Fa En

بهترین جنس برای قفسه بندی انبار چیست

12 مهر ، 1399
فضاسازان امین

آیا می دانید جنس قفسه بندی بهتر است چه باشد

قفسه ها دارای کاربرد بسیار زیاد در انبارها، فروشگاه ها، سالن ها و... هستند. امروزه جنس قفسه بندی با در نظر گرفتن نوع کالا و محصولی که باید در آن قرار گیرد و با توجه به وزن و حجم آن محصول تعیین می شود. در این مقاله سعی داریم شما را با نکات مهم قفسه بندی انبار آشنا نماییم.

قفسه بندی چیست؟

قفسه ها سازه هایی هستند که با جنس های مختلف ساخته می شوند. از حدود هفتاد سال پیش قفسه ها در ایران کاربرد پیدا کرده اند. قفسه بندی در هر محلی موجب نظم بخشیدن، سازماندهی و چیدمان بهتر وسایل و نگهداری مطلوب اقلام خواهد شد. از این رو تقریبا در تمامی انبارها از قفسه بندی استفاده می کنند. در انبارها با توجه به فضایی که دارند، قفسه بندی به صورت یکپارچه، مکانیزه یا ترکیبی اجرا خواهد شد. البته با در نظر گرفتن جنس، وزن، حجم و سایز کالا نوع قفسه بندی که به کار خواهد رفت متفاوت می باشد.

استاندارد قفسه بندی انبار  استاندارد قفسه بندی انبار

قفسه بندی پیچ و مهره ای

از جمله روش های رایج برای قفسه بندی می توان نوع قفسه بندی پیچ و مهره ای را نام برد. در بسیاری از انبارها اقلامی که دارای وزن و حجم کمتری هستند از این نوع قفسه بندی برای آن ها استفاده می شود. جنس قفسه بندی پیچ و مهره ای از سازه های نبشی سوراخ دار (قیمت نپشی قفسه بندی) است که در ابعاد مختلف در آن از کفه ها، پانل ها و پیچ و مهره به کار رفته است. مونتاژ این نوع قفسه بندی خیلی سریع و آسان صورت می گیرد. در قفسه بندی پیچ و مهره ای بارگزاری به صورت دستی اتفاق می افتد. چون در جنس قفسه بندی پیچ و مهره ای روی نبشی تعداد زیادی سوراخ به کار رفته است، به آن قفسه بندی فلزی مشبک نیز می گویند. این نوع قفسه بندی در رنگ های استانداردی مانند سفید، آبی و طوسی تشکیل می شود.در قفسه بندی پیچ و مهره های با در نظر گرفتن نوع انبار ملزومات، قطعات یدکی، ابزار آلات، و دیگر اقلام در فروشگاه ها، انبارها، سالن ها، مجموعه های بایگانی و اداری، مغازه ها و... استفاده می شود. قفسه بندی پیچ و مهره ای را در ارتفاع حداکثر ۹ متری نصب می کنند. دهانه این نوع قفسه بندی به طور استاندارد ۹۵ سانتیمتر است. در این نوع قفسه بندی امکان نصب پلکان، بالابر، راهرو و نرده وجود دارد. این نوع از قفسه بندی چون دارای طبقه های متعددی هستند و دسترسی به اقلام در آن آسان می باشد، از این رو دارای مزیت بسیار بزرگی هستند. امکان اضافه کردن قابلیت افزایش یا کاهش ارتفاع در تعداد طبقات این نوع قفسه بندی می تواند در طراحی اولیه در نظر گرفته شود. حتی بعد از اجرا نیز این امکان وجود دارد.

 قفسه بندی فروشگاه لوازم یدکی قفسه بندی فروشگاه لوازم یدکی

جنس قفسه بندی

قفسه ها سازه هایی هستند که در ساخت آن ها از فلز، چوب یا پلاستیک استفاده می شود. با توجه به نوع مکانی که از این قفسه ها استفاده می شود، جنس قفسه بندی به کار رفته در آن فضا متفاوت خواهد بود. قفسه ها دارای سطوحی هستند که قابل بارگذاری و دسترسی می باشند. امروزه برای اینکه به محصولاتی که در قفسه ها نگهداری می شود، بتوان دسترسی راحت تری داشت و همچنین نگهداری محصولاتی در قفسه ها به طور مطلوبی صورت گیرد، قفسه بندی ها را با طراحی هوشمندانه تولید می کنند. به گونه ای که به جنس قفسه بندی دقت می شود که مناسب با هر محصولی جنس مناسبی برای تولید قفسه به کار رود. از این رو ساخت و نوع قفسه بندی روز به روز بهینه تر صورت می گیرد.

جنس قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی های فروشندگاهی برای سوپر مارکت های بزرگ و انبارهای خرده فروشی به کار می روند. این نوع قفسه بندی چون کاربرد بسیار بالایی دارند، از آن ها در فروشگاه ها استفاده می شود. پیش از اینکه قفسه بندی فروشگاهی انجام شود باید درباره نوع قفسه محاسباتی صورت گیرد. جنس قفسه بندی فروشگاه باید به گونه ای باشد که کالاهایی که به تعداد زیاد در قفسه قرار می گیرند، جنس و نوع قفسه بندی قابلیت تحمل آن کالاها را دارا باشد. در صورتی که وزن کالاها زیاد باشد، بهتر است جنس قفسه بندی از فولاد یا چوب باشد. زیرا این نوع قفسه ها کوتاه تر و دارای قطعات پشتیبان و نگهدارنده هستند.

اصول قفسه بندی فروشگاهی اصول قفسه بندی فروشگاهی

برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC