Fa En

عوامل تاثیر گذار بر ایمنی قفسه بندی پالت راک

12 خرداد ، 1400
گروه فضاسازان امین

ایمنی قفسه بندی پالت راک و عوامل تاثیرگذار آن

قفسه پالت راک یک سیستم کمک به ذخیره سازی مواد است که برای ذخیره مواد روی پالت (یا "کشویی") طراحی شده است. اگرچه انواع مختلفی از پالت راک وجود دارد، همه انواع امکان ذخیره مواد پالت در سطرهای افقی با سطح چندگانه را فراهم می کنند. معمولاً کامیون های لیفتراک برای قرار دادن پالت های بارگذاری شده روی قفسه ها برای ذخیره سازی لازم هستند. از زمان جنگ جهانی دوم، قفسه های پالت راک به یک عنصر همه جا در اکثر انبارهای مدرن، تأسیسات تولیدی، مراکز خرده فروشی و سایر امکانات ذخیره سازی و توزیع تبدیل شده اند. انواع پالت راک چگالی کالاهای ذخیره شده را افزایش می دهد. هزینه های مربوط به قفسه با افزایش تراکم ذخیره سازی افزایش می یابد.

طراحی و تولید اصولی این سازه یکی از پیش نیاز های اصلی نصب و استفاده از پالت راک می باشد. یکی از مهم ترین فاکتور های پالت راک ها طراحی دقیق و اصولی می باشد که باید همه ابعاد و عوامل را هماهنگ نمایید. شما اگر می خواهید این سازه خطری برای شما به دنبال نداشته باشد باید آن را به طور دقیق طراحی و راه اندازی نمایید.

در طراحی و نصب پالت راک به چه نکاتی باید توجه کرد

شما برای طراحی پالت راک به طور کلی به نکات زیر باید توجه نمایید:

 • قدرت، سختی و پایداری مورد نیاز رک را کاملاً ارزیابی کنید. طراحی با استناد به استانداردهای مربوطه
 • اتصال و پایداری بین ارتفاع و عرض قفسه و ساختمان انبار را کاملاً در نظر بگیرید.
 • مشخصات فیزیکی و شیمیایی کالاهای ذخیره شده را روی قفسه کاملاً در نظر بگیرید.

عوامل ایمنی در ساخت قفسه بندی پالت راک

مرحله تولید مربوط به کیفیت قفسه، تجربه کاربر و تاثیر نام تجاری است و همچنین یک عامل مهم مرتبط با ایمنی پالت راک است که عبارتنداز :

 • اگر مشخصات مواد با طرح مطابقت نداشته باشند، توانایی ساختاری را تضعیف می كنند و باعث ایجاد ایمنی بالقوه می شوند.
 • روند نقاشی قفسه ها کافی نیست، اما پوست لاک خاموش است و ساختار داخلی از وزن متاثر می شود.
 • دقت و جابجایی دقیق قفسه های تولیدی وجود ندارد در نتیجه عدم وجود پیوندهای محکم بین قفسه ها و سایر پیوندها و مستعد بروز مشکلات ایمنی است.

عواملی که بر ایمنی قفسه بندی پالت راک تاثیر دارد

مشکلات ایمنی در مرحله نصب یا استفاده

ساختار کلی قفسه های ذخیره سازی نسبتاً بزرگ است و در هر قسمت مشکلات بیشتری وجود دارد. اگر به اندازه کافی خوب عمل نکنید، به راحتی این مشکلات ظاهر می شوند. اگر عمودی ستون و زاویه هنگام نصب قفسه کافی نباشد، تأثیر منفی بر روی قفسه کلی خواهد گذاشت. نصب نادرست یا قرار دادن نامناسب لوازم جانبی ایمنی روی قفسه ها باعث کاهش عملکرد محافظت شده و از نظر ایمنی مناسب نیست. عملکرد نادرست پرسنل ذخیره سازی در استفاده از قفسه ها همچنین ممکن است باعث ایجاد ایمنی قفسه ها از جمله تحویل اضافه وزن، قفسه بندی شدید برخورد و غیره شود. همچنین ممکن است باعث شود جابجایی یا تغییر شکل قفسه ها تأثیر بگذارد.

خرید و نصب سیستم قفسه بندی مناسب پالت راک به معنای اطمینان از تأمین امنیت کارمندان است. ایمنی پالت راک در تمام مراحل طراحی، نصب و نگهداری باید بهینه شود. وقتی در مورد خطرات راک پالت صحبت می کنیم، اکثر مردم بلافاصله سناریوهایی را تصور می کنند که سیستم دچار فروپاشی جزئی شود. در حالی که معمولاً بزرگترین نگرانی یک فروپاشی کلی است. بسیاری از خطرات رایج دیگر مانند سقوط مواد، دررفتگی پالت، ترافیک تجهیزات انتقال مواد و ارگونومی وجود دارد.

1) توجه به جزئیات در هنگام طراحی سیستم
2) اطمینان از نصب آن بر روی مشخصات سازنده و کدهای محلی آتش نشانی و ساختمان
3) ارائه آموزش کافی در مورد استفاده و نگهداری مناسب و موارد ایمنی، از بروز بسیاری از خطرات ایمنی راک پالت به راحتی جلوگیری می شود.

ضروریات طراحی اصولی و دقیق در قفسه بندی پالت راک

اطلاعات دقیق قابلیت ها

 ابعاد و وزن بار دقیق هنگام انتخاب تیرهای ركاب و فریم های انتهایی ضروری است. این امر به تعیین ظرفیت تحمل بار مناسب و طراحی ارتفاع کمک می کند. همچنین مهم است که بدانید چگونه بار در تیرها پشتیبانی می شود، زیرا ظرفیت ها براساس بارهای توزیع شده، تغییر می یابد.

فاصله هوایی اختصاصی

نوع مارک و مدل خاص لیفتراک مورد استفاده برای دسترسی، حداقل عرض راهرو مورد نیاز را تعیین می کند. به خطر انداختن این حداقل ها به بهره وری آسیب می رساند و احتمال آسیب رسیدن به سیستم را تا حد زیادی افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که عرض راهرو واقعی با فاصله از پالت تا پالت تعیین می شود، نه با فاصله از فریم انتهایی تا فریم انتهایی. در اکثر برنامه های کاربردی این سیستم برای پالت ها طراحی شده است تا تیرها را ببندد و به راهرو گسترش یابد.

لوازم جانبی ایمنی

لوازم جانبی مختلف زیادی برای بهبود پایداری بارها، محافظت از سیستم در برابر صدمه و بهبود دسترسی به مواد ذخیره شده وجود دارد.

میله دکوراسیون و ایمنی MESH

 یک خطر عمده و اساسی در زمانی اتفاق می افتد که یک طرف پالت در آن جابجا شده و در زیر تیرها سقوط کند. این اغلب به دلیل خطای عملگر هنگام بارگیری پالت اتفاق می افتد، اگرچه پالت های معیوب یا کم اندازه نیز می توانند مقصر باشند. وقتی این اتفاق بیفتد به دلایل مختلف مسئله ایمنی جدی ایجاد می کند. پالت باید بطور دستی تخلیه شود، غالباً در ارتفاعات بالای ده پا، به این معنی که یک روش کار ایمن و محافظت مناسب در هنگام سقوط باید برای تخلیه مواد استفاده شود. پتانسیل سقوط محصول از پالت در هنگام لغزش وجود دارد. نصب میله های محافظ و میله های ایمنی می تواند به جلوگیری از سناریوهای خطرناک مانند این کمک کند. عرشه توری گزینه ای گران تر است، اما محافظت عالی دارد و کل منطقه بین تیرها را پوشش می دهد. میله های ایمنی اگر به تیر وصل نشوند، تمایل به تغییر زمان دارند و ممکن است نیاز به تنظیم مجدد باشند.

استفاده از حفاظ ها

سایر لوازم جانبی مانند ریل مالش، محافظ پست، موانع انتهایی ردیف و موانع تونلی می توانند از سیستم دنده ای در برابر صدمه در اثر برخورد لیفتراک محافظت کنند. حتی ضربات به ظاهر کوچک می توانند با گذشت زمان یکپارچگی کل سیستم را به خطر بیندازند. اقدامات پیشگیرانه، بازرسی های منظم و یک برنامه نگهداری مناسب به ایمنی کارکنان شما در برابر سیستم های ضعیف شده توسط خسارات انباشته کمک می کند.

فاصله تنظیم شده

اطمینان حاصل کنید که فاصله کافی بین ارتفاعات تیر وجود داشته باشد، بنابراین فضای کافی برای شیب و بلند کردن پالت از تیرها وجود دارد. در ارتفاعات بالاتر، اتاق اضافی می خواهید تا بتوانید برای اپراتور لیفتراک روی زمین آسان تر و جای گرفتن نوسان در دنده لیفتراک را فراهم کنید.

فاصله مناسب و اندازه فریم

اطمینان حاصل کنید که عرض و عمق تیر شما به ابعاد پالت شما متناسب است. پالت هایی که برای قاب های انتهایی خیلی عمیق باشند، خیلی به داخل راهروها می چسبند، به مانع لیفتراک تبدیل می شوند و باعث برخورد می شوند. عدم کف اتاق بین پالت ها روی تیرها می تواند باعث شود تا بارها به هم بچسبند و منجر به ریزش وسایل شوند.

ایجاد مناطق امن

موانع باید در نظر گرفته شود که ترافیک پا در کجا باشد. برخورد بین لیفتراک و  افراد می تواند جدی باشد و از طریق طراحی خوب می توان از آن جلوگیری کرد. به جایی فکر کنید که افراد به داخل منطقه وارد شوند و با سنگرهایی از ورودی محافظت کنید. مسیرهای راهنمایی و رانندگی با پای پیاده را مستقیماً با علائم کف هر جا که امکان پذیر باشد.

اندازه عمق نسبت به ارتفاع

به طور معمول، ارتفاع سیستم رکاب نباید برای اهداف پایداری از شش برابر بیشتر از عمق آن باشد. بنابراین یک ردیف رکاب با قاب های انتهایی 36 اینچ نباید از 18 فوت ارتفاع داشته باشد. برای قسمت های پشت به پشت که به طور صحیح با اتصالات چسبانده شده است، باید کل عمق در نظر گرفته شود.

طراحی اصولی و دقیق قفسه بندی پالت راک

الزامات اساسی برای نصب و ایمنی پالت راک

 • تخته سنگ بلبرینگ باربری: صفحه کف بتونی شما باید قادر به تحمل بارهای نقطه ای از قاب های انتهایی کاملاً لود شده باشد. زیرا در غیر اینصورت می توانید وضعیت را بسیار مناسب ارزیابی کنید. این موضوع را در طراحی ساختمان خود یا قبل از امضای اجاره نامه در اولویت قرار دهید.
 • سیستم اطفای حریق: در هنگام طراحی ساختمان یا قبل از امضای اجاره نامه باید از حفاظت در برابر آتش و سیستم آبپاش ساختمان استفاده شود. اطمینان حاصل کنید که برای طراحی سیستم و مواد ذخیره شده کافی است. به روزرسانی سیستم آبپاش یک هزینه سرمایه قابل توجه است.
 • روشنایی کارآمد: روشنایی ضعیف پتانسیل حوادث و خسارت را افزایش می دهد و می تواند بر روحیه کارکنان تأثیر منفی بگذارد. در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیر در مقرون به صرفه بودن و کارآیی روشنایی انبار وجود داشته است. قبل از نصب، نورپردازی را به روز کرده و آن را با چیدمان قفسه بندی خود هماهنگ کنید.
 • نصب متناسب با مشخصات: پالت راک خود را مطابق مشخصات مهندس و سازنده نصب کنید. این مشخصات جزئیات و تحمل های طراحی سیستم را نشان می دهد و برای ایمنی پالت بسیار مهم است.
 • ANCHORING: لنگر انداختن فریم به کف کاملاً ضروری است. طراحی مهندس تعداد و اندازه (ضخامت و عمق) لنگرهای مورد استفاده در هر فریم را مشخص می کند. تعداد مورد نیاز در هر فریم به ارتفاع و عرض سیستم و میزان بارگذاری آن بستگی دارد. تمام لنگرها باید در عمق کامل نصب شوند و نباید در مجاورت نزدیکی از درز در دال بتونی نصب شوند. از لنگرهای شیمیایی می توان در جایی استفاده کرد که لنگرهای مکانیکی مناسب نباشند.
 • انتخاب های پرتو: ظرفیت های سیستم شما بر اساس ارتفاعات پرتو ارائه شده توسط مهندس است. حتما مطابق نقشه ها نصب کنید. هرگونه تغییر در ارتفاعات باید توسط یک مهندس تأیید شود و نقشه های جدید صادر می شود.
 • روش های مختلف نصب وجود دارد، اما مهم است که اطمینان حاصل کنید که ردیف ها مربع تا ساخت و ساز ساختمان و یکدیگر هستند. هنگامی که ردیف ها به درستی در محل قرار گرفتند، باید آن ها را لرزاند تا قاب های انتهایی پلمپ و سطح شوند. برای کف های بسیار ناهموار، از لبه های ضخیم تر استفاده کنید تا اینکه چند نازک را در کنار هم جمع کنید. تولیدکننده یا مهندس تحمل مجاز را بر اساس ارتفاع سیستم مشخص می کند.
 • پین های ایمن سازی: تولیدکنندگان سیستم های ركینگ جدید پین های ایمنی را ارائه می دهند. پس از قرارگیری پین های ایمنی مانع از جدا شدن تیرها توسط لیفتراک و تجهیزات انتقال مواد می شوند. آن ها بخش کوچکی اما بسیار مهم سیستم شما هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن ها در طول بازرسی ها و نگهداری منظم از آن ها نصب شده اند.
 • آموزش کارمندان: کارمندان باید در استفاده از سیستم و تجهیزات حمل مواد که با آن تعامل دارند، مهارت کافی داشته باشند. روش های کار ایمن خود را مستند سازید به کارمندان خود آموزش دهید و جلساتی منظم برای بررسی و تقویت روندهای خود برگزار کنید. اطمینان حاصل کنید که کارمندان شما دارای گواهینامه معتبر برای تمام تجهیزات مورد استفاده خود هستند.
 • بطور صحیح بارگیری کنید: ظرفیت نامی سازنده برای سطح پرتوی شما براساس یک بار توزیع یکنواخت (UDL) است. به همین دلیل بارها باید به طور مساوی روی پالت توزیع شوند و پالت ها باید به طور مساوی روی تیرها توزیع شوند.
 • تنظیمات خود را دستکاری نکنید: پیدا کردن سیستم های رکاب که توسط کارکنان دستکاری شده اند. غالباً کارکنان سطح پرتوی پایین تری را برای قرار دادن پالت های ورودی بلندتر از بین می برند. این یکی از بزرگترین خطرات است زیرا ظرفیت تحمل بار یک سیستم ارتباط مستقیمی با فاصله بین سطح تیر دارد. از بین بردن سطح پرتو در هر نقطه از سیستم می تواند ظرفیت فریم های اتصال را به خطر بیاندازد.
 • ارائه به سیستم: علائم و نشانه های کف نیز باعث می شوند سیستم ها ایمن تر شوند. حداقل علائم در مورد ارتفاعات و ظرفیت هر سطح باید در انتهای راهروها قرار گیرد. این ظرفیت ها با استفاده از ارتفاعات پرتاب محاسبه می شود. تغییر ارتفاع یا اضافه کردن و از بین بردن سطح پرتو می تواند ظرفیت پالت را تغییر دهد. علامت گذاری مناسب با کمک به اطمینان از پیشرفت های رسمی، ایمنی پالت راک را ارتقا می بخشد.

نکاتی که برای ایمنی قفسه بندی پالت راک مهم هستند

برای نگهداری و ایمنی پالت راک باید به چه نکاتی توجه کنیم

شما برای نگهداری پالت راک باید به نکات زیر توجه نمایید:

دستورالعمل های منظم PERFORM

بیشتر خرابی های رک در نتیجه برخورد بین تجهیزات جابجایی مواد و ساختار رکاب است، اما بندرت اولین ضربه باعث خرابی می شود. سیستم های رک به گونه ای طراحی شده اند که در برابر برخی از تأثیرات مقاومت کنند. هر ریزه کاری و دینگ های جزئی بر روی سیستم تأثیر دارد. فقط به این دلیل که رکاب زدن هنگام برخورد از بین نرفت به این معنی نیست که همچنان به همان ظرفیت تحمل بار خود که در ابتدا داشت، ادامه می دهد. مرتباً از سیستم بازرسی پالت خود، از جمله بازرسی های سالانه توسط یک متخصص خارجی، استفاده کنید.

اجزای آسیب دیده را به طور فوری جایگزین یا تعمیر کنید

اجزای سازگار باید جایگزین یا تعمیر شوند اما اغلب اینگونه نیستند. این آسیب مشهود است، اما هیچ کاری انجام نشده است زیرا ممکن است قابل توجه به نظر نرسد و سیستم همچنان نگه داشته شود. با تجمع سیستم آسیب ظرفیت تحمل بار آن به طرز خطرناکی کاهش می یابد. سرانجام یک ضربه به ظاهر کوچک می تواند مقاوت کل سازه را به چالش بکشد و ناگهان سیستم به زمین می خورد. بسیاری از تعمیرات قفسه بندی پالت را می توان به سرعت با حداقل اختلال در عملکردهای خود انجام داد.

بخش های آسیب دیده را تخلیه کنید

بخش های آسیب دیده قابل توجهی باید بلافاصله تخلیه شوند. اگر در مورد شدت خسارت مطمئن نیستید، از طرف آن با احتیاط بارگیری کنید تا زمانی که آن را توسط یک فرد واجد شرایط بازرسی نکرده اید.

مستند سازی بررسی ها و بازرسی ها

بازرسی ها، خسارات و ترمیم هایی که انجام می دهید را مستند کنید. شما می خواهید که این اسناد و مدارک، دقت و تلاش خود را در فراهم کردن محیط کار ایمن برای کارمندان نشان دهند. مکان هایی که خسارت های مکرر دارند باید مورد بررسی قرار گیرند تا علت آن کشف شود و یک پیشگیری احتمالی پیدا شود.

ایجاد پاکیزی و نظم در راهرو ها

راهروهای خود را تمیز و پاک از درهم و برهمی و آوار نگه دارید. زباله ها می توانند در تجهیزات انتقال مواد دخالت کرده و باعث بروز حوادث شوند. پالت ها، کیس ها و دیگر درهم و برهمی در راهروها موانعی هستند که رانندگان باید در آن حرکت کنند و بر پیچیدگی کار بیفزایند. در مواردی که لیفتراک ها درگیر هستند، نگه داشتن کارها تا حد امکان ساده ایمنی را بهبود می بخشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC