Fa En

در هنگام طراحی قفسه بندی با خرپاها چه کنیم

1398/12/23 | تعداد نظرات :0 |
گروه فضاسازان امین
|
مقالات

طراحی قفسه بندی مطابق با خرپاها

طراحی قفسه بندی با خرپا، یکی از متداول ترین و رایج ترین روش هایی است که امروزه برای قفسه بندی کردن فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که این نوع سیستم قفسه بندی مقاومت بسیار زیادی در برابر نیروهای خارجی داشته و بهره مندی از آنها مقرون به صرفه تر از سایر روشها می باشد، بیشتر از سایر روشها مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. معمولاً کاربران برای طراحی و نصب قفسه بندی فضا با خرپا سوال های زیادی در ذهن دارند که در این مقاله تصمیم گرفته ایم، ضمن بررسی و ارائه روش های طراحی قفسه بندی ها با خرپا به سوال کاربران پاسخ دهیم. به همین دلیل توصیه می کنیم که برای افزایش اطلاعات درباره روشهای طراحی قفسه بندی تا انتهای این مقاله با ما همراهی باشد.

آشنایی با سازه های خرپا

یکی از پرکاربردترین و رایج ترین فرم های سازه ای در صنعت ساختمان سازی و ماشین سازی، سازه های خرپایی می باشد. سازه های خرپایی از ویژگی ها و مزیت های زیادی برخوردار هستند که سبب شده است امروزه این نوع سازه ها در مقایسه با سایر سازه ها کاربرد بسیار زیادی داشته باشد. به عنوان مثال ساختمان های ساخته شده از سازه خرپا، در برابر نیروهای خارجی مقاومت بسیار زیادی دارند و استفاده از آنها مقرون به صرفه می باشد.

به طور کلی منظور از خرپا، میله های مستقیمی بوده که به شکل مفصل به یکدیگر متصل می شوند و شبکه های مثلثی را ایجاد می کنند. در سازه های خرپایی اتصال اجزا به یکدیگر به کمک جوش، پرچ و یا پیچ انجام می شود. بیشتر موارد کاربرد خرپا ها برای پوشاندن سقف هایی با دهانه بزرگ و یا ساخت پل ها می باشد. علاوه بر این، خرپاها در برخی از وسایل نقلیه سنگین، مانند جرثقیل ها نیز کاربرد دارند. کی دیگر از ویژگی های برجسته سازه های خرپایی، وزن پایین در کنار مقاومت بالا می باشد.
علاوه بر موارد گرفته شده، خرپاها برای طراحی و ساخت قفسه بندی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند، که در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی روش های طراحی قفسه بندی با خرپا بپردازیم.

آشنایی با سازه خرپا و قفسه بندی انبار

در هنگام طراحی قفسه بندی با خرپاها چه کنیم؟

از آنجایی که با قفسه بندی یک سالن می تواند حداکثر بهره وری را در زمان و مکان برد، روش های قفسه بندی برای کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل همواره به دنبال بهترین روش های قفسه بندی می باشند.
همانطور که گفتیم، سازه های خرپا در مقایسه با سایر سازه ها، مقاومت بیشتری دارند، از این رو یکی از بهترین سازه هایی هستند که می تواند از آن برای طراحی قفسه بندی ها استفاده کرد.
اما چگونگی طراحی قفسه بندی با خرپا، یکی از مهمترین دغدغه هایی است که بیشتر کاربران با آن مواجه هستند و همواره این سوال در ذهنشان وجود دارد که در هنگام طراحی قفسه بندی با سازه خرپا چه باید کنیم؟
برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که نحوه طراحی قفسه بندی با خرپا به طور کلی به 3 شکل مختلف انجام می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

طراحی قفسه بندی در جلو خرپا

اولین روش برای طراحی قفسه بندی با خرپا، طراحی قفسه ها در جلوی خرپا ها می باشد. در این روش از طراحی قفسه بندی با خرپا، فضاهایی که در پشت خرپا قرار دارند، پرت می شوند. این روش بیشتر برای زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که سوله ها در عرض دارای ابعادی باشند تا طراح بتواند به راحتی فضاهای موجود بین خرپاها را ندید بگیرد، به طوریکه این ندید گرفتن هیچ لطمه ای به گنجایش فضای انبار وارد نکند.

طراحب قفسه بندی جلوی خرپا

  • طراحی قفسه بندی با خرپا، به صورتی که قفسه ها در بین خرپاها قرار گیرند.
  • یکی دیگر از روش های طراحی قفسه بندی با خرپا این است که، قفسه ها به گونه ای طراحی شوند که در بین خرپاها قرار گیرند. این روش بیشتر برای موارد کاربرد دارد که طراح به هیچ عنوان نتواند فضای بین خرپاها را ندید بگیرد و برای استفاده حداکثری از فضای انبار مجبور به استفاده از این فضا باشد. در صورتی که این فضاها نادیده گرفته شود، احتمال کمبود فضای موجود برای قرار دادن قفسه ها در وسط سوله و یا چرخش لیفتراک تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند.
  • در این روش طراحی قفسه بندی با خرپا، تعداد قاب هایی که برای قفسه ها مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر از سایر روشها خواهد بود.

طراحی قفسه بندی با تغییر دادن جهت نصب قفسه ها

در روش سوم، طراحی قفسه بندی با خرپا، جهت قرارگیری و نصب خرپاها به طور کلی تغییر می کند. به طوریکه در این روش به غیر از آن دسته از قفسه هایی که در کنار و یا هم راستای خرپاها قرار می گیرند، در سایر قفسه ها بر روی طبقه بالایی آنها یک پالت با ارتفاع بیشتر قرار داده می شود. یکی از مهمترین مزیت های این روش طراحی قفسه بندی با خرپا این است که فضای بین سقف تا لبه پایینی یال خرپا نیز به عنوان یک فضای مفید در انبار مورد استفاده قرار می گیرد و باعث استفاده حداکثری از فضا می شود.
دلیل اینکه در قفسه های مجاور و هم راستا با خرپاها، این پالت ها قرار داده نمی شود، وجود محدودیت برای قرار دادن و برداشتن پالت به وسیله لیفتراک می باشد. از این رو به طور کلی امکان بارگذاری ماشینی در بالاترین طبقه قفسه ها وجود ندارد.

راه های طراحی قفسه بندی در برابر خرپا

مزیت های طراحی قفسه بندی با خرپا

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مزیت های این نوع قفسه بندی، مقرون به صرفه بودن آن در مقایسه با سایر روشها می باشد. علاوه بر این، طراحی ساده و وزن پایین از مزیت های دیگر این نوع قفسه بندی به شمار می رود.

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
دسته بندی ها
آخرین پست ها
تگ ها
انبارداری
فلوچارت انبارداری
فرآیند انبارداری
انبار
قفسه بندی انبار
قفسه بندی انبار خانه
انبارگردانی
قفسه بندی
قفسه بندی نیم طبقه بالکن
قفسه بندی انباری
قفسه بندی پیچ و مهره ای سبک
قفسه بندی پیچ و مهره ای
قفسه بندی پیچ مهره ای سنگین
قفسه بندی وسط فروشگاهی
اهمیت استفاده از قفسه بندی وسط فروشگاهی
قیمت قفسه وسط فروشگاه
سفارش قفسه وسط فروشگاه
قفسه بندی فروشگاهی
قفسه بندی فروشگاهی خود ایستا
دلایل اهمیت قفسه بندی فروشگاهی خود ایستا
مزایای قفسه بندی فروشگاهی خود ایستا
نحوه نصب قفسه بندی فروشگاهی خود ایستا
انواع قفسه بندی خود ایستا
قفسه بندی ویترین
قفسه بندی پیشخوان
قفسه بندی پیشخوان و ویترین
مزایای قفسه بندی ویترین
مزایای قفسه بندی پیشخوان
قفسه بندی یک طرفه
قفسه بندی یک طرفه فروشگاهی
قابلیت قفسه بندی یک طرفه
استاندارد قفسه بندی یک طرفه
مزایای قفسه بندی یک طرفه فروشگاهی
قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه
مزایای قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه
قیمت قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه
قفسه لنبار
سازماندهی قفسه بندی انبار
مزایای قفسه بندی انبار
انبار و انبارداری
چیدمان وسایل در قفسه انبار
روش های چیدمان وسایل در قفسه انبار
بهترین روش چیدمان وسایل در قفسه انبار
کاربرد قفسه پالت راک
استفاده از قفسه پالت راک
خرید قفسه پالت راک
قیمت قفسه پالت راک
انبار چیست
انباردار کیست
وضایف انباردار در بربر قفسه های انبار
وظایف انباردار
مسئولیت های انباردار
عوامل ایجاد خسارت به قفسه های انبار
عواقب ایجاد خسارت به قفسه های انبار
قفسه بندی در انبار منازل
بهترین جنس قفسه بندی در انبار منازل
قفسه بندی چیست
سیستم قفسه بندی در انبار منازل
آموزش روش انبارداری
انواع انبارداری
انبارداری مدرن و قدیمی
مقایسه انبارداری قدیمی با مدرن
فرآیند کلی در انبارداری
تفاوت انبارداری قدیمی و مدرن
قفسه انبار
قفسه بندی سوپرمارکتی
سیستم قفسه بندی انبار
قفسه بندی راک
انواع قفسه بندی انبار
خرید انواع قفسه بندی
ویروس کرونا
covid19
Corona Virus
کووید 19
قفسه بندی محیط اداری
بهداشت در انبار
قفسه بندی پایه دار
قفسه بندی پانل راک
قفسه بندی کتابخانه
قفسه بندی صنعتی
قفسه بندی پالت راک
باکس پلاستیکی
چنگک فروشگاهی
انبار فروشگاهی
مشخصات فنی نیم طبقه پیش ساخته (مزنین)
نیم طبقه پیش ساخته
مزنین
پالت بشکه
قفسه فلزی
جک پالت
پالت
نیم طبقه راک
قفسه بندی کانتی لور( بازویی )
قفسه بندی خود تغذیه با کاست خشابی
پالت ، باکس پالت ، پالت بشکه
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.