Fa En

سیستم های انبار داری و مدیریت انبار چه کاربردی دارند

10 مهر ، 1399
فضاسازان امین

بررسی سیستم های انبار داری و مدیریت انبار و کاربرد های آن

یکی از مهمترین علت ها برای موفقیت و رونق گرفتن کسب و کار داشتن اطلاعات کاملی از کالا و اجناس درون انبار می باشد. امروزه سیستم انبارداری این امکان را فراهم آورده تا به طور لحظه ای بر اجناس موجود در انبار مدیریت شده و خدمت رسانی به مشتریان افزایش یابد. با روی کار آمدن انواع سیستم های انبارداری تمامی مشکلات نظارت سنتی و دستی از بین خواهد رفت. در این مقاله سعی داریم شما را با تعریف انبار و انبارداری، مزایای سیستم انبار داری، تجهیزات انبارداری و... آشنا کنیم. 

انواع سیستم انبارداریسیستم انبارداری fifo lifo 

سیستم های انبارداری چیست؟

سیستمی که بتواند به درستی کلیه فرآیندهای یک انبار را در حد ایده آلی سازماندهی نماید سیستم انبارداری گفته می شود. به طور کلی فرآیندهای موجود در یک انبار موجودی کالاها، نگهداری و همچنین تحویل کالا مربوط به سیستم انبارداری می شود که این سیستم های انبارداری قادر هستند به سه طریق سیستم انبارداری به کمک نرم افزارهای انبارداری، انبارداری در اکسل و انبارداری دستی انجام گیرند. مهمترین اصول در هر یک از این سیستم ها دریافت کالا، نگهداری و میزان موجودی کالا و البته تحویل کالا می باشد که لازم است به گونه ای باشند که در زمان و هزینه تا حد امکان صرفه جویی به عمل آورند. در واقع در هر سازمانی از زمان تحویل کالا و بارگیری آن و همچنین نگهداری کالا در مدت زمان مختلفی تا مورد استفاده قرار گرفتن کالا سیستم انبارداری گفته می شود. از جمله فعالیت های مرتبط به سیستم های انبارداری حسابداری انبار بوده که با استفاده از نرم افزارهای یکپارچه در سیستم های انبارداری می توانند سرعت چشم گیری را در انجام عملیات انبارداری داشته باشند.

مراحل سیستم های انبارداری

اولین مرحله ی سیستم انبارداری قرار گرفتن کالا و اجناس درون انبار می باشد. دومین مرحله کنترل زمان در انبار می باشد که این کنترل می بایست از زمان دریافت کالا تا مرحله ی تحویل کالا به درستی انجام شود. البته در زمانی که پیش آمدهایی مانند اجاره انبار اتفاق بیفتد و یا در برخی از صنایع لازم باشد تا از اصول انبارداری مانند fifoو lifo استفاده شود، در چنین مواقعی نیاز به کاربرد بیشتری از نرم افزارهای انبارداری می باشد. مهمترین عملکرد در هر بنگاه اقتصادی بخش انبارداری آن می باشد که امروزه استفاده و کاربرد فراوان از انواع نرم افزارهای انبارداری انجام این عملکرد را برای هر سازمان و هر صنعتی سهولت بخشیده است.

انواع سیستم های انبارداری و مدیریت انبار

سیستم های انبارداری و مدیرت انبار چه کاربردی دارد؟

مدیریت انبار فعالیت های مختلفی را شامل می شود که لازم است تا زمان بندی و برنامه ریزی ورود کالا و خروج کالا را ساماندهی کرده و کلیه فعالیت ها را تحت نظارت خود قرار دهد. از جمله وظایف مهم مدیرت انبار، توسعه دادن به تجهیزات درون انبار و بهترین بهره برداری از فضای دورن انبارها می باشد. اداره کردن منابع انسانی و میزان تجهیزات درون انبار از دیگر کابردهای مدیریت انبار می باشد. در انجام این سمت لازم است تا کلیه عملکردهای منابع انبار مدیریت شده و معیارهای ارزیابی در عملکردهای انبار به درستی تعریف شوند. در مدیریت انبار می بایست مدیریت هزینه ی انبار و مدیریت درآمد وجود داشته باشد. بهترین سیستم های انبارداری به گونه ای طرح ریزی شده اند که:

  • کالا را در 3 سطح مختلف یعنی نام کالا، اصلی و فرعی معرفی نمایند.
  • تغییر قیمت سطح کالا ها را به صورت درصدی و ریالی شامل شود.
  • این توانایی را دارد تا کد و بارکد، قیمت و البته کلیه مشخصات کالا را بر روی هر کالایی چاپ نماید.
  • حداکثر موجودی انبار و همچنین حداقل میزان کالا در انبار را کنترل کرده و نقطه ی سفارش را تعیین نماید.
  • کلیه تصمیمات را در انبار اعمال کرده و انبارگردانی  را در صورت مغایرت ها به درستی انجام دهد.
  • برای هر کالایی بتواند ۱۰ قیمت فروش را معرفی نماید.
  • کاردکس کالا و گردش اجناس به خوبی گزارش داده شود.
  • کارهای خدماتی را به خوبی تعریف نماید.

در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی نرم افزار مدیریت انبار، کارآمدی برای سیستم انبارداری طراحی شده که موجودی کالا، ثبت عملیات و سایر فرآیندهای مورد محاسبه و البته مدیریت انبار را به سادگی در کمترین زمان ممکن و همچنین صرف کمترین هزینه ها برای هر سازمان و صنعتی امکان پذیر ساخته است.

کاردکس کالا چیست؟

کاردکس کالا یکی از مهم ترین گزارشات مرتبط به کالا می باشد که ورود و خروج کالا را از انبار و نحوه محاسبه قیمت تمام شده و سود کالا براساس آن محاسبه می شود. 

 طراحی انبار و طراحی یک سیستم انبارداری

فضاسازن امین یکی از اولین تولید کننده های انواع قفسه فلزی می باشد و شما می توانید بهترین قفسه بندی ها را به تیم ما سفارش دهید. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحات زیر نیز بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC