Fa En

بهترین ترفندهای انبارداری برای آرایش قفسه ها

12 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

برای آرایش قفسه ها چه ترفندهایی وجود دارد؟

به دلیل اهمیتی که واحد انبارداری برای سازمان ها و شرکت ها دارد باید برای چیدمان قفسه ها و کالاهای موجود در آن از بهترین ترفندهای انبارداری استفاده شود. از این رو در این مقاله تلاش کرده ایم تا شما را با مهمترین نکات برای چیدمان بهتر انبارها آشنا کنیم.

بهترین ترفندهای انبارداری برای آرایش قفسه ها

واحد انبارداری در شرکت ها از مهم ترین واحدها در هر شرکتی محسوب می شود و باید از افراد با تجربه و متخصص برای انجام هر چه بهتر و اصولی تر این کار استفاده شود تا بهینه سازی فضای انبار، امکان استفاده از تمامی بخش های انبار برای نگهداری کالاهای بیشتر وجود داشته باشد.
برای چیدمان هر نوع کالایی در انبار باید از اصول و ترفندهایی ویژه و مختص به همان کالا استفاده شود تا در طول مدت نگهداری کالا در انبار به آن هیچگونه آسیبی وارد نشود. علاوه بر این، بکارگیری بهترین ترفندهای انبارداری برای چیدمان قفسه های انبار نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که انباردار باید قفسه ها را به گونه ای آرایش نماید تا بتواند به تمامی کالاها در هر گوشه ای از قفسه به راحتی دسترسی داشته باشد و زمان زیادی را برای پیدا کردن کالای مورد نظر سپری نکند. 

انواع ترفندهای برای آرایش قفسه های انبار انواع ترفندهای برای آرایش قفسه های انبار

اهمیت شکل ظاهری ساختمان و امکانات آن برای پیاده سازی بهترین ترفندهای انبارداری

برای چیدمان اصولی و درست قفسه های انبار، موقعیت جغرافیایی و همچنین شکل ظاهری ساختمان ها بسیار تاثیرگذار می باشد. به طور مثال در صورت وجود ستون های بلند و متعدد در داخل انبار، قرارگیری و چیدمان قفسه ها کاملا متفاوت از حالتی خواهد بود که در داخل فضای انبار هیچ ستونی وجود نداشته باشد.
علاوه بر این، ارتفاع سقف انبار، ابعاد انبار و میزان ظرفیت قابل استفاده از فضای انبار از جمله مهمترین عواملی هستند که در صورت وجود آن ها انباردار باید از بهترین و نوین ترین ترفندهای انبارداری استفاده کند. علاوه بر موقعیت و شکل ظاهری انبار، امکانات و تجهیزاتی که در داخل انبار وجود دارند، از عوامل مهم دیگری هستند که در تعیین محل قرارگیری قفسه ها و کالا تاثیرگذار خواهند بود. بدیهی است که هر چقدر تجهیزات موجود در انبار، مانند لیفتراک، جرثقیل، نردبان، قفسه های متعدد و چهارپایه بیشتر باشد، چیدمان و آرایش قفسه انبار کار راحت تری خواهد بود.

ترفندهای آرایش قفسه ها بر اساس اهمیت شکل ظاهری ساختمان ترفندهای آرایش قفسه ها بر اساس اهمیت شکل ظاهری ساختمان   

توجه به خصوصیات فیزیکی و کیفی کالا برای قفسه بندی انبارها

از عوامل مهم دیگر موثر بر قفسه بندی انبارها، خصوصیات فیزیکی و کیفی کالاها می باشد. به طور مثال وزن، نحوه بسته بندی، نوع جعبه های به کار برده شده برای بسته بندی کالاها از جمله عواملی هستند که خصوصیات فیزیکی کالاها را تشکیل می دهند. انباردار باید تلاش کند تا بر هر نوع کالا و با هر شکل ظاهری از بهترین ترفند های انبارداری برای آرایش آن ها استفاده کند.
ویژگی های کیفی کالا که شامل، قابل انفجار بودن، فاسد شدنی بودن و سمی بودن می شود  نیز بر روی چیدمان آن ها موثر خواهد بود. به طور مثال انباردار باید از ترفندهایی استفاده کند که کالاهای فاسد شدنی که تاریخ انقضای آنها زودتر می باشد، سریعتر از انبار خارج شود و به دست خریدار برسد. بنابراین این کالاها باید در قفسه های جلوتر قرار گیرند.

مهم ترین نکات مورد توجه برای قفسه بندی بهتر انبارها

تاکنون گفته شد که انباردارها برای چیدمان قفسه ها باید از بهترین ترفندهای انبارداری استفاده کنند. اکنون می خواهیم به بررسی این ترفندها بپردازیم:

  • میزان تقاضا برای کالا: کالاهایی که تقاضا برای آنها به طور روزانه وجود دارد باید در نزدیکی درب انبار چیده شوند تا ورود و خروج آنها در کمترین زمان ممکن انجام شود. علاوه بر این کالاهایی که تقاضا برای آنها به ندرت صورت می گیرد در قفسه های انتهایی انبار چیده شوند.
  • کالاهای مشابه: کالاهایی که به نوعی با هم اشتراک دارند و مکمل یکدیگر هستند بهتر است در قفسه های جداگانه ولی نزدیک به هم چیده شوند.
  • ابعاد کالاها: چیدمان کالاها در قفسه باید به نحوی انجام شود که کالاهای سبک به دلیل جابجایی راحت تر در قفسه های بالا و کالاهای سنگین که حمل و نقل آن ها دشوار می باشد در قفسه های پایین تر قرار گیرند. 

توجه به خصوصیات فیزیکی و کیفی کالا برای قفسه بندی انبارها توجه به خصوصیات فیزیکی و کیفی کالا برای قفسه بندی انبارها

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC