Fa En

انبار داری و اصول اولیه انبارداری

12 مهر ، 1399
فضاسازان امین

آشنایی با اصول اولیه انبار و انبارداری 

انبارداری یکی از مشاغل مهم اقتصادی است که در حوزه های مختلف و به صورت گسترده انجام می شود. آشنایی با اصول اولیه انبارداری نقش بسیار زیادی در جهت موفقیت در این حوزه دارد. از اصول اولیه انبارداری می توان به تعیین محل نگهداری اجناس، چیدمان و طبقه بندی تخصصی کالا، استفاده از تجهیزات و جابجایی استاندارد و همچنین تامین امنیت انبار و کالاهای موجود در آن اشاره کرد.

 استانداردهای انبارداری  استانداردهای انبارداری

انبارداری و اهمیت آن در اقتصاد

یکی از فعالیت های تجاری مهم و سودآور که به صورت حرفه ای و همچنین توسط گروه های تخصصی انجام می گیرد، انبارداری می باشد. انبارداری نقش قابل توجهی در تامین مایحتاج اقشار مختلف جامعه در طول سال داشته و از نظر اقتصادی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. هدف از انبارداری نگهداری انواع کالا از قبیل انبار مواد اولیه خام و تولیدات مختلف و در دسترس قرار دادن آن در زمان نیاز است. انبارداری شامل مراحل مختلفی از قبیل دریافت کالا، نگهداری و تحویل آن می باشد که براساس اصول و دستورالعمل های کاملا تخصصی انجام می گیرد.

اصول اولیه انبارداری

همانطور که می دانید هر کار اقتصادی از جمله انبارداری نیازمند رعایت قوانین و اصول مختلف می باشد. پس قبل از اقدام به فعالیت در این حوزه باید اطلاعات لازم در حوزه نحوه انبارداری و اصول و قواعد آن را از منابع معتبر به دست آورد. با کسب اطلاع در زمینه اصول اولیه انبارداری می توان به بهترین نحو این فعالیت اقتصادی پر بازده را مدیریت نمود.

مشخص کردن محل نگهداری و انبار کردن انواع کالا

در یک انبار استاندارد با توجه به کارکرد های مختلفی که دارد می توان انواع کالا را برای مدت زمان طولانی یا کوتاه نگهداری نمود. مهمترین اصول اولیه انبارداری برنامه ریزی و مشخص نمودن جای نگهداری انواع کالا می باشد. محل نگهداری انواع کالا باید براساس نوع کالا، نحوه نگهداری و میزان جای مورد نیاز برای چینش تعیین گردد. نکته مهم در تعیین مکان کالا سهولت دسترسی و نیز کاهش زمان تحویل می باشد.

 تجهیزات جابجایی مواد و کالا  تجهیزات جابجایی مواد و کالا

چیدمان و طبقه بندی اصولی کالا

از جمله نکات و اصولی که در انبارداری انواع کالا باید مد نظر قرار داد، چینش منظم کالا و طبقه بندی استاندارد آن ها می باشد. برای مثال موادی که به صورت روزانه نیاز به جابجایی دارند باید در نزدیکترین مکان جهت جابجایی نگهداری شوند. بر اساس اصول انبارداری مواد مشابه بهتر است که در کنار یکدیگر قرار گیرند تا دسترس به آنها آسان باشد. برای سهولت دسترسی به انواع کالا باید بخش های مختلف انبار شماره گذاری شود. از دیگر نکات مهم در طبقه بندی و اصول چیدمان انبار و انواع کالا توجه به وزن کالا و نیز نحوه حمل و نقل آنها می باشد. استفاده از تجهیزات جابجایی مناسب نقش مهمی در بهبود کیفیت کار انبارداری دارد.

قرار دادن برچسب شناسایی بر روی انواع کالا

یکی از نکات مهمی که در انبار داری باید مد نظر قرارداد مدیریت ورود و خروج کالا است. یک انباردار باید اطلاعات کامل و جامع و همچنین به روز در مورد ورود و خروج کالا و میزان موجودی را در اختیار داشته باشد. بدین منظور از کارت ها یا برچسب های شناسایی و یا کارت انبار استفاده شده و این کارت ها بر روی کالا یا قفسه و محل نگهداری کالا قرار داده می شود. از این طریق می توان به راحتی ورود و خروج انواع کالا را مدیریت کرد و اطلاعات را در مورد موجودی انبار به روز رسانی نمود. 

کارت انبار چیست؟ 

به فرمی که برای ثبت کلیه نقل و انتقالات مربوط موجودی انبار که توسط انباردار تهیه می شود، کارت انبار می گویند. این کارت برای ثبت مقادیر ضروری، کنترل گردش اقلام موجودی، مبنای مقایسه برای مغایرت های انبار، ضبط سوابق سفارش ها و... استفاده می شود.

تامین امنیت انبار و کالاهای موجود در آن

در بین اصول اولیه انبارداری بحث تامین امنیت انبار و نیز حفاظت کامل از کالاها اهمیت زیادی دارد. در یک انبار نگهداری کالا انواع مواد اولیه خام و تجهیزات انبارداری مختلف نگهداری می شود که باید از آن ها در برابر انواع خطرات از جمله تغییرات دمایی محافظت نمود. از دیگر نکات مهم حفظ امنیت انبار در مقابل عواملی مانند سرقت می باشد. بنابراین استفاده از تجهیزات امنیتی پیشرفته و کارآمد جهت حفاظت از کالاهای موجود در انبار از اصول اولیه انبارداری محسوب می شود. 

اصول انبارداری حرفه ای اصول انبارداری حرفه ای

برای خرید انواع قفسه فلزی می توانید از سایت فضاسازان امین بازدید نمایید. همچنین شما می توانید از دیگر مقالات ما نیز بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC