Fa En

طراحی پالت راک در انبارداری مواد غذایی و آشامیدنی

02 تیر ، 1399
گروه فضاسازان امین

قفسه بندی پالت راک در انبارداری مواد غذایی و آشامیدنی

انبارهای توزیع مواد غذایی به دلیل عملکرد و رعایت نظارتی، با چالش های منحصر به فرد در برخورد با مواد مواجه هستند. این که آیا شما با هر کالای خشک، عملیات خنک کننده، یخچال و...کار می کنید، استانداردهای بهداشتی، انطباق بهداشتی و راندمان ذخیره سازی مشابه می باشد. برای اطمینان از ذخیره سازی بهینه و گردش مواد چه کاری می توانید انجام دهید؟

انبارهای درجه مواد غذایی در همه اشکال، اندازه ها و چالش های بار آمده است. مأموریت آن ها ممکن است نیاز به چرخش خیلی سریع یا مدت طولانی نگه داشتن بارهای مختلف مواد غذایی داشته باشد، از گوشت یخ زده، پالت رشته فرنگی گرفته تا نوشیدنی و.... اگرچه انواع  کالای مختلفی وجود دارد اما رایج ترین آن ها ذخیره سازی مواد خشک، منجمد و ذخیره سازی در یخچال است. برخی به تجهیزات تولیدی متصل هستند و برخی دیگر مستقل هستند.

نوع طراحی قفسه بندی پالت راک برای انبار مواد غذایی و آشامیدنی

نوع طراحی قفسه بندی پالت راک برای انبار مواد غذایی و آشامیدنی

مهم ترین چالش ها در انبارهای مواد غذایی

اگرچه انبارهای مواد غذایی در هر یک از مراکز توزیع (هزینه های نیروی کار، استفاده از فضای مکانی، انتخاب کارایی، خطاها، بهره وری و ...) با مسائل ذاتی روبرو هستند، اما آن ها چندین چالش منحصر به فرد دارند. این موارد عبارتند از:

  • انطباق HACCP (تجزیه و تحلیل مخاطرات و نقطه کنترل بحرانی)
  • مقررات آلی و انطباق
  • آفات و کنترل آلودگی
  • نگهداری صحیح از مواد غذایی (سرویس های بهداشتی، کنترل دستی)
  • آموزش افراد برای چگونگی نگهداری هر یک از مواد در انبار ها

سیستم های قفسه ها برای ذخیره سازی

استفاده از سیستم های راک در این تجهیزات ذخیره سازی مواد غذایی رایج است، اما باید به گونه ای طراحی شود که حداکثر ایمنی را انجام دهند. در حالی که نوع قفسه های حمل و نقل سریع که می توانید از فروشگاه ها و وب سایت ها خریداری کنید، قابل اعتماد و قوی هستند اما انبارهای درجه یک از مواد غذایی معمولاً باید نسبت به یک انبار معمولی، مقررات سختگیرانه و بهداشتی تری را رعایت کنند. مواردی مانند توانایی سازماندهی، تمیز کردن و کار با سیستم های آبپاش همه باید در نظر گرفته شود.

تجهیزات درجه یک از مواد غذایی معمولاً نسبت به سایر انبارها بسیار کارآمد هستند به ویژه اگر محصولات فله ای را در یخچال یا فریزر ذخیره می کنید. این به معنای تأکید بر بسته بندی حداکثر تعداد پالت های ایمن به فضا است. این شرایط تقریباً به طور یکنواخت در طراحی و نتیجه پیچیده است و نیاز به توجه بیشتری نسبت به صرف اندازه گیری و پیدا کردن قفسه ای متناسب دارد.

نسبت ارتفاع  قفسه های به عمق آن ها

قفسه معمولی پالت شما ممکن است نیازهای یک انبار پیچیده ذخیره سازی مواد غذایی را با نیاز آن برای استفاده بهتر از فضای و رعایت مقررات تنظیم کند. نسبت ارتفاع به عمق را که معمولاً شش به یک باید در نظر بگیرید. قفسه های استاندارد هرگز نمی توانند با اطمینان از این نسبت تجاوز کنند، اما سیستم های مهندسی ممکن است قادر باشند که به شما امکان دهند در صورت تأسیسات شما ارتفاع بیشتری برای ذخیره سازی استفاده کنید.

مهمترین چالش ها در انبار مواد غذایی

مهمترین چالش ها در انبار مواد غذایی

ایجاد فاصله پالت ها با سطح زمین

یکی از مهم نکاتی که در نصب پالت ها باید به آن توجه نمایید، ایجاد فاصله پالت یا قفسه ها با سطح زمین می باشد. این نکته یکی از کلیدی ترین موارد بهداشتی است که باید به آن توجه کنید زیرا سطح زمین منبع اصلی آلودگی ها می باشد. همچنین تمیز کردن زیر پالت و قفسه ها را نیز برای شما آسان می کند.

انطباق با نکات زمین لرزه

بحث زمین لرزه یکی از نکاتی است که باید به آن توجه نمایید. از آنجایی که بارها می توانند بسیار سنگین باشند (پالت های یخ زده، نوشیدنی ها)، ممکن است با کوچیک ترین لرزه ای آسیب ببینند و محکم بودن آن مهم می باشد. با توجه به طول عمر مطلوب یک ساختمان در این صنعت، اطمینان از محکم بودن و رعایت نکات زمین لرزه در قفسه بندی شما بسیار مهم می باشد.

چرخش موجودی انبار و سطح دسترسی به آن ها

جمع آوری جریان کارتن در یک مرکز توزیع مواد غذایی از انبارهای مواد غذایی با  توزیع پیچیده ای همراه است ولی اگر چیدمان قفسه ها به طوری طراحی شود که کار را برای کارگران راحت تر کنند می تواند سطح دسترسی را به حداقل برساند. قفسه های جریان پالت به طور خودکار یک مفهوم FIFO را به روشی ساده و پایدار برای بارهای پالت اجرا می کنند. قفسه های جریان کارتن به کارگران کمک می کند که فقط مورد تعیین شده یا SKU را انتخاب کنند. هنگام پر کردن سفارشات، ذخیره سازی جریان می تواند با WMS شما برای ردیابی محصول کار کند تا اطمینان حاصل شود که آیا این محصول منقضی شده است یا نزدیک به انقضا می باشد که باید زوتر برای ارسال آماده شود.

توجه داشته باشید که بعضی از تأسیسات غذایی منجمد بر چگالی ذخیره سازی تأکید می کنند، گاهی اوقات با استفاده از قفسه های درایو که تراکم فشار بیش از انتخاب را دارند و می توانند روی یک کانسپت اول و آخر استفاده کنند. این امر به خوبی کار می کند وقتی محصول پالت شده به صورت عمده و به ترتیب پردازش می شود.

در حالی که چالش های طراحی و اجرای سیستم ذخیره سازی برای توزیع مواد غذایی می تواند مهم باشد، ما می توانیم به شما کمک کنیم تا با پنج دهه تجربه در صنعت مواد غذایی، از میان وعده های غذایی گرفته تا فرآوری گوشت، آن را به درستی دریافت کنید. همین امروز با تیم فضاسازان امین تماس بگیرید.

قفسه بندی پالت راک شرکت فضاسازان امین

قفسه بندی پالت راک شرکت فضاسازان امین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC