Fa En

مقایسه انواع مختلف قفسه بندی

12 مهر ، 1399
فضاسازان امین

آشنایی و مقایسه انواع قفسه بندی

از گذشته تا کنون افراد در مکان های گوناگون مانند منزل، کارگاه ها و سازمان ها از انواع قفسه بندی برای سهولت در انجام فعالیت هایشان استفاده می کردند با این تفاوت که اینک قفسه بندی به صورت حرفه ای انجام می شود به گونه ای که برای هر کالا با توجه به ویژگی هایش قفسه ای مناسب انتخاب می شود تا علاوه بر نگهداری، مانع ایجاد آسیب به کالا شود.

قفسه بندی چیست؟ 

به هر نوع سازه ای از جنس چوب، پلاستیک، آلومینیوم و فلز اطلاق داده می شود که سبب رفاه حال افراد در بارگذاری کالا، دسترسی آسان به کالا، نگهداری، ایجاد فضای مورد نیاز جهت طبقه بندی، ذخیره و سازماندهی می باشد. امروزه از انواع قفسه بندی در ابعاد و جنس های متنوع برای فعالیت های گوناگون طراحی و تولید می شود که چنین تنوعی به دلیل تفاوت استفاده از آن ها می باشد بدین خاطر در ادامه به بررسی برخی از قفسه بندی ها می پردازیم.

بررسی انواع قفسه بندی انبار بررسی انواع قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی: 

جهت مقایسه قفسه بندی باید هر یک از انواع قفسه بندی را از نظر ویژگی و کاربرد بشناسیم و سپس اقدام به مقایسه آن ها با یکدیگر کنیم.

قفسه بندی مشبک: 

یکی از پر تقاضا ترین نوع قفسه بندی، قفسه بندی مشبک می باشد که البته به قفسه بندی پیچ و مهره ای نیز شهرت دارد. قفسه ی نوع مشبک جهت نگهداری و انبار طیف وسیعی از وسایل و ابزار آلات در فروشگاه ها، انبار ها، سالن و مجموعه های اداری استفاده می شود و در خصوص ویژگی های این نوع قفسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تنوع در رنگ و اندازه
- قابلیت سریع و آسان مونتاژ و دمونتاژ
- توانایی افزایش و کاهش ارتفاع
- چیدمان و دسترسی آسان و سریع به کالا ها

قفسه بندی پالت راک:

این نوع قفسه در مقایسه با نوع مشبک دارای استحکام بیشتری است و در نتیجه برای بارگذاری اجسام سنگین تر استفاده می شود. در قفسه پالت راک امکان بارگذاری دستی وجود ندارد و اقلام بر روی پالت های مسطح و یا دیواری توسط لیفتراک قرار داده می شوند. کاربرد این دسته در نگهداری اقلام سنگین وزن و در سردخانه ها بیشتر است.

ویژگی قفسه های پالت راک:

- دسترسی سریع و آسان به طبقات بالایی
- توانایی افزایش طبقه ها تا ارتفاع موجود در فضا
- قابلیت اتصال چندین قفسه به یکدیگر

قفسه بندی بازویی:

از قفسه بندی بازویی جهت نگهداری بار های سنگین، لوله ای، شاخه ای و یا ورقی طراحی شده اند. البته جا به جایی و بارگذاری توسط لیفتراک صورت می گیرد. اغلب جهت نگهداری پروفیل های سبک و سنگین، انواع لوله ها، میلگرد، انواع ورق های چوبی و فلزی، قفسه آلومینیومی و پروفیل قفسه بندی استفاده می شوند.

ویژگی قفسه بندی بازویی:

- قابلیت بارگذاری توسط لیفتراک
- عدم وجود ستون در قفسه های جلویی که دسترسی را آسان تر می نماید.
- قابلیت افزایش ارتفاع به صورت بازه های 15 سانتی متری

مقایسه انواع قفسه بندی: 

به صورت کلی می توان انواع قفسه بندی را با یکدیگر مقایسه کرد ولیکن باید در نظر داشته باشید که هر کدام وظیفه ی خاص خود را انجام می دهند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد و توانایی جایگزینی بر دیگری را ندارند. از نظر استقامت قفسه بندی بازویی در مقایسه با مشبک و پالت راک مستحکم تر می باشند ولیکن قابلیت بارگذاری دستی قفسه بندی مشبک در فروشگاه و مجموعه های اداری بسیار حائز اهمیت می باشد و در خصوص قفسه بندی پالت راک، قابلیت اتصال سبب برتری آن از دو نوع دیگر می شود.

اهمیت قفسه بندی:

قفسه بندی به دلیل ایجاد نظم، دسترسی آسان و سریع، پارت بندی در فضای کوچک، امکان استفاده از محیط به صورت ارتفاعی، مجزا سازی بخش های گوناگون دارای اهمیت می باشد و از طرفی گاهی نیاز به بایگانی اطلاعات می باشد در نتیجه مناسب ترین ابزار برای ذخیره و نگهداری اصولی از اسناد، قفسه بندی آن ها می باشد چرا که می تواند به صورت کاملا حرفه ای و منظم اسناد را در محیط کوچک نگهداری کرد و در صورت لزوم به سرعت به آن ها دسترسی داشت.

انواع قفسه فروشگاهی و ابعاد قفسه فروشگاهی

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC