Fa En

آموزش روش انبارداری و نکات مربوط به آن

09 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

آشنایی با بهترین روش های انبارداری

با تولید انبوه کالا ایجاد مکانی برای نگهداری اینگونه از کالاها بسیار مهم است. اما نگهداری کالا تنها قسمت مهم کار نیست روش های نگهداری این کالا ها هم جزو اصول مهم انبارداری است. در این مقاله ما بهترین روش های انبارداری آشنا خواهیم شد. در ابتدا با انواع انبار آشنا می شویم.

تنوع انبار در دپو کالا

انبار فضایی است که تعداد معینی از مواد و یا کالا در آن نگهداری می شود. نگهداری این مواد در انبار بر اساس ضوابط خاصی است که یک انباردار باید آن را بداند. برای این که آموزش نحوه انبارداری را یاد بگیرید باید ابتدا بدانید انبارها به چند گروه تقسیم می شوند.

انبار پوشیده

در این نوع از انبارها موادی نگهداری می شوند که  حساسیت در نگهداری دارند. این نوع انبار با دیوار و سقف پوشیده می شوند.

انبار سرپوشیده

این انبارها سوله های فلزی هستند و مواد و کالایی در آن نگهداری می شود که در اثر عوامل محیطی خاصیت خود را از دست نمی دهند.

انبار باز

محوطه این نوع انبار فقط با سیم خاردار و فنس پوشیده می شود. نگهداری مواد و کالا در این نوع انبار بر اساس آموزش انبارداری است.

آموزش روش انبارداری آموزش روش های نوین انبارداری

تنوع موجودی در انبار

در اصول انبارداری و نگهداری کالا، به مواد و کالایی که در زمان معین در انبار نگهداری می شود باید توجه نمود. این مواد و کالاها به چند نوع تقسیم می شوند. موادی که برای تولید استفاده می شوند. این مواد خام هستند و فقط برای تولید محصول از آن ها استفاده می شود. مواد غیر مستقیم در تولید، این نوع مواد مانند ماشین آلات و روانکارها هستند که برای تولید محصول از آن ها استفاده می شود. محصولات نهایی، این نوع محصولاتی هستند که تولید شده و آماده فروش به بازار هستند. ملزومات، این نوع به کالاهای بهداشتی و ساختمانی، رفاهی و اداری تقسیم می شوند. اصول انبارداری مواد غذایی بسیار متفاوت است با اصول انبار داری پوشاک یا قطعات یدکی. 
قطعات نیمه ساخته، از این نوع برای مونتاژ کاری استفاده می شود. محصول تجاری برای فروش، در محل نگهداری کالا انواعی از محصولات وجود دارد که بدون تغییر قیمت به فروش می رسند.
اسقاطی، در بعضی از انبارها کالاهای اسقاطی برای تعمیر و بازیافت وجود دارند. دارایی ثابت، این نوع کالاهایی هستند که برای تسهیل خدمات به مشتری عرضه می شود. شما با برنامه انبارداری ساده نیز می توانید به اصول مهم انبار داری نیز دست یابید.

آموزش روش انبارداری

در هنگام آموزش روش انبارداری باید توجه شود که چند روش موثر برای این کار وجود دارد تا بتوان به انبارداری نوین دست یافت:

 • مشخص نمودن محل نگهداری کالا و قرار دادن کالا در همان مکان
 • طبقه بندی کالا و چیدمان درست آن بر اساس ضوابط انبارداری
 • چسباندن برچسب های شناسایی بر روی اقلام موجود در انبار
 • محافظت درست و اصولی از کالای انبار شده در انبار

بهترین روش های انباردارینکات مهم انبارداری و نکات مهم انبارگردانی

شرح وظایف انباردار در آموزش کامل انبارداری

برای این که یک انبار با مشخصه های کامل انبارگردانی داشته باشیم باید از یک انبار دار نیز استفاده کنیم. استخدام انباردار جزء اصولی است باید بسیار به آن دقت شود. یک انباردار باید دارای یک سری مهارت باشد که در زیر به آن میندازیم:

 • طبقه بندی درست اقلام تحویلی به انبار
 • ثبت همه مراحل ورود یا خروج کالاها به انبار
 • دریافت رسید در صورت تحویل کالا
 • مسئولیت انبارگردانی به صورت دوره ای
 • گزارشات دوره ای از انبار و تهیه ی موجودی
 • رعایت مقررات اصول انبارداری
 • نظارت دقیق بر کالا و حمل و نقل آن
 • خرید برای پروژه و تدارکات آن

امروزه با فن آوری های نوینی که در آموزش روش انبار داری پدید آمده است با استفاده از نرم افزارهایی به ثبت ورود و یا خروج کالا نظارت دقیقی به عمل می آید. برای استفاده از این گونه نرم افزارهای انبارداری می توان به سادگی از اطلاعات موجود در یک انبار را کنترل نمود. اما برای این کار به یک سری از امکانات پایه نیاز است مانند:

 • کد گذاشتن بر روی کالاها و نگهداری این اطلاعات
 • تعریف انبار و معین نمودن حد دسترسی افراد به قسمت های انبار
 • مدیریت اسناد انبار
 • در آموزش روش انبارداری باید از بهترین روش ممکن در آموزش سیستم انبارداری استفاده شود تا حتی المقدور از پیش آمدن مشکلات و بروز اشکال جلوگیری شود

بهترین راه ها برای انبارداری بهترین روش های انبارداری

فضاسازان امین بهترین تولید کننده قفسه بندی فلزی می باشد. شما می توانید با توجه به نیاز خود از محصولات ما دیدن نمایید. ما با ارائه بهترین خدمات در کنار شما همراهان عزیز می باشیم. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC