Fa En

آشنایی با سیستم بایگانی ریلی

12 خرداد ، 1400
گروه فضاسازان امین

ضرورت آشنایی با سیستم بایگانی ریلی 

یکی از بهترین راه حل ها برای ذخیره سازی حجم زیاد در یک فضای محدود می توان از سیستم ذخیره سازی بایگانی ریلی استفاده نمود. این سیستم با نام ها سیستم های قفسه بندی غلتکی، قفسه های ریلی متحرک و قفسه بندی موبایل کتابخانه ای شناخته می شود. این سیستم اصلا پیچیده نیست و از یک دسته کمد یا واحد های قفسه بندی که روی یک پایه چرخ دار قرار دارد و ریل ها روی کف آن نصب شده، تشکیل شده اند. البته امروزه این کمد ها سیار و به یک سیستم چرخ دنده مجهز شده اند و می توان قفسه ها را به چپ یا راست حرکت داد.

بایگانی ریلی

تاریخچه سیستم بایگانی ریلی

در سال 1358 اولین سیستم بایگانی ریلی وارد بازار ایران شد و سیستم نگهداری اسناد و مدارک را دچار یک تحول بزرگ نمود. این سیستم به طور قابل توجه ای از فضای کف استفاده می کند و به دلیل اینکه راهرو ها فقط برای استفاده باز می شود، یک طراحی تضمین شده ارائه می دهند. این سیستم به صورت گسترده در بایگانی مدارک، مخازن موزه ها و دفاتر تصویب، مورد استفاده قرار گرفت. با گذشت زمان سیستم ذخیره سازی موبایل گسترش و سیستم بایگانی با این روش توسعه و بهبود یافت. کمی بعد برای پایه های آن ها از فولاد استفاده گردید و اولین سیستم ذخیره سازی ریلی ساخته شد که کاملا از فولاد بود. این سیستم مجهز به یک زنجیر چرخ دنده بود که توسط دسته ی چرخشی اداره می شد. امروزه هم هنوز از این ویژگی برای سیستم های دستی یا اتوماتیک استفاده می شود. البته از نظر امنیتی هم بر روی آن ها قفل هایی تعبیه شده است.

انواع سیستم های بایگانی ریلی 

- قفسه بندی یا بایگانی ریلی باتوجه به کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم می شوند:
- سیستم های بایگانی ریلی مکانیکی یا دستی
- سیستم های بایگانی ریلی الکترونیکی
- سیستم قفسه بندی ریلی دو طبقه

بررسی سیستم های بایگانی ریلی مکانیکی یا دستی

بایگانی ریلی یا قفسه بندی ریلی امروزه به صورت مکانیکی یا دستی با استفاده از موتور های برقی قابل جابه جایی می باشند. سیستم بایگانی ریلی خود به دو دسته ی مکانیکی دستی و حلقوی دستی تقسیم بندی می شوند که شامل یک دسته دراور یا کمد هستند که در قسمت بیرونی یک واحد ذخیره می شوند. بعضی از آن ها دارای یک دسته هستند که می تواند قفسه را به چپ یا راست حرکت داد که بسته به نوع آن قابل چرخش در جهت عقربه های ساعت یا خلاف عقربه ها قابل حرکت می باشند. استفاده از این بایگانی ها در یک فضای محدود بسیار کاربردی است. این قفسه ها روی یک پایه ریلی سوار می شوند که در اندازه های استاندارد قابل ارائه می باشد. این قفسه ها قابل ادغام باهم هستند که می توانند طولی که شما می خواهید را تشکیل دهند.

سیستم های بایگانی ریلی الکترونیکی

این سیستم از موتور های کوچک پنهانی که در پایه ها هستند، تشکیل شده که با لمس یک دکمه حرکت می کند. این نوع قفسه بندی مزایای زیادی نسبت به قفسه بندی دستی دارد. دکمه ها امکان دسترسی به همه قفسه ها حتی آن هایی که تحرک محدودی دارند هم می دهد. این نوع قفسه بندی دارای ویژگی های امنیتی اضافه می باشد که دارای یک سیستم انتخاب برای دسترسی و استفاده در مکان های عمومی مثل دانشگاه ها و کتابخانه ها است. بعضی از نسخه های رده بالا به پایگاه داده متصل می شوند که می توانند بازیابی موارد بایگانی شده را آسان کنند.

آشنایی با سیستم بایگانی ریلی

سیستم بایگانی ریلی در چه مکان هایی کاربرد دارد 

این سیستم بیشتر در دانشگاه ها، سازمان های تجاری، اداری که مواد قابل توجهی فایل فیزیکی برای ذخیره سازی دارند، استفاده می شود. همچنین برای نگهداری سوابق پزشکی، دولتی، حقوقی، حسابداری و...کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربرد های رایج این نوع قفسه بندی، برای انبار های خورده فروشی است که به کاهش فضای ذخیره سازی نیز کمک می کند.

مزایای استفاده از بایگانی ریلی 

این نوع قفسه بندی مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

- کاهش فضای ذخیره سازی
- توانایی تفکیک به واحد های مجزا 
- دسترسی راحت
- صرفی جویی در انرژی به دلیل استفاده از سیستم برق سنسوری
- کاهش هزینه ها
و...
امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از بایگانی های سیستم، استفاده از این سیستم قفسه بندی کاهش یافته است. البته هنوز به طور کامل ذخیره سازی پرونده ها دیجیتالی نشده است و هنوز هم برخی از شرکت ها از این روش استفاده می کنند. این سیستم در فضا های کاری از انعطاف بالایی برخوردار می باشد و می توان طیف وسیعی از مواد و کالاها در آن ها ذخیره کرد.

بایگانی ریلی
برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحات زیر بازدید نمایید:

نکات مربوط به مدیریت انبار از راه دور
اصول اولیه بهداشت در انبارها
طراحی قفسه بندی فروشگاه قنادی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC