Fa En

روش های چیدمان وسایل در قفسه های انبار کدام است

09 مهر ، 1399
گروه فضاسازان امین

استاندارد چیدمان کالا در انبار 

انبارها محل تجمع اقلام بسیار زیادی از کالاهاست. برای همین اگر برای چیدمان در قفسه های انبار روش های موثری نداشته باشید در شلوغی و ازدحام کالا سردرگم می شوید. در این مقاله ما به بررسی روش های موثر در سازماندهی چیدمان وسایل در قفسه های انبار می پردازیم.

روش های موثر در سازماندهی چیدمان وسایل در قفسه های انبار

در انبارداری روش های گوناگونی برای سازماندهی چیدمان در قفسه های انبار وجود دارد. البته این نوع سازماندهی بسته به نوع انبار و اقلام نگهداری شده در انبارها متفاوت است. اما مهم ترین نکته در چیدمان بدون در نظر گرفتن نوع انبار و نوع کالای انبار شده این است که چیدمان به گونه ای باشد که از وارد شدن هر گونه آسیب و صدمه ای به اجناس انبار شده جلوگیری شود. نوع چیدمان باید به گونه ای باشد که دسترسی به کالاها به راحتی و به سرعت انجام شود. استفاده از قفسه ها و یا کمدها باعث استفاده بهینه از فضای انبار شده و باعث تفاوت در خدمت دهی و هزینه ها می شود. در زیر به بررسی چند راه کار برای سازماندهی چیدمان وسایل در قفسه بندی انبار می پردازیم.

نحوه چیدمان کالا در انبار نحوه چیدمان کالا در انبار

چیدمان انبار براساس وزن کالا ها

این نوع چیدمان برای کالاهایی انجام می شود که از نظر کاربرد یکسان هستند اما از نظر وزن و ابعاد در اندازه های متفاوتی تولید می شوند. این گونه از اقلام را طوری طبقه بندی می کنند که اقلام سنگین در پایین و اقلام سبک تر در بالای قفسه ها قرار گیرند.

چیدمان براساس جنس مواد انبار شده

در این نوع چیدمان در قفسه های انبار، چیدمان طوری انجام می شود که کالاهای فاسد شدنی و یا قابل اشتعال باید در محل مناسب نزدیک ورودی و یا در محل دارای تهویه مطبوع باشند.

چیدمان انبار براساس نوع کالا

در این نوع نیز براساس این که اقلام انبار شده از یک خانواده هستند و یا دارای کاربرد یکسان هستند در یک قسمت از انبار و یا نزدیک به هم و اقلام دیگر در قسمت های دیگر انبار قرار می گیرند. اصول چیدمان انبار مواد غذایی با چیدمان انبار صنعتی یا چیدمان انبار قطعات متفاوت می باشد. 

چیدمان انبار براساس تاریخ مصرف

در این نوع چیدمان اقلام به گونه ای قفسه بندی می شوند که بتوان تا قبل از انقضا تاریخ مصرف به بازار عرضه شوند. این نوع قفسه بندی بیشتر برای اقلام خوراکی مورد مصرف قرار می گیرد. این نکته در نحوه قفسه بندی انبار مواد غذایی بسیار مهم می باشد.

چیدمان وسایل در قفسه های انبار براساس بارکد

در این نوع چیدمان، انباردار برای نگهداری کالاها به هر کدام از آن ها یک بارکد و برچسب می دهد. در این صورت این گونه بارکدها می توانند محل نگهداری دقیق یک نوع کالا را به انباردار به طور مشخص نشان دهند. برای استفاده از این نوع قفسه بندی، انباردار باید از بارکد خوان برای پیدا کردن کالای مورد نظر استفاده نماید.

چیدمان وسایل در قفسه انبار بر اساس بارکد چیدمان انبار کارتن

چیدمان انبار با حروف لاتین

در چیدمان وسایل در قفسه های انبار با حروف لاتین نیز با توجه به این که به نوع اجناس انبار شده یک کد اختصاصی با حروف لاتین داده می شود می توان کالاها و اقلام مورد نیاز را در هنگام استفاده با سرعت پیدا نمود. در این صورت باید کد کالا در دفتر انبار ثبت شود.

چیدمان در انبارهای مکانیزه

در این نوع انبارها با استفاده از سیستم نوین انبارداری به هر نوع کالایی در انبار یک کد که می تواند حروف و یا عدد و یا ترکیبی از هر دو باشد داده می شود. این کدها در سیستم مدیریت انبار به صورت یک نقشه ترسیم می شود و در بانک اطلاعاتی انبار ذخیره می شود. در این صورت در هنگام نیاز به یک کالا و پیدا کردن آن در انبار از بانک اطلاعات انبار استفاده می شود. مزیت این گونه چیدمان در قفسه های انبار در این است که می توان یک نوع کالا را در چندین آدرس مجزا در انبار برای استفاده ی مناسب از فضای انبار قرار داد. در این نوع سیسستم انبارداری سرعت و دقت انجام امور بسیار بالا است. برای استفاده از این نوع چیدمان وسایل در قفسه های انبار در کف سالن به صورت محدوده بندی با رنگ و چسب قسمت ها معین می شود تا در صورت نیاز بتوان با سرعت بیشتری اقلام مورد نیاز را یافت. 

چیدمان در انبارهای مکانیزه بانک اطلاعاتی بارکد کالاها  

شما برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC