Fa En

انواع قفسه بندی انبار

30 بهمن ، 1402
گروه فضاسازان امین

برای اینکه انبار شما بر اساس نظم و انضباط پیش برود و هیچ مشکلی در ذخیره کردن و برداشتن کالا به وجود نیاید، اولین کاری که باید انجام بدهید، آشنایی با انواع قفسه‌بندی انبار است. برای این کار باید بدانید چند نوع قفسه وجود دارد و هرکدام چه ویژگی‌هایی دارند تا به این ترتیب بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما در این قسمت به این مطلب پرداخته‌ایم و از شما می‌خواهیم تا انتهای مقاله با ما همراه شوید. 

1. قفسه بندی پانل راک

بالکی راک یا پانل راک از جمله قفسه‌هایی هستند که می‌توانید کالاهایی با وزن متوسط تا سنگین را بر روی آنان ذخیره کنید. از آنجا که قفسه بندی پانل راک از قفسه‌های پیچ و مهره‌ای هستند، به سادگی می‌توانید کالای موردنظر خود را در آن قرار داده یا از آن بردارید. از جمله ویژگی‌های اصلی آن این است که به دلیل داشتن ابعاد و اندازه‌های گوناگون، یکی از بهترین گزینه‌ها برای قفسه بندی انبار کارخانه محسوب می‌شود. با این حال می‌توانید آن را برای هر مکان دیگری نیز استفاده کنید. البته این قفسه تنها نوعی است که در آن، از نیروی انسانی استفاده می‌شود و برای رسیدن به طبقات بالا، از پله در کناره آن استفاده شده است.

قفسه بندی پانل راک انبار

تصویری از قفسه‌بندی پانل راک

2. قفسه بندی پالت راک

از جمله قفسه‌هایی که برای کالاهای سنگین می‌توان از آن استفاده کرد پالت راک‌ها هستند که مقاومت بسیار بالایی دارند و می‌توانید بدون هیچگونه محدودیتی هر وزن و حجمی از کالاها را که نیاز داشتید در آن ذخیره کنید. این قفسه‌ها دارای مهاربندی‌های ضربدری هستند تا امنیت کالا را به طور کامل حفظ کرده و از آنجا که معمولاً قفسه بندی پالت راک‌ از جنس فلز است، عمر مفید بسیار بالایی دارد. از این قفسه‌ها می‌توان در انبار محصولات مربوط به نگهداری صنایع دارویی و غذایی استفاده کرد و حتی می‌توان در کارخانه‌های تولیدی از آن بهره برد. لاستیک و حتی لوازم خانگی بزرگ نیز از جمله کالاهایی هستند که در این قفسه‌بندی‌ها می‌توانید ذخیره کنید.

 3. قفسه بندی پالت راک راهرو باریک

اگر نیاز دارید تا کالای بسیاری در انبار خود ذخیره کنید بهترین گزینه این نوع قفسه‌ها هستند. البته این قفسه‌ها عرض کمتری نسبت به سایر نمونه‌های مشابه دارند و این باعث می‌شود تنها بتوانید به وسیله نیروی انسانی، کالا در این قفسه‌ها بچینید. البته اگر نیاز به چرخش لیفتراک نباشد می‌توانید بارهای سنگینی مثل لوازم خانگی سنگین یا قطعات صنعتی و نیمه‌صنعتی بسیار سنگین را با کمک لیفتراک در آن قرار دهید. با این حال حتی برای سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها نیز از این محصول استفاده می‌کنند و می‌تواند تعداد فراوانی کالا را ذخیره کند. 

4. قفسه بندی درایوین راک 

خود راهروها یا همان درایوین راک، یکی از انواع قفسه بندی های انبار است که برای انبارهایی کاربرد دارد که کالاهای سنگین را در آن ذخیره می‌کنند. شاید بتوان گفت که از نظر ظاهر، این قفسه‌ها مشابه با پالت راک باشند؛ اما در قفسه بندی درایوین راک‌ دیگر خبری از راهروها نیست. این ویژگی باعث شده است که بتوان کالاها را با کمک لیفتراک در قفسه‌ها گذاشت و برداشت. در این قفسه‌ها کالاهایی که ابتدا چیده شده باشند دیرتر دسترسی به آن‌ها انجام می‌شود و در نتیجه باید از نحوه چیدمان به روش fifo استفاده کرد و در آن باید به تاریخ انقضای کالا نیز توجه کنید.

 5. قفسه بندی شاتل راک 

شاتل راک‌ نیز یکی دیگر از انواع قفسه‌هایی است که در انبارها می‌توان از آن استفاده کرد. درواقع می‌توان گفت این قفسه نوع پیشرفته درایوین راک است که در آن، مکانیزاسیون در برداشتن و گذاشتن کالا در قفسه‌ها اضافه شده است. این روش باعث افزایش دقت و سرعت شده و می‌تواند به صاحبان انبارها در مدیریت کالای موجود در انبار کمک شایانی کند. در قفسه بندی شاتل راک از رباتی به نام شاتل استفاده می‌شود که این کار را انجام داده و به سرعت کار می‌افزاید. در نتیجه، دیگر نیازی به ماشین‌آلاتی چون لیفتراک و البته اپراتور آن نیست. در نتیجه، هزینه انباردار نیز به خودی خود کاهش پیدا خواهد کرد.

قفسه بندی شاتل راک انبار

عکسی از قفسه‌بندی شاتل راک

 6. نیم طبقه راک 

نیم طبقه یا نیز یکی دیگر از انواع قفسه بندی انبار کوچک است که البته در دسته قفسه‌های سنگین نیز قرار می‌گیرد. این قفسه‌ها بسیار مقاوم هستند و می‌توانند وزن نیروی انسانی را به خوبی تحمل کنند. نیم طبقه راک بر روی زمین محکم و ثابت می‌شوند و به‌خوبی کالا را در خود جای می‌دهند. از این نوع قفسه در محل ذخیره کردن مواد غذایی بسیار استفاده می‌شود و گزینه مناسبی برای تلفیق بخش اداری و انبار محسوب می‌شود.

7. قفسه بندی پیچ و مهره ای 

یکی دیگر از انواع نمونه‌های مورد استفاده که از قدیم جزو پرطرفدارترین گزینه‌ها محسوب می‌شده است، قفسه بندی پیچ و مهره‌ای یا طوسی هستند. این قفسه‌ها را باید خودتان متناسب با ابعاد و اندازه کالایی که می‌خواهید در آن ذخیره کنید سرهم بندی و برپا کنید. ارتفاع آن را می‌توانید سفارشی سازی کنید. این نوع قفسه به دلیل مقاوم بودن برای هر نوع کالایی قابلیت استفاده دارد و در ضمن می‌توانید متناسب با محل کاربری، از آن به صورت یک یا دو طرفه نیز بهره برداری کنید. اگر تمایل ندارید بسیار هزینه کنید می‌توانید قفسه انبار دست دوم را پیدا کرده و خریداری کنید

8. نیم طبقه پیش ساخته (مزنین)

انبارهایی که در آن، دسترسی به کالا همیشه و در همه‌جا مقدور نیست، استفاده از این نوع قفسه بسیار کاربرد دارد. زیرا هم دسترسی را آسان‌تر می‌کند، هم می‌تواند با مقاومت بسیار بالا محصولات سنگین را ذخیره کند. بهترین کالایی که در این نوع قفسه می‌توانید قرار دهید، نمونه‌هایی هستند که می‌توانند بر روی هم چیده شوند. نیم طبقه‌ها پیچ و مهره‌ای هستند و ابعاد متنوعی دارند که بسته به شرایط انبار خود می‌توانید بهترین نمونه را انتخاب کنید.

نیم طبقه پیش ساخته از انواع قفسه بندی انبار

عکسی از نیم‌طبقه پیش‌ساخته

 9. قفسه بندی خود تغذیه با کاست خشابی 

این قفسه که بیشتر مناسب خطوط مونتاژ و توزیع است؛ درواقع در هر انباری مورد استفاده قرار نگرفته و بیشتر در انبارهای میانی کاربرد دارد. در این قفسه، محصولات از همان بخش ورودی بر روی نقاله قرار گرفته و به سمت قسمت خروجی منتقل می‌شوند. در این میان، استپ‌هایی برای جایگزینی کالاها قرار دارد. در این روش از سیستم جایگذاری fifo استفاده شده و دیگر نیاز به اپراتور یا ماشین‌آلات مختلف نیست. بسته به نیاز شما می‌توان ابعاد قفسه بندی خودتغذیه را سفارشی‌سازی کرد.

 10. قفسه بندی کانتی لور

به این قفسه، بازویی هم گفته می‌شود که هم برای بارها و کالاهای سبک گزینه مناسبی است و هم می‌توانید کالاهای سنگین را در آن ذخیره کنید. ویژگی اصلی این قفسه آن است که دیگر در آن‌ها هیچ ستون جلویی وجود ندارد و در عوض، یک بازوی بلند و مقاوم جاسازی شده است که می‌توانند حتی کالاهای رول را نیز به‌خوبی در جای خود ثابت نگه دارند. می‌توانید از این قفسه به شکل یک طرفه و دو طرفه استفاده کنید. 

انواع قفسه بندی انبار را از فضاسازان بخواهید

همه صاحبان انبارهایی که در آن‌ها کالا برای مدتی ذخیره می‌شود به‌خوبی می‌دانند که داشتن انواع قفسه بندی انبار تا چه حد می‌تواند در مدیریت به آن‌ها کمک کند و نظم و ترتیب را برای محل کار آن‌ها به ارمغان آورد. اگر شما نیز به تازگی در حال افتتاح یا تغییر انبار خود هستید حتماً با مجموعه ما تماس بگیرید و از مشاورانمان راهنمایی بخواهید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC