Fa En

چیدمان و طراحی فضای فروشگاه و نوع تاثیر آن بر مشتری

10 خرداد ، 1399
گروه فضاسازان امین

چیدمان و طراحی فروشگاهی چه تاثیری در افزایش رضایت مشتری خواهد داشت

در بازار جهانی امروز، دوره پویا و جدید با رقابت سختی همراه است. در هر بخش رقابت افزایش می یابد. برای مقابله با رقابت لازم است که هر کس برای موقعیت و تمایز خود استراتژی لازم را اتخاذ کند. در تجارت تا بازار تجارت، حفظ درآمد آسان است. اما در بخش خرده فروشی بسیار دشوار است زیرا خرده فروشان دارای تعداد مشتری هستند و جلب رضایت همه آن ها امکان پذیر نیست، بلکه فقط رضایت مشتری می تواند مشتری را حفظ کند و سودآوری تحقق یابد.

افراد با داشتن نیاز و خواسته های مختلف ممکن است با یک راه حل راضی نباشند. رفتار خرید با زمان تغییر می کند. مردم وقت زیادی برای صرف خرید ندارند و شما باید نهایت تلاش خود را برای جلب رضایت مشتری در کم ترین زمان انجام دهید به همین دلیل خرده‌فروشان باید در انتخاب مجموعه، مکان، چیدمان فروشگاه دقت کنند.

چیدمان فروشگاه عامل مهمی است که پاسخگوی مصرف کننده در خرده فروشی ها است. چیدمان فروشگاه روش خاص خود را برای تأثیرگذاری در خرید مشتری دارد. این امر با افزایش رقابت و پیچیدگی بیشتر مشخص می شود، مشتریان انتظارات بزرگی مربوط به تجربیات مصرف خود دارند.

رقابت در بازار امروز افزایش یافته است که بازار را تحت تاثیر قرار داده است. رقابت افزایش یافته و منجر به یک بخش پیشرفته و خواستار مصرف کننده می شود که دارای تحصیلات خوب و با توقعات بالایی برای هر خرید خود باشد. آن ها در انتظار تجربه خرید خرده فروشی با خدمات غیر خرده فروشی هستند. در حال حاضر مصرف کنندگان می خواهند همه چیز به عنوان مثال سفارش، جمع آوری محصول، مشارکت کارکنان، دسترسی آسان به فروشگاه، همه این عوامل در تصمیم گیری خریداران تأثیر می گذارد. یکی از عوامل تاثیر گذار در فروش محصولات چیدمان کالاها در فروشگاه ها می باشد که باهم این مورد را بررسی می کنیم.

تاثیرات نوع چیدمان و طراحی فروشگاه بر مشتری

تاثیرات چیدمان و طراحی فروشگاه های در فروش محصولات

چیدمان فروشگاه باعث سهولت در حرکت کاربر برای خرید در فروشگاه است و اینکه بتوانند به بهترین و جذاب ترین نحو کالاها را برای کاربر به نمایش بگذارند. در جذب مشتریان فاکتور های زیادی تاثیر گذار می باشد که عبارت اند از:

  • درب ها
  • نحوه قرار دادن کالاها
  • جهت یابی قفسه ها
  • موسیقی
  • پیشخوان های بازرسی
  • تزئینات داخلی
  • نگرش کارکنان
  • روشنایی
  • محل قرارگیری امکانات بارگیری

رفتار خریدار فرآیندی است که توسط آن افراد برای برآورده کردن نیازها و خواسته های خود، کالاها و خدمات را جستجو می کنند، انتخاب، خرید، استفاده و دور می ریزد. این روند تحت تأثیر محیط اجتماعی و فرهنگی است. در دنیای تحت فشار امروز، راحتی برای مصرف کنندگان اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. عادات خریدار به طور مداوم در حال تحول است. در سال های اخیر، صنعت فروشگاه های راحتی به عنوان یک نیروگاه اقتصادی، یک کانال پر جنب و جوش از تجارت خرده فروشی و یک تجارت لنگرگاه برای محلات در نظر گرفته شده است.
به عنوان مثال، بسیاری از عوامل در تصمیم گیری در فروشگاه تأثیر می گذارند. محل، سطح خدمات، سیاست های قیمت گذاری، مجموعه کالاهای تجاری، محیط فروشگاه و تصویر فروشگاه. افزایش خانواده های دارای درآمد دو برابر و ساعات کار طولانی تر باعث می شود خرید عمومی به دلیل محدود بدودن زمان و عدم پاسخگویی توسط خرده فروشان، به یک فعالیت استرس زا تبدیل شود. بنابراین بیشتر مصرف کنندگان در فروشگاه های رفاه کوچک را با نمایشگرهای مختلف کالا، فضای جریان باریک، عدم وجود برچسب قیمت روی محصولات و عدم وجود فلش جهت و نشانه هایی که نشان می دهد کالا در چه مواردی نمایش داده می شود، دچار مشکل می شوند.

بیشتر فروشندگان می دانند که چیدمان فروشگاه تأثیر قابل توجهی در رفتار مشتری دارد. این تأثیر باعث می شود که چگونه با آن ها در فروشگاه رفتار کنند، چه مدت می خواهند در آنجا بمانند و چه چیزی که احتمالاً آن ها در آنجا هستند را خریداری کنند. با درک این موضوع، می توانید از نکات اساسی روانشناسی مصرف کننده در طرح و طراحی خود استفاده کنید که به شما امکان می دهد تاثیری که طرح شما در فعالیت های خریدار دارد، حداکثر کنید.

تاثیر چیدمان و طراحی فروشگاه در فروش محصولات

4 قانون برای چیدمان فروشگاه و خرید و فروش که می تواند فروش را بهبود بخشد

این روز ها شما می توانید از جامعه مجازی طرح ها و ایده های زیادی بیابید و آن ها در فروشگاه خود پیاده سازی نمایید حتی ممکن است موفق شوید و بازخورد خوبی هم دریافت کنید ولی عدم درک اصول در اجرای طرح اصلی ممکن است آن بازخورد اصلی را نتوانید بدست آورید. شما باید نکات را از پایه طبق اصول خاص روانشناختی انجام دهید. مهم ترین این موارد را با هم بررسی می کنیم.

نمایش محصولات

قرار دادن محصول را با دقت انتخاب کنید. وسایلی را که می خواهید توجه بیشتری به آن ها شود در مکان ها دید خوبی دارد و از تمام نقاط قابل دیدن هستند، قرار دهید. برای نمایش کالاهای فصلی و بازی کردن بر روی احساسات مشتریان از تغییر فصل ها استفاده کنید. به عنوان مثال، کریسمس، نوروز، عید های خاص و...

یک طرح پی در پی در سراسر فروشگاه ایجاد کنید که به مشتریان اجازه می دهد "داستان" فروشگاه شما را به صورت منطقی تجربه کنند. همچنین باید به اولین برداشتی که مشتریان بالقوه از فروشگاه شما دریافت می کنند، توجه ویژه داشته باشید. برداشت اول مشتری می تواند تعیین کند که آیا آن ها قصد ورود دارند یا خیر، آیا قصد خرید دارند، چقدر زمان را صرف مرور می کنند، نظر خود را از شما می گیرند، باز می گردند یا خیر؟ از دیگران در مورد فروشگاه خود پرسو جو نمایید.

یک جلوه و جایگاه ویژه برای کالا ها و اجناس مهم و  اصلی در نظر بگیرید

برخی از موارد موجود در فروشگاه شما نسبت به سایر موارد بسیار مهم هستند. این ها مواردی هستند که بیشترین سود را برای شما به ارمغان می آورند و شما باید جوری نمایش دهید تا مشتریان به آن ها توجه کنند. از فضای چیدمان فروشگاه به دقت استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که این موارد در جایی قرار می گیرند که مشتریان به احتمال زیاد به آن ها توجه داشته باشند.

حتی در نمایشگرهای انفرادی، مهمترین و یا مشخصات بالا، چگونگی چیدمان صفحه را تعیین می کنند. به عنوان مثال، اگر جواهرات را به نمایش می گذارید، یک گردنبند گران قیمت ممکن است در مرکز یا سطح چشم قرار گیرد، جایی که به احتمال زیاد جلب توجه مشتری خواهد بود. قرار دادن موارد دیگر در اطراف آن به مشتریان شما این امکان را می دهد تا اقلام ضربه ای را انتخاب کنید که با آن همراه هستند، دستبند یا گوشواره مطابق با آن، اما این گردنبند است که شما واقعاً می خواهید با آن ستاره نمایش باشید.

از فضای منفی به طور مولد استفاده کنید تا این موارد را به طور کامل نشان دهید. شما نمی خواهید نمایشگرهای خود را پر از همه مواردی کنید که احتمالاً مربوط به موارد مهم باشد. درعوض، فضای خالی بگذارید تا واقعاً اجازه دهید وسایل شما بدرخشد.

به نورپردازی و رنگ ها توجه کنید

رنگ هایی که شما برای استفاده از چیدمان فروشگاه با آن ها استفاده می کنید، می تواند نحوه مشاهده مشتری محصولات شما را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. چگونگی استفاده از آن ها می تواند به ایجاد "دست اندازهای سریع" کمک کند که باعث می شود مشتریان سرعت خود را کاهش دهند و توجه خود را به خود جلب کنند، تعامل را افزایش دهند و شانس خرید مشتریان را با حاشیه های بالا افزایش دهند. برخی از نکات اساسی به شما امکان می دهد تا از نور و رنگ های مختلف در فروشگاه خود نهایت استفاده را ببرید.

برای بیرون کشیدن روحیه مورد نظر خود از رنگ ها استفاده کنید. نارنجی، قرمز و زرد احساس هیجان را برمی انگیزد، در حالی که رنگ های خنک مانند آبی و سبز باعث آرامش و آرامش می شوند.
برای جلب توجه به مناطق خاص، رنگ ها یا نورپردازی خود را تغییر دهید. روشنایی در یک منطقه خاص می تواند چشم را به خود جلب کند و مشتریان را ترغیب کند تا ببینند نمایش داده شده چیست. روشنایی و رنگ های خود را متناسب با مخاطبان خود تنظیم کنید تا از ایجاد اثر مناسب اطمینان حاصل کنید.

بهترین ایده ها برای چیدمان و طراحی بهتر فروشگاه ها

به بهترین نحو ممکن خود را به مشتری معرفی نمایید

داستان برند شما بی نظیر است. چیزی وجود دارد که شما را از هر کس دیگری در صنعت جدا می کند. چیزی که باعث می شود مشتری ها را به سمت شما بازگرداند. به روشی که داستان خود را بیان می کنید دقت نمایید. هربار که مشتری وارد فروشگاه شما می شود، باید با پیشرفتی خطی روبرو شود که به آن ها امکان می دهد همه موارد موجود در فروشگاه را مرور کنند. در حالت ایده آل، این پیشرفت باید منطقی باشد: مواردی مانند گروه را در کنار هم قرار دهید تا مشتریان بتوانند کالای مورد نظر خود را پیدا کنند.

نگه داشتن وسایل اصلی در نزدیکی پشت فروشگاه نیز مشتریان را ترغیب به طی کردن آن می کند. شما می خواهید محصولاتی بفروشید که نیاز خریداران شما را برآورده سازد.از همه مهم تر شما می خواهید طرح های فروشگاهی را ایجاد کنید که مشتریان شما را خوشحال کند و در هنگام تصمیم گیری برای خرید با شما تجربه کاملی را به آنها ارائه دهد. با رعایت این قوانین می فهمید که می توانید یک طرح و طرح کارآمدتر ایجاد کنید که عادات خرید مشتریان را بهتر ترغیب کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC