Fa En

قفسه بندی به چند دسته تقسیم می شود

12 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

دسته بندی قفسه بندی

امروزه قفسه بندی ها از پلاستیک، فلز و یا چوب ساخته می شوند و در اندازه های مختلف در اختیار تقاضا کنندگان قرار می گیرد. قفسه بندی در خانه ها، فروشگاه ها، انبار ها و ... استفاده می شود. قفسه ها در چیدن وسایل به مردم کمک می کنند. مخصوصا در فروشگاه ها که پر از اقلام گوناگون است.

انواع قفسه بندی

قفسه بندی ها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.از جمله این تقسیم بندی می توان به قفسه های مشبک، پالتی،کفپوش دار، فروشگاهی و دفتری اشاره کرد. هر کدام از این قفسه بندی ها ویژگی های مخصوص به خود را دارد و با توجه به نوع استفاده از آن ها جنس آن ها متفاوت است. حدود 70 سال از آغاز صنعت قفسه بندی در ایران می گذرد و این سیستم رور به روز در حال پیشرفت است. برای راحتی در کار و سهولت دسترسی به وسایل قفسه ها در اکثر فروشگاه ها، انبار ها، سردخانه ها و ... نصب می شوند.

قفسه بندی مشبک

این نوع قفسه فلزی یکی از رایج ترین هاست. به دلیل شکل قفسه ها و ردیف های منظمی که دارد، دسترسی به وسایل چیده شده داخل آن راحت تر است و نصب آن سریع تر و آسان تر صورت می گیرد. این نوع در انبار ها برای نگهداری ملزومات، ابزار ها، قطعات سبک، انباری های خانگی، فروشگاه ها و بایگانی اداره ها استفاده می شوند. چون نوع ساخت این قفسه ها به شکل متداولی است به راحتی و در هر مکانی نصب می شوند و هر فردی می تواند آن ها را نصب کند. علاوه بر این از این قفسه ها در ساخت دیوار های کاذب، میز کار و بالکن هم استفاده می شود.

قفسه بندی مشبک

قفسه های پالتی

این نوع قفسه بندی برای وسایل بزرگ تر و سنگین تر ساخته شده اند. بعد از قرار گرفتن وسایل بر روی این قفسه ها، توسط  یک لیفتراک جابجا می شوند و در محل مورد نظر قرار می گیرند. قفسه های پالتی در انبار های بزرگ مخصوص وسایل سنگین و عظیم، سرد خانه ها، انبار های لوازم یدکی و ... به کار می روند. تنوع در اندازه، وزن های مختلف و ارتفاع و ابعاد متفاوت از ویژگی های این نوع قفسه ها است. در گذشته بسیاری از این قفسه ها چوبی بودند ولی امروزه انواع فلزی آن ها هم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.

قفسه بندی پالتی

قفسه های کفپوش دار

این قفسه بندی خود به دو نوع سنگین و سبک تقسیم می شود. قفسه های سنگین برای اقلام سنگین تر و نیمه سنگین استفاده می شود. به دلیل کفپوش های مخصوص به کار رفته در این قفسه ها، افراد می توانند به کمک بالابر یا پله ها و یا نردبان از طبقات آن استفاده کنند و برای جابجا کردن وسایل از چرخ دستی کمک بگیرند. قفسه های کفپوش دار سبک برای وسایلی است که نسبتا وزن کمتری دارند. قفسه های کفپوش دار در انبار لوازم یدکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی به صورت چند طبقه، امکان ایجاد بالابر یا پله در کنار قفسه، افزایش سطح ایمنی و ... از جمله ویژگی های قفسه های کفپوش دار هستند.

قفسه های فروشگاهی

یکی از مکان هایی که به قفسه بندی منظم و درست نیاز دارند، فروشگاه ها هستند. همه ی فروشگاه ها و مراکز خرید مختلف برای ارائه کالاهای خود نیاز به قفسه های منظمی دارند که هم اقلام خود را در آن ها بچینند و هم اینکه مشتریان به راحتی بتوانند کالای مورد نیاز خود را بردارند. این قفسه ها اغلب به دیوار نصب می شوند؛ قفسه های فروشگاهی در دو مدل در بازار عرضه می شوند. قفسه بندی دو طرفه و قفسه بندی یک طرفه. قفسه های یک طرفه را یا به دیوار وصل می کنند و یا اینکه به صورت ایستا در مکان های مختلف قرار می دهند. این قفسه ها به صورتی ساخته می شوند که تحمل وزن های مختلف کالاهای مختلف را دارند. بعضی از این قفسه ها به صورت گرد هستند که دسترسی به کالا در آن ها راحت تر است.

قفسه بندی فروشگاهی

قفسه های اداری یا دفتری

در ادارات به دلیل وجود پرونده های کاری متنوع و وسایل زیاد اداری و هم چنین بایگانی پرونده های اداری، به قفسه های زیادی نیاز است. قفسه بندی دفتری در شکل های متنوعی است. این قفسه ها به شکل طبقه، کشو و ردیف های گوناگونی تولید می شوند و برای نگه داری لوازم سبک، پرونده ها و کتاب ها است. این نوع از قفسه ها در خانه ها و کتابخانه ها و بعضی از فروشگاه ها هم استفاده می شوند. اندازه های مختلف، دسترسی آسان و قابلیت تنظیم ارتفاع از ویژگی های این نوع قفسه هاست.

قفسه های اداری یا دفتری

در دکوراسیون داخلی قفسه بندی و نصب قفسه کمک زیادی به زیبایی در طراحی می کند. مثلا در دکوراسیون منازل وجود قفسه ها فضا های خالی را پر می کند و آن ها را زیبا تر نشان می دهد. قفسه های کتاب، قفسه های مختلف در آشپزخانه و کنار در ورودی منزل جلوه خاصی به خانه می دهد. ولی در انتخاب این قفسه ها باید دقت شود تا فضای زیادی را اشغال نکند و علاوه بر زیبایی کاربردی هم باشد.

برای قفسه بندی در انبار ها بهتر است از قفسه های مشبک که با پیچ و مهره به هم وصل شده اند استفاده شود. این قفسه ها تحمل وزن کالاهای سنگین را دارند و در انبار های بزرگ بسیار کاربردی هستند. قفسه های پالتی در این انبار های بزرگ برای حمل کالا ها مناسب هستند. چون اندازه این قفسه ها بزرگ است و وزن زیادی را تحمل می کنند به راحتی در حمل و نقل کمک می کنند. چیدمان وسایل در قفسه های انبار ها به گونه ای باشد که تمام کارکنان بتوانند کار های خود را انجام دهند. یکی از این چیدمان ها روش کد گذاری است. استفاده از نشانه های خاص در این روش به پیدا کردن وسایل سرعت می بخشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC