره وری فکر کرده اید؟ کارگران توانایی خواندن و حفظ کردن دستورالعمل ها و سیستم های رایانه ای را دارند؟

ذخیره سازی

سرعت مهم ترین نکته در ذخیره سازی قطعات است که وابسته به اندازه، کمیت موجود، درخواست سفارش و پرکردن شکاف خالی انبار می باشد. شما باید شیوه های بهبود ذخیره سازی را بررسی کنید. انواع قفسه بندی و نحوه ی ذخیره سازی در کدام رسانه ها موثر می باشد؟ توصیه های کوتاه مدت و بلند مدت شما چیست؟

ایمنی و بهداشت انبار

برای ایمنی تجهیزات حمل مواد یا انبار قطعات چه نکاتی را در نظر دارید؟ آتش سوزی محدود یا مسدود؟ پالت های آسیب دیده، یا آن هایی که با لیفتراک ها برخورد داشته اند ایمن هستند؟ بهداشت و نظافت در انبار قطعات یا سهام رعایت می شود؟

سازماندهی انبار قطعات یدکی

کارکنان شما از چه سطحی هستند؟ شما از افراد مناسب برای ساختار سازمانی و پشتیبانی مناسب برای اجرای عملیات ها استفاده می کنید؟ از چه روش های نوشتاری و استانداری برای تدوین، توافق و اجرا در نظر دارید؟ از چه سیستم آموزشی برای اثربخشی و بهبود عملکرد ها استفاده می کنید؟

امنیت موجودی قطعات

برای افزایش دقت و استاندارد در رویه ها، سازمان ها باید دسترسی به موجودی انبار را محدود نمایند. شما باید سیاستی اتخاذ کنید که دسترسی پرسنل به موجودی محدود شود. همچنین رویه های واقع بینانه ای برای پشتیبانی از عملیات های چند شیفتی و بروز رسانی موجودی انبار باید اتخاذ شود تا اشتباهی در موجودی و ارسال ها رخ ندهد.

عملیات های چند کاربره

بعضی از انبارها از چند ساختمان تشکیل شده اند و شما باید با یک برنامه ریزی کارآمد، یکپارچه سازی امکانات موجود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

بهترین ارزیابی های عملیاتی

شما باید بدانید بهترین شیوه های صنعت، چه مواردی هستند تا بتوانید اجرای کلی عملیات را بررسی کنید. برای مدیریت بهتر در قفسه بندی قطعات یدکی باید سیستم ذخیره سازی مواد را بررسی کنید.

ملاحظات بودجه

چه فرصت هایی برای کاهش هزینه ها در قفسه بندی قطعات یدکی و عملیاتی وجود دارد؟ در نحوه ی استفاده ی مواد باید چه تغییراتی را در نظر بگیریم؟ هزینه ها و سرمایه های احتمالی برای بارها و تجهیزات جدید چقدر می باشد؟

پیشنهاد و برنامه های ارائه شده

با تهیه گزارش مدیریت، گزینه های ارزیابی و نقشه برای بهبود فرآیند ها می توانید تغییراتی را پیشنهاد دهید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم فضاسازان امین تماس حاصل فرمایید.


انبار قطعات یدکی انبار قطعات یدکی

آخرین مطالب تکمیلی شرکت فضاسازان امین را در این بخش دنبال نمایید:

معرفی انواع قفسه بندی انبار و ویژگی های آن

رازهای چیدمان در قفسه فروشگاهی

بررسی نکات کلیدی و مهم در انباری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC