Fa En

آشنایی با ویژگی های قفسه بندی سالن پرورش قارچ

12 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

ویژگی های قفسه بندی سالن پرورش قارچ

شما برای پرورش قارچ باید به نکات زیادی دقت نمایید زیرا شما با یک موجود زنده سر و کار دارید و قارچ خیلی حساس می باشد. فاکتور های زیادی مثل تجهیزات و محل قرار گیری در رشد و پرورش آن ها تاثیر گذار می باشد. یکی از مهم ترین نکات که در پرورش قارچ حائزه اهمیت می باشد، قفسه پرورش قارچ می باشد که خیلی افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی به آن توجه نمی کنند و ممکن است باعث ضرر هایی زیادی شوند.
قفسه بندی سالن های قارچ مزایای زیادی برای تولید کنندگان قارچ دارد که مهم ترین آن افزایش چشم گیر سطح کشت قارچ می باشد که می توانند تولید را چند برابر کند. مثلا در یک سالن با زیربنای صد متر مربع افراد می توانند با ایجاد قفسه بندی تولید خود را تا 300 متر مربع افزایش دهند ولی با نبود قفسه بندی این تولید یه یک شیشم یا یک پنج می رسید. البته قفسه بندی مشکلات و خطرات مربوط به خود را دارد ولی مزایای آن از خطرات آن بیشتر می باشد.

آشنایی با ویژگی های قفسه بندی سالن پرورش قارچ خرید قفسه گالوانیزه قارچ و خرید قفسه قارچ 

طراحی و قفسه‌ بندی سالن پرورش قارچ

در طراحی قفسه قارچ، ابعاد سالن نقش اساسی دارد. اکثرا و به طور معمول قفسه بندی به ارتفاع سالن بستگی دارد که در سه یا چهار طبقه انجام می شود. البته خیلی ها به جز طبقات از زمین هم استفاده می کنند که به علت گرما کف و آلودگی های موجود توصیه نمی شود و بهتر از طبقات در قفسه بندی ها استفاده شود. نکته مهمی که باید به آن در قفسه بندی سالن ها توجه نمایید، کف سازی اصولی می باشد. زیرا طبق قوانین فیزیک فشار وزن قفسه ها به ستون ها و کف وارد می شود و باید این فشار را کنترل نمایید که شما می توانید با افزودن یک صفحه گالوانیزه به انتهای ستون ها این کار را انجام دهید.
یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سالن ها، اندازه راهرو های عبوری بین قفسه ها می باشد. عدم رعایت اصول و به علت رفت و آمد زیاد شما بین قفسه ها می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. به طور معمول عرض راهرو ها بین 70 تا یک متر می باشد ولی استاندارد این اندازه 70 تا 75 است.

ابعاد و اندازه ی قفسه‌ بندی سالن های پرورش قارچ

شما باید قفسه بندی خود را طبق بلوک کمپوست ها تعیین کنید. البته شما باید عرض و طول قفسه بندی خود را طبق اندازه و ابعاد سالن پرورش قارچ خود انتخاب نمایید. اندازه و ابعاد معمولی و استاندارد برای عرض قفسه های پرورش قارچ 80، 120 و 160 سانتی متر و در طول سالن انجام می شود. برای سالن های کوچیک عرض استاندارد 80 سانتی متر می باشد که با ایجاد یک راهروی 70 سانتی متری می توانید از فضای موجود بیشترین استفاده را به انجام برسانید.
همچنین برای قفسه بندی با حداکثر عرض یعنی 160 تا 170 باید در دو طرف قفسه بندی ها راهرو در نظر بگیرید تا بتوانید به کل عرض قفسه دسترسی داشته باشید. شما می توانید برای قفسه بندی با عرض 120، اندازه ی راهرو ها را 70 سانتی متر نیز در نظر بگیرید. سالن های عرض 160 یکی از اندازه های استاندارد و مرسوم در کشور ما می باشد.

فاصله بین طبقات در قفسه بندی ها

یکی دیگر از فاکتور های مهم در قفسه بندی فاصله بین طبقات می باشد که شما باید به آن توجه کنید. اندازه بین طبقات به طور میانگین بین 60 تا 70 سانتی متر می باشد تا شما بتوانید فضای کافی برای نظافت، شست و شو و رسیدگی به قارچ ها داشته باشید. همچنین فاصله ی طبقه اول تا زمین باید 20 سانتی متر باشد.

انواع قفسه ‌‌بندی سالن پرورش قارچ

قفسه بندی سالن های قارچ براساس نوع و جنس سازه ها، به سه دسته ی کلی تقسیم می شود که این سه عبارتند از:

 • قفسه‌ بندی با استفاده از سازه‌های بتونی
 • قفسه ‌بندی با استفاده از سازه‌های لوله
 • قفسه ‌بندی با استفاده از پروفیل صنعتی

انواع قفسه بندی سالن پرورش قارچ قیمت قفسه های پرورش قارچ

قفسه‌ بندی با استفاده از سازه ‌های بتونی

این نوع قفسه بندی مربوط به دهه هفتاد می باشد که برای ساخت کف این سازه از چوب استفاده می شده است که از استحکام بالایی برخوردار بوده و هزنیه راه اندازه پایین داشته اند. اما این روز ها از این نوع سازه استفاده نمی شود.

معایب قفسه بندی با سازه های بتونی

 • نظافت آن بسیار دشوار
 • ایجاد کپک و آلودگی زیاد
 • نیاز به نور و روشنایی در طبقات
 • سایز بالا 
 • نصب و گسترش فضا امکان پذیر نیست

قفسه ‌بندی با استفاده از سازه‌های لوله

این نوع سازه در قبل از لوله های آهنی استفاده می شد که به علت پوسیدگی و مشکلات دیگر توصیه نمی شود ولی امروزه از لوله های گالوانیزه که طول عمر بالاتری دارد استفاده می شود.

مزایای و معایب قفسه بندی با سازه گالوانیزه 

قفسه بندی با سازه ی گالوانیز به علت هزنیه ی پایین در نصب و اجرا و مقاومت بالا در کشور ما بسیار محبوب و مرسوم می باشد ولی این سازه یک نقطه ضعف بزرگ دارد آن هم پوسیدگی محل جوش خورده است همچنین به علت جوش خوردن این سازه، دارای اتصال قوی نمی باشد.

نکات مهم برای استفاده از سازه های لوله ای در قفسه بندی سالن های قارچ

 • شما می توانید با پرس یا پتک محل جوش کاری لوله های گالوانیزه را صاف نمایید.
 • می توانید از رنگ های محافظ یا ضد زنگ در نقاط جوش استفاده کنید.
 • برای مهار قفسه ها می توانید ستون ها را متصل کنید و سپس جوشکاری را انجام دهید.
 • از قفسه ها و لوله ها با ضخامت 6 به بالا استفاده نمایید.
 • اگر می خواهید قفسه ها به علت فشار و وزن کمپوست ها، شکم ندهد از سیم گالوانیزه 2 یا 2.5 استفاده کنید.

قفسه ‌بندی با استفاده از پروفیل صنعتی

یکی از بهترین روش های قفسه بندی روش قفسه بندی سالن های قارچ با استفاده از پروفیل صنعتی می باشد. این سازه با استفاده از پروفیل های جنس گالوانیزه گرم با کمک پیچ و مهره، نصب و راه اندازی می شود. این روش هیچ پوسیدگی و زنگ زدگی ندارد ولی هزینه ی راه اندازی این سازه بالا می باشد ولی مزیای زیاد آن به هزنیه آن می ارزد.

مزایای قفسه‌ بندی سالن های پرورش قارچ با پروفیل صنعتی

 • عدم پوسیدگی 
 • طول عمر بالا
 •  نصب و راه اندازی ساده
 • مونتاژ و دمونتاژ در زمان کم ممکن است
 • نصب تجهیزات در این سازه امکان پذیر است
 • می توان این سازه را کاهش یا افزایش داد

هزینه قفسه ‌بندی سالن پرورش قارچ به چه صورت می باشد

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که برای تولید کنندگان مهم است، هزنیه راه اندازی اولیه می باشد و یکی از هزنیه های ثابت در احداث سالن ها انتخاب قفسه بندی است. همان طور که در بالا گفته شده انتخاب نوع این سازه ها در هزنیه ی آن تاثیر گذار می باشد گاهی افراد برای کاهش هزینه ها از سازه های دسته دوم استفاده می کنند ولی ممکن برای شما یک هزنیه ی اضافه به دنبال داشته باشد و اصلا این روش توصیه نمی شود زیرا می تواند برای شما ضرر های مالی و جانی به همراه داشته باشد. قفسه بندی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید در پرورش قارچ به آن توجه نمایید. شما برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید از قفسه پرورش قارچ دست دوم استفاده نمایید ولی باید بدانید که این قفسه بندی های دست دوم کیفیت اولیه را ندارند و ممکن است با خرید آن ها برای خود هزینه های اضافی ایجاد نمایید.

مزایا و معایب قفسه بندی سالن پرورش قارچ ساخت سالن قارچ و سالن پرورش قارچ 

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC