Fa En

دستورالعمل سیستم گردش کالاهای انبار چیست

10 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

گردش کالاهای انبار چیست

با وجود اینکه در اقتصاد کشور ما انبار اهمیت فراوانی دارد طبیعتا لازم است که با دستورالعمل سیستم گردش کالاهای انبار آشنا شوید. دقت داشته باشید درصد قابل توجهی از دارایی‌ های سازمان ها در انبارهای آنها انباشته شده است که با این وجود مشاهده می شود از سیستم های نرم افزاری جهت گردش و ساماندهی کالاهای انبار استفاده می شود.

اهمیت انبار برای موسسات

انبار به طور کلی ساختمان تجاری hsj که برای نگهداری یک یا چند نوع کالای صنعتی، مواد اولیه، کالاهای بازرگانی یا دیگر فرآورده های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید به طور کلی باید گفت که انبارها برای موسسات و مراکز تجاری و صنعتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ارزش بالایی از سرمایه شرکت‌ ها به صورت کالا در انبارها نگهداری می شود، که این مبلغ گاهی اوقات به میزان ۶۰ درصد سرمایه شرکت می باشد. همچنین انبارها ارتباط تنگاتنگ و مداومی با دیگر بخش های تولید، تعمیر و نگهداری دارد که اگر نیازها به درستی توسط انبار تامین نشود در تولید وقفه ایجاد خواهد شد. با این وجود می‌ توان گفت لازم است که سیستم گردش کالاهای انبار به درستی مورد ارزیابی قرار گیرد.

اهمیت انبار برای موسسات دستورالعمل های انبارداری

سیستم گردش کالاهای انبار

به طور کلی می توان گفت سیستم انبارداری سیستمی است که تمامی فرآیندهای اصلی انبار را ساماندهی می کند و به عملیات نگهداری، تخلیه و بارگیری کالاها منجر می شود که لازم است به درستی انجام شود. حال توجه داشته باشید که این عملیات می تواند به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزار انبارداری مدیریت شود. با وجود اینکه نرم افزار انبارداری در حال حاضر دارای قابلیت های زیادی است مشاهده می شود استفاده از آن رونق زیادی پیدا کرده است. توجه داشته باشید با وجود اینکه انبارداری شامل سیستم های قرار گرفتن جنس در انبار و همچنین مدیریت کنترل می شود پس به طور حتم نیاز به نرم افزار انبار برای اطلاع از اصول و دستورالعمل انبارداری حس می شود. در ادامه نحوه تهیه گردش کالا را بررسی می کنیم.

سیستم گردش کالاهای انبار دستورالعمل فلوچارت انبارداری

اهمیت استفاده از سیستم گردش کالاهای انبار

همانطور که ذکر شد لازم است بدانید که انبار در اقتصاد کشور ما اهمیت زیادی دارد زیرا همانطور که می دانید بخش قابل توجهی از دارایی هر سازمان در انبارهای آنها انباشته شده است. با این حال اداره این انبارها سخت و گران می باشد زیرا سازمان ها نیاز دارند تا بهترین عمل را در این زمینه انجام داده و به سیستم گردش کالاهای انبار بهای زیادی بدهند.

دستورالعمل سیستم گردش کالا در انبار

با توجه به اهمیت انبار و دستورالعمل های انبارداری، مشاهده می شود که در حال حاضر سیستم گردش کالاهای انبار بسیار مورد توجه قرار گرفته‌. دقت داشته باشید دستورالعمل این سیستم به گونه ای است که در ابتدا انباردار درخواست خرید خود را در دو نسخه سفید ضخیم و رنگی نازک تنظیم نموده و هر دو این نسخه را به واحد تدارکات ارسال می کند. واحد تدارکات این نسخه را به تایید حسابداری و مسئول بخش اداری و مالی می رساند. بعد از این مرحله تدارکات باید نسخه دوم فرم را به انبار ارسال کرده و نسخه اول را برای انجام عملیات خرید پیش خود نگه دارد.
همچنین نیاز است که انباردار نسخه دوم را تا هنگامی که کالاها را دریافت نموده موقتا نزد خود نگهداری نماید. سپس انباردار بعد از اینکه کالا را دریافت کند و آن را با نسخه دوم این برگه مقایسه نمود، رسید انبار را طبق کالای دریافتی و بر اساس نمودار شماره دو تنظیم می نماید و سپس نسخه دوم برگ درخواست خرید را بعد از ثبت اطلاعات بایگانی می کند. در اینجا واحد تدارکات و خرید صورت حسابی را تهیه کرده که لازم است آن را به همراه نسخه اول و درخواست خرید و دیگر اسناد و فاکتورها ضمیمه کرده و به حسابداری ارسال نماید. در آخرین مرحله نیز حسابداری تمامی فرم های دریافتی و رسید انبار را با یکدیگر مقایسه می نماید و بعد از انجام عملیات مالی مدارک نسخه اول و برگ درخواست را به حسابداری دفتر مرکزی ارسال کرده یا بایگانی می کند. برای خرید انواع قفسه فلزی با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید. 

رسید انبار چیست؟

وقتی کالایی وارد یک انبار می شود، انباردار ها موظف هستند برای آن کالای ورودی سندی تنظیم کنند. این سند شامل اطلاعاتی نظیر تاریخ ورود، لیست اقلام وارد شده به انبار می باشد. به این سند رسید انبار می گویند.

حسابداری انبار چیست؟

حسابداری انبار به مجموعه فرآیند هایی حسابداری موجودی انبار می گویند که مشخص می کند مبلغ موجودی در یک انبار چقدر می باشد و مربوط به اقلام موجودی، تعداد و مقدار محصولات نیست. 
نکته: دستورالعمل خروج کالا از انبار با توجه به برگ درخواست خرید که توسط انباردار تایید می شود انجام می گردد. فرم های انبار داری خاص هر مجموعه می باشد و با توجه به نوع کالا و انبار متنوع می باشد. 

اهمیت استفاده از سیستم گردش کالا در انبارها دستورالعمل خرید کالا و دستورالعمل خرید و تدارکات

شما می توانید برای دریافت اطلاعت بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

چیدمان قفسه ها در فروشگاه های رنگ چگونه باید باشد
باکس پلاستیکی پایه دار برای نگهداری از پیچ و مهره
چند روش عالی برای قفسه بندی فروشگاهی خرده فروشی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC