Fa En

قفسه بندی داروخانه

03 دی ، 1402
گروه فضاسازان امین

برای داشتن داروخانه‌ای که بتواند به خوبی نیازهای همه افراد را برآورده کند و هیچ مشکلی به وجود نیاید، لازم است به نکات بسیار مهمی در زمینه چیدمان و دکور آن توجه کنید. فراموش نکنید که داروخانه مستقیماً با جان افراد سروکار دارد و هرگونه دقت در زمینه قفسه بندی داروخانه می‌تواند تضمین کند که به‌درستی از پس چنین مسئولیت خطیری برآیید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بدانید که کدام انتخاب می‌تواند شما را به این هدف برساند.

انواع قفسه‌های موردنیاز در داروخانه چه هستند؟

داروخانه‌ها یکی از اصلی‎‌ترین مراکزی هستند که افراد بسیاری شاید ماهانه، یک یا دوبار به آن سر می‌زنند و مستقیماً با جان و مال مردم در ارتباط هستند. برای اینکه نظم و ترتیب در این مکان حکمفرما باشد و همه امور بر اساس قواعد درست پیش برود، باید از انواع قفسه بندی داروها در داروخانه استفاده کنید. ما در این قسمت، بهترین گزینه‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد:

استفاده از قفسه گوندولا 

یکی از بهترین گزینه‌هایی که در داروخانه می‌توانید از آن بهره ببرید، قفسه گوندولا است. این قفسه‌ درواقع نوعی قفسه خودایستا است که از دو طرف به آن‌ دسترسی وجود دارد و می‌تواند همه محصولات را برای بیماران و مراجعان به نمایش بگذارد.
با کمک گوندولا می‌توان داروخانه را به دو بخش تقسیم کرد و راهرویی را برای عبور و مرور مشتریان در نظر گرفت. از طرف دیگر، این محصول علیرغم اینکه وزن سبکی دارد؛ بادوام است و می‌توانید وزن زیادی را روی آن قرار دهید. به صورت کلی، نمونه یک قفسه‌بندی مدرن را می‌توان گوندولا دانست.

استفاده از قفسه ام دی اف

قفسه بندی داروخانه ام دی اف یکی از نمونه‌هایی است که به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد می‌تواند در داروخانه مورد استفاده قرار بگیرد. این قفسه‌ها علاوه‌بر کیفیت بالا و تنوع در طرح و رنگی که دارند می‌توانند دوام بسیار زیادی نیز داشته باشند. بر حسب سلیقه خود می‌توانید از روکش چوبی یا غیرچوبی بهره ببرید و از طرف دیگر می‌توانید با کمک نورپردازی مناسب، ظاهر بهتری به آن بدهید. در ضمن، این قفسه به سادگی نیز تمیز می‌شود و می‌‌تواند بهداشتی باشد.

قفسه بندی ام دی اف داروخانه

استفاده از قفسه ام دی اف در داروخانه

استفاده از قفسه فلزی

قفسه فلزی داروخانه هر کجا که نیاز به دوام و مقاومت بالا برای وزن دارید، می‌تواند به عنوان بهترین گزینه انتخاب شود. اگر قرار است حجم زیادی را بر روی قفسه‌ها قرار دهید، سعی کنید از انواع نمونه‌های فلزی استفاده کنید تا مطمئن باشید که داروها با ریختن بر روی زمین آسیب نمی‌بینند. این قفسه‌ها برای بالا بردن ایمنی می‌توانند به دیوار نیز متصل شوند و ابعاد آن‌ها بنابر نیاز شما تغییر می‌کند.

 استفاده از شلف در داروخانه

تنوع دارو بسیار زیاد است و افزوده شدن فروش محصولات بهداشتی به این لیست می‌تواند باعث شود تا به نوعی قفسه‌بندی نیاز داشته باشید که دسترسی و دسته‌بندی را برای شما تسهیل کند. شلف داروخانه می‌تواند این کار را در داروخانه انجام دهد. از طرف دیگر، برخی موارد مانند چسب زخم، ماسک یا دستکش استریل نیاز به قفسه‌هایی دارند که بتوانید آن‌ها را دم دست بگذارید و هرگاه نیاز به تغییر دکوراسیون بود، آن‌ها را به سادگی جابه‌جا کنید. شلف‌ها به همه این خواسته‌ها جواب خواهند داد. 

 استفاده از قفسه شیشه ای

قفسه‌های شیشه‌ای برای داروها یا اقلامی مورد استفاده قرار می‌گیرند که لازم است از دسترس همگان دور باشند یا در محیطی قرار گبیرند که گردوغبار بر روی آن‌ها ننشیند. از طرفی لازم است تا این داروها در معرض دید عموم نیز قرار بگیرند تا مشتری مناسب خود را پیدا کنند. قفسه‌های شیشه‌ای بهترین گزینه برای شما در این زمینه خواهند بود.

قفسه بندی شیشه ای داروخانه

استفاده از قفسه شیشه‌ای در داروخانه

استفاده از قفسه چوبی

قفسه‌های چوبی نیز یکی از گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید استفاده کنید. می‌توانید از این قفسه‌ها برای داروهایی استفاده کنید که رطوبت ندارند تا اگر دچار مشکلی شدند به خود قفسه آسیب وارد نشود. برای قفسه داروها یا پدهای بهداشتی نیز این نوع قفسه‌ها بهترین گزینه هستند.

جنس قفسه های دارو در انبار نگهداری داروخانه 

قفسه‌ای که برای داروخانه خود انتخاب می‌کنید می‌تواند از انواع متریال‌ها یا آلیاژها تهیه شده باشد؛ اما نکته مهم این است که کدام گزینه برای شما بهترین انتخاب خواهد بود و کمترین عوارضی برای داروخانه، داروها و فضای شما دارد. قفسه‌های فلزی در میان همه انواع قفسه‌هایی که نام بردیم، از بهترین نمونه‌های یاد شده هستند. در این قفسه‌ها می‌توانید حجم زیادی از داروها را قرار دهید و مطمئن باشید که هیچ آسیبی به قفسه و به تبع به داروها نخواهد رسید. در مقاله مزایا و اهمیت استفاده از قفسه بندی فلزی می‌توانید بیشتر درباره این نوع قفسه‌بندی بیاموزید.

این قفسه‌ها به سادگی تمیز می‌شوند و مانند قفسه‌های چوبی یا ام دی اف با برخورد با آب دچار برآمدگی و خرابی نیز نخواهند شد. به همین دلیل است که می‌توانید بهترین نمونه‌های فلزی در بازار را برگزینید و برای داروخانه خود انتخاب کنید.
همچنین، قفسه بندی درایوین راک، پالت و قفسه بندی پالت راک سه نمونه از بهترین قفسه بندی انبار داروخانه هستند که بسیاری از داروخانه‌ها و داروسازان از آن‌ها به‌عنوان مهم‌ترین ابزار قفسه‌بندی استفاده کرده‌اند. 

اهمیت استفاده از قفسه بندی در داروخانه

به نظر شما استفاده از قفسه‌بندی چه اهمیتی در فروشگاه‌های مهمی چون داروخانه دارد؟ آیا گزینه دیگری می‌توان جایگزین آن‌ها کرد؟ ما در ادامه، چندین مزیت این قفسه‌ها را برای شما شرح خواهیم داد. حتماً پس از خواندن این موارد متوجه می‌شوید که بدون آن‌ها نمی‌توانید کاری از پیش ببرید.

دسترسی مناسب 

مهم‌ترین  نقشی که یک قفسه‌بندی درست می‌تواند برای شما در داروخانه ایفا کند این است که به شما امکان می‌دهد هر زمان، نیاز به هر دارویی داشتید بتوانید با سهولت، آن را پیدا کنید. دیگر نیاز نیست ساعت‌ها وقت خود را صرف پیدا کردن یک دارو کنید. در نتیجه، هم سرعت و هم ایمنی کار افزایش خواهد یافت.

دید آسان

یکی از موارد دیگری که با کمک قفسه‌بندی برایتان اتفاق می‌افتد این است که به سادگی می‌توانید همه داروها را ببینید، از موجودی آن‌ها باخبر شوید و در هنگام نیاز، آن‌ها را به‌سادگی پیدا کنید. 

 امنیت بیشتر 

وقتی داروها را به‌درستی در قفسه‌ها بچینید، داروها با یکدیگر جابه‌جا نمی‌شوند و احتمال خطای انسانی کمتر است؛ درنتیجه، جان بیماران نیز به خطر نخواهد افتاد. برخی داروها نیز در کنار برخی مواد نباید قرار بگیرند. به این ترتیب، همه جوانب احتیاط را رعایت خواهید کرد و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

جابه جایی راحت‌تر محصول

گاه لازم است که محصولی را از جایی به جای دیگر منتقل کنید. برخی قفسه‌ها مانند پالت باعث می‌شوند که داروها در انبار روی هم تلنبار نشوند و به کمک آن‌ها می‌توانید حجم عظیمی از مواد و داروها را به یکباره جابه‌جا کنید.

اهمیت استفاده از قفسه بندی در داروخانه

امکان جابه‌جایی آسان محصول با قفسه‌بندی مناسب

قفسه بندی داروخانه کوچک 

داروخانه‌های کوچک چه راهکاری باید برای چیدمان مغازه خود در پیش بگیرند؟ بسیار ساده است. از قفسه‌های فلزی دیواری استفاده کنید که از سقف تا کف کشیده شده است و می‌تواند تعداد قفسه‌های زیادی داشته باشد. به این ترتیب، حجم بالایی از داروها را می‌توانید در آن‌ها بگنجانید. از طرف دیگر، بهتر است در انبار برای صرفه‌جویی در فضا از پالت‌ها استفاده کنید که هم امنیت دارو حفظ شود و هم فضای کمتری اشغال شود. 

 چیدمان دارو در قفسه های داروخانه 

برای اینکه بتوانید چیدمان درستی داشته باشید باید مشخص کنید که هر دارو در کجا باید قرار بگیرد و بر اساس کتگوری هر دارو، آن را در یک بخش قرار دهید. به این صورت، به‌خوبی می‌توانید در هنگام نیاز، دارو را پیدا کنید. از طرفی، بهتر است بر روی هر قفسه، راهنمای داروها، دوزها و حتی قیمت نوشته شود تا پرسنل در صورت نیاز با مشکل روبه‌رو نشوند. 

از طرف دیگر، چون تاریخ مصرف داروها اهمیت بسیاری دارد، به صورت دوره‌ای انبارگردانی کنید تا داروهای تاریخ مصرف گذشته را از دور خارج کنید و آمار داروها در اختیارتان باشد. می‌توانید محصولات بهداشتی را متناسب با برند یا دسته مورد استفاده، مانند پوست، مو یا مواردی از این دست، طبقه‌بندی کنید.
سعی کنید مواد بهداشتی و دارویی در کنار یکدیگر نباشند؛ زیرا اغلب مواد بهداشتی ممکن است دارای ترکیباتی باشند که بر روی یکدیگر اثر می‌گذارند. این نوع چیدمان قفسه داروخانه، سرعتتان را چندین برابر خواهد کرد.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی داروخانه 

داروخانه یکی از محیط‌هایی است که افراد بیمار به آنجا مراجعه می‌کنند و نیاز دارند تا از نظر روحی در شرایط بهتری قرار بگیرند. از طرف دیگر نیز لازمه داشتن یک داروخانه، رعایت نظافت است و باید همیشه و همه‌جا عاری از هرگونه میکروبی باشد. به همین دلیل، بهتر است از رنگ‌های روشن، به‌خصوص رنگ سفید در داروخانه استفاده کنید تا هم بهداشت رعایت شود و هم از نظر روحی، به بیماران یا همراهان آن‌ها حس آرامش منتقل شود.

باوجود این، اگر بخشی از داروخانه شما به قسمت لوازم بهداشتی یا برند خاصی اختصاص دارد، می‌توانید آن بخش را با استفاده از یک رنگ مرتبط، مانند رنگ محصول یا برند متمایز کنید. البته به‌صورت کلی، رنگ‌های روشنی مانند لیمویی یا کرم نیز گزینه‌های مناسبی هستند؛ ولی به صورت غالب، رنگ سفید برای داروخانه استفاده می‌شود.

 نورپردازی دکوراسیون داخلی داروخانه 

داروخانه باید محیطی باشد که بتوان همه زوایا را دید. این امر، هم برای بیماران و یافتن داروی موردنظر لازم است، هم به پرسنل کمک می‌کند تا بتوانند با سرعت بیشتری، محصول مدنظرشان را پیدا کنند. علاوه‌بر این، نور مناسب می‌تواند به تمیز دیده شدن و تمیز کردن داروخانه کمک کند.
بیماران نیز برای دیدن دارو و خواندن برچسب محصول موردنظر نیاز دارند تا در نور کامل قرار بگیرند و به این ترتیب باید برای نورپردازی، همه این زوایا را در نظر بگیرید. در طول روز از نور طبیعی و ترکیب آن با نور مصنوعی استفاده کنید. حتی می‌توانید هر قفسه را با نور موضعی روشنتر کنید و به این ترتیب، دسترسی و دید را برای پرسنل و مشتریانتان چند برابر افزایش دهید. باوجود این، دقت کنید اگر نور طبیعی روز در داروخانه جریان دارد، قفسه‌ها روبه‌روی آن نباشند تا محصولات بهداشتی و داروها با نور خورشید، خاصیت خود را از دست ندهند.

 نکات مهم در ارتباط با قفسه بندی داروخانه

داشتن یک داروخانه که در آن، همه زوایا بررسی شده است، مستلزم آن است که بتوانید برخی نکات را حتماً مدنظر قرار دهید. این نکات چه هستند؟

  • سعی کنید لباس پرسنلتان یک دست باشد تا بیمار بداند چه کسی قرار است به او پاسخ بدهد.
  • رنگ داروخانه بهتر است سفید باشد تا بتوان آلودگی را به‌سرعت تشخیص داد و برای رفع آن اقدام کرد.
  • قفسه‌ها را به نحوی بچینید که هر کتگوری در یک بخش قرار بگیرد. به این ترتیب، هیچ تداخلی ایجاد نخواهد شد.
  • سعی کنید نورپردازی محیط داروخانه زیاد باشد تا بیماران حس آرامش بگیرند و داروها به سادگی پیدا شوند.
  • در قفسه بندی داروها در داروخانه، بهداشت را نیز در نظر بگیرید و از قفسه‌هایی استفاده کنید که قابلیت تمیز شدن داشته باشند.

قفسه بندی درست داروخانه می‌تواند تبدیل به مزیت رقابتی شما شود

برای افتتاح یک داروخانه علاوه‌بر همه موارد تخصصی، باید قفسه‌بندی اصولی را نیز جدی بگیرید. برای اینکه بتوانید در رقابت با رقبای خود پیروز شوید، لازم است بدانید که چیدمان می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند و استفاده درست از قفسه‌بندی می‌تواند به تسریع خدمت‌رسانی به بیماران، کمک شایانی کند. برای اینکه بتوانید بهترین دکور خود را داشته باشید با مشاوران ما در فضاسازان امین در تماس باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC