Fa En

وظایف انباردار در برابر قفسه های انبار چیست؟

13 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

از مهمترین بخش هایی که در هر کارخانه صنعتی و یا واحد تولیدی کوچکی وجود دارد انبار است و اهمیت وظایف انباردار را می توان با مهندسین و مدیران عالی رتبه یک واحد مقایسه کرد چرا که هرگونه آسیبی که به انبارها وارد شود می تواند میزان تولیدات و آسیب های وارده به یک شرکت و کارخانه را به طور چشمگیری افزایش دهد. در این مقاله قصد داریم برای شما از اهمیت وظایف انباردار صحبت کنیم و شما را با تمامی مسائل در رابطه با شغل انبارداری آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

انبار چیست؟

هر فضایی را اعم از باز یا بسته که در آن لوازم اولیه تولیدی و یا محصولات آن نگهداری می شوند، انبار می گوییم. با توجه به عبارت فوق می توان فهمید که انبارها را می توان در دو دسته تقسیم کرد: انبارهای سرپوشیده و انبارهای روباز. در گروه اول می توان از موادی که نسبت به شرایط آب و هوایی حساس هستند نگهداری کرد و در دسته دوم می توان با رعایت اصول انبارداری و بهداشتی موادی را که نسبت به نور خورشید و شرایط آب و هوایی هیچگونه حساسیتی ندارند نگهداری کرد.

با توجه به اینکه انبار به چه صنعتی ارتباط دارد می توان مشخص کرد که انبار فقط شامل مواد ورودی، محصولات و یا هر دو اینها می باشد. چرا که ممکن است مواد به محض تولید، بسته بندی شوند و به بازار ارسال شوند، در این صورت شما نیازی به انبارداری محصولات خود نخواهید داشت. همچنین ممکن است شما در انبار واحد صنعتی خود از موادی که به صورت کامل ساخته نشده اند و قرار است که در مراحل بعدی پروسه تولید از آنها استفاده کنید، را نگهداری کنید.

با توجه به توضیحاتی که داده شد انبارها را می توان در دسته بندی های بسیاری قرار داد اما اصول انبارداری و وظایف فرد انباردار در اکثر موارد یکسان است و قوانین و اصول دستخوش تغییرات چندانی نخواهند شد.

انبار چیست

انباردار کیست؟

فرد یا گروهی از افراد را که به اداره انبار می پردازند، انباردار می گوییم. وظایف انباردارها بسیار گسترده است و کار آنها ممکن است خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد. انباردارها باید از تمامی اتفاقاتی که در انبار می افتد با خبر باشند و تمامی ورود و خروج ها را تحت نظر داشته باشند چرا که در صورت بروز هرگونه مشکل باید پاسخگو باشند.

مسئولیت ها و وظایف انباردار چیست؟

انباردارها باید حتما شرایط محیطی انبار را مورد بررسی قرار دهند چرا که ممکن است مواد اولیه و یا محصولاتی که در قفسه های انبار نگهداری می شوند به تغییرات دما حساس باشند و در خواص آنها تغییرات ایجاد شود.

از دیگر وظایف انباردار باید به کنترل تمامی ورود و خروج ها و بررسی مجوزها اشاره کرد. ورود هرگونه ماده و یا خروج هر محصولی از انبار حتما باید تحت نظر انباردارها انجام شود و در صورت نیاز پس از انجام هماهنگی های لازم مجوز صادر شود.

چیدمان صحیح قفسه های انبار به طوری که در صورت نیاز بتوان به سرعت به مواد ضروری و پرکاربرد تر دسترسی داشت و طوری که نیروی انسانی زحمت کمتری را برای پیدا کردن و انتقال محصولات متحمل شود نیز از دیگر وظایف مهم انباردار هستند. تهیه لیستی از موجودی های انبار و سفارش موادی که در انبار موجود نیستند و ارائه گزارش آنها به مسئول ذیربط هم از وظایف انباردارها می باشد.

وظایف انباردار

میزان اهمیت وظایف انباردار

تمامی نکاتی را که به عنوان وظایف انباردار ذکر کردیم از اهمیت بالایی برخوردار هستند چرا که در صورت انجام نشدن هر یک از وظایف فوق به طور صحیح واحد صنعتی و تولیدی متضرر خواهند شد. علاوه بر تمامی وظایف بالا، اگر انباردارها پیش بینی شرایط سخت و حوادث غیر مترقبه مانند دزدی و آتش سوزی را نکرده باشند ممکن است ساده ترین اتفاقات منجر به بحران های جدی شوند. به همین دلیل یک انباردار ماهر باید هوشیار باشد و به طور روزانه به بررسی شرایط انبار خود بپردازد و اطلاع رسانی های لازم را به مسئولین ذیربط انجام دهد. رعایت برخی اصول اولیه توسط انباردارها می تواند نظم انبار را تا حد زیادی افزایش داده و از هرگونه خسارت در انبار جلوگیری کند.

میزان اهمیت وظایف انباردار

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC