Fa En

در قفسه بندی راک چگونه باید راهروهای لیفتراک را باید بهینه سازی کرد

05 اسفند ، 1398
گروه فضاسازان امین

بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک  

قفسه بندی راک یکی از مناسب ترین گزینه ها برای طبقه بندی کالاهایی نظیر مواد خوراکی، فاسد شدنی، مواد شیمیایی، لوازم یدکی و... است. به این دلیل که از حداکثر فضای انبار استفاده بهینه شده و هزینه های مرتبط با انبارداری را تا حد زیادی کاهش می دهد. مابین این قفسه بندی ها راهروهایی برای حرکت لیفتراک وجود دارد تا دسترسی به هر پالت به راحتی صورت پذیرد. در این مقاله سعی داریم شما را با بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک آشنا نمایید.

قفسه بندی راهروهای لیفتراک

این مسئله که از حداکثر فضای داخل انبار به شکلی بهینه استفاده شود، همواره دغدغه کسانی بوده که صاحبان کسب و کار هستند و هزینه انبارداری را متحمل می شوند. قفسه بندی راک راهروهای انبار که به این منظور از لیفتراک برای بارگیری استفاده می شود، به این معنی است که فضای بالای سطح انبار قفسه بندی و پوشانده شود تا بتوان اجناس بیشتری را در انبار جای داد. در میان این قفسه های نیز راهروهایی برای عبور لیفتراک تعبیه می شود.
با استفاده از این تکنیک، حداکثر استفاده از فضا صورت خواهد گرفت ولی به تبع آن، مهارت راننده های لیفتراک نیز اهمیت پیدا می کند. زیرا ممکن است با کوچکترین حرکت اشتباهی ممکن است با طبقات بالای سر یا اطراف خود برخورد کنند و خرابی به بار آورند.

قفسه بندی راهروهای لیفتراک بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک 

قفسه بندی راک

سابقه قفسه بندی انبارها و به طور کلی استفاده بهینه از فضا در کشورمان طولانی است ولی امروزه با توجه به تکنولوژی ها و طراحی هایی که در سراسر جهان به این منظور صورت گرفته است، صنعت قفسه بندی راک و دیگر انواع قفسه بندی ها نیز رشد پیدا کرده اند.
بنابراین قبل از این که برای ذخیره کالاهای خود به دنبال انبار دیگری بگردید، بهتر است با قفسه بندی راک و راهروهای لیفتراک آشنا شوید. در تکنیک قفسه بندی راک، تعدادی قفسه بالای سطح زمین تعبیه می شوند تا فضای ذخیره مواد افزایش پیدا کند. در این نوع قفسه بندی که به قفسه بندی پالت راک نیز معروف است، اقلام توسط لیفتراک یا همان بالابر روی پالت ها قرار می گیرند.
بارگذاری در واقع توسط لیفتراک انجام می شود که کاملا با توجه به عرض راهروها و نوع لیفتراک باید صورت پذیرد زیرا در صورتی که ابعاد متناسب با هم نباشند طبقه بندی ها دچار مشکل خواهد شد. بارگذاری تا حداکثر ارتفاع سقف می تواند انجام شود. طبقه بندی و پالت گذاری نیز با توجه به ارتفاع مختلف طبقات، وزن اقلام و... قابل اجرا بوده که در هنگام نیاز به هر کالایی، بدون این که پالت های دیگر جابجا شوند می توان پالت مورد نظر را مورد استفاده قرار داد.

قفسه بندی راککاربرد های قفسه بندی راک

کاربردهای قفسه بندی

قفسه بندی پالت راک از این رو که سیستمی اتوماتیک است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای اقلام سنگین و حجیم نیز راهکاری بسیار متداول و مناسب به شمار می رود. از این رو که فضای بیشتری برای نگهداری احتیاج دارند و قفسه بندی راک این امکان را می دهد تا نگهداری از این اقلام چندان مشکل نباشد زیرا توانایی و قدرت نگهداری پالت ها نیز بالاست. هزینه ی استفاده از قفسه بندی راک در مقایسه با روش های دیگر طبقه بندی کاملا مقرون به صرفه است و از طرفی شما اطمینان بیشتری را نسبت به ذخیره سازی اقلام خود خواهید داشت.  

کاربردهای قفسه بندی ها اهمیت قفسه بندی راک 

اهمیت قفسه بندی راک

ساخت قفسه بندی پالت راک با توجه به این که شما چه کالایی را انبار می کنید صورت می گیرد. از این رو وزن کالا، ابعاد کالا، ابعاد پالت ها و... حائز اهمیت است. اصطلاحا دهانه بازوها و فریم ها نیز با توجه به ابعادی که پالت دارد قابل طراحی و ساخت است. برای اتصال طبقات به ستون ها می بایست از کلیپ ها استفاده شود که در گوشه پالت ها قرار دارند.
برای این که موجودی مواد خود را نیز بررسی کنید باید از کدخوان استفاده کنید که در بازوها قرار دارد. به دلیل این که فرآیند قفسه بندی راک به صورت اتوماتیک صورت می پذیرد، هزینه های عملیاتی شما بسیار کاهش خواهد یافت. به طور کلی اتوماتیک بودن مزایای دیگری نیز خواهد داشت که از جمله آن می توان امکان اتصال لیفتراک ها به سیستم های کامپیوتری را نیز بیان کرد که با این روش به راحتی موجودی انبار به دست می آید و کنترل انبار بسیار راحت تر صورت خواهد گرفت. این سیستم کمک می کند تا انرژی کمتری صرف پیدا کردن کالا در درون انبار شود از طرفی نیروی انسانی کمتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت که این خود کاهش هزینه های مربوط به عملیات انبارداری را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. با توجه به مطالب گفته شده بهتر است در صنایع مختلف و کارخانجاتی که کالاهای سنگین وزن تولید می کنند و همین طور سردخانه ها که معمولا با حجم اقلام زیادی روبرو هستند از قفسه بندی اتوماتیک پالت راک استفاده شود تا در هزینه های عملیاتی پیش رو صرفه جویی شده باشد.

اهمیت قفسه بندی راک قفسه بندی پالت راک

دسترسی به پالت ها

برای دسترسی مناسب به پالت ها دقت به نکاتی از قبیل آن چه گفته می شود حائز اهمیت است:
رابطه مناسب بین بالابر و قفسه ها، درست قرار دادن پالت ها در مکان مناسب، توجه به نظافت راهروهای بین قفسه ها برای عبور پالت، مهارت راننده در هدایت لیفتراک، توجه به این مسئله که اگر خسارتی بوجود آمد سریع گزارش داده شده و نسبت به تعمیرات آن اقدام شود.

برای چه کالاهایی از سیستم پالت راک استفاده می شود

یکی از مزیت های مهمی که سیستم قفسه بندی راک دارد این است که امکان دسترسی مستقیم و همه جانبه به هر پالت امکان پذیر است. از طرفی نصب و بهره برداری آسان و اتوماتیک این سیستم نیز استفاده از آن را به صرفه می نماید. به دلیل استفاده کامل از فضا، قفسه بندی راک برای محصولاتی که فاسد شدنی هستند بسیار مناسب است از این رو اکثر سردخانه ها این سیستم را برگزیده اند. 

دسترسی به پالت ها در قفسه بندی راک قفسه بندی پالت راک

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC