Fa En

آیا قفسه بندی و طراحی قفسه ها جزو کارهای انباردار است

15 دی ، 1398
فضاسازان امین

آیا قفسه بندی و طراحی قفسه ها جزو کارهای انباردار است 

انبار یکی از مهمترین قسمت های هر شرکت و کارخانه ای است که به همین دلیل باید دارای نظمی خاص  در چیدمان و ورود و خروج اقلام در آن باشد. قفسه بندی و طراحی قفسه ها یکی از کارهایی است که برای دسته بندی اقلام در انبارها باید انجام شود و این کار توسط انباردار انجام می شود.

آیا قفسه بندی و طراحی قفسه ها توسط انباردار انجام می شود؟

انباردار شخصی است که همه کارهای انبار از جمله ورود و خروج کالاها زیر نظر او انجام می شود. شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که قفسه بندی و طراحی قفسه ها جز وظایف انباردار است یا نه. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، این کار توسط انباردار و زیر نظر او برای سر و سامان دادن به انبار و چیدمان صحیح اقلام انجام می شود. این طراحی قفسه ها و نوع چیدمان باید به گونه ای باشد که اقلام به راحتی قابل دسترسی باشند و از سوی دیگر پیدا کردن اقلام نیز به راحتی انجام شود که همه اینکارها زیر نظر انباردار انجام می شود.

نمای قفسه فروشگاهی سفید قرمز

مزایای استفاده از قفسه بندی و طراحی قفسه ها در انبارها

امروزه حتی در انبارهای سنتی هم از قفسه بندی استفاده می شود. قفسه بندی در انبار باعث صرفه جویی در فضا شده و اقلام بیشتری را می توان در انبار جای داد. همچنین طراحی قفسه ها و استفاده از سیستم قفسه بندی به ساماندهی اقلام کمک می کند و همین امر سبب می شود تا چیدن و پیدا کردن انواع کالاها به سادگی و در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود. قفسه بندی باعث می شود تا اقلام به صورت عمدی در انبارها ذخیره شوند و اینکار از هرج و مرج در انبارها و آشفتگی در کارها بسیار می کاهد. برای قفسه بندی انواع مختلفی از قفسه ها وجود دارند که با توجه به نوع انبار و کالا می توان یکی از آنها را انتخاب نمود و برای انبار بهترین سیستم قفسه بندی را طراحی نمود.

نمای یک انبار با قفسه بندی

انواع سیستم های قفسه بندی

در سیستم انبارداری با توجه به نیاز شرکت ها و کارگاه های تولیدی از دو سیستم قفسه بندی متحرک و ثابت استفاده می شود.
در قفسه بندی متحرک، قفسه ها متحرک هستند و قابلیت جایجایی دارند. این نوع قفسه بندی برای مکان هایی که نیاز به جابجایی کالاها همراه با قفسه است بسیار کاربرد دارد و برای اقلام سنگین تر معمولا استفاده می شود. همچنین در مکان هایی که به علت کمبود جا و سختی در رفت و آمد به جابجایی قفسه های نیاز است از این نوع سیستم قفسه بندی استفاده می شود.
در قفسه بندی ثابت برخلاف نوع متحرک، قفسه ها ثابت هستند و امکان جابجایی ندارند. در این نوع قفسه بندی باید فضای کافی برای رفت و آمد و راهروهایی در نظر گرفته شود.

نمای یک انبار کارخونه

کاربرد قفسه بندی در انبارها

در انتخاب نوع قفسه بندی ابتدا باید نوع محصول را در نظر گفت و سپس با توجه به نوع مقاومتی که هر یک از انواع قفسه ها دارند، یکی از آنها را انتخاب نمود. قفسه بندی و طراحی قفسه ها در انبارها کاربردهای متفاوتی دارد که عبارتند از :

قفسه بندی و طراحی قفسه ها برای نگهداری انواع اقلام و کالاها در انبارها استفاده می شود.
قفسه بندی در انبارها با ارتفاع و ابعاد متنوعی وجود دارند و در برخی از موارد از لیفتراگ ها برای جابجایی اقلام و کالاها بر روی قفسه ها استفاده می شود.
قفسه های انبار برای دسته بندی کالاها و استفاده بهینه از فضا استفاده می شود.
قفسه بندی انبارها معمولا به گونه ای انجام می شوند که این قفسه ها از جنس گالوانیزه و ضد زنگ هستند و به همین دلیل از کالاها در برابر رطوبت و خراب شدن جلوگیری می نمایند.
استفاده از قفسه بندی در انبارها باعث سرعت بخشیدن به کارها شده و کالاها سریع تر پیدا می شوند.
قفسه ها دارای طول عمر طولانی هستند و از آنها برای مدت طولانی در انبارها می توان استفاده نمود.

نمای یک انبار بزرگ کارخانه با قفسه بندی مدرن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC