Fa En

خط رنگ


به منظور رنگ آمیزی محصولات تولیدی این شرکت، ۱۸۵ متر طول خط کانوایر نصب گردیده، که اجزاء و متعلقات این خط و ویژگی‌های هر قسمت به شرح ذیل می‌با شد: 
 
 
۱ - سیستم نقاله
 
این سیستم توسط یک دستگاه پاورپک کشنده با دور متغیر، جهت انتقال قطعات و عبور از مراحل مختلف رنگ، حرکت می‌نماید و دارای سرعتی معادل یک متر در دقیقه می‌باشد. 
 
۲ - خط شستشو
 
شستشوی قطعات بصورت اسپری و تمام اتوماتیک می‌باشد که در کابین‌های مخصوص انجام می‌گیرد، همچنین مواد شیمیایی موردنظر در مخازن مربوطه که دارای حرارت قابل کنترل می‌باشند تهیه و تامین می‌گردد. 
این خط به ترتیب شامل مراحل ذیل می‌باشد: 
 
الف) چربیگیری: این مرحله شامل مواد پاک کننده قلیائی‌های روی قطعات است که توسط فشار اسپری موجب رفع آلودگی و از بین رفتن آلاینده‌های روی قطعات می‌شود، مخزن این قسمت دارای هی‌تر حرارتی گرم شونده توسط مشعل گازسوز است و زمان چربیگیری ۲ دقیقه می‌باشد. 
ب) آبشویی گرم: بعد از چربیگیری قطعات، آبکشی گرم به مدت یک دقیقه صورت می‌گیرد در این مرحله اثرات مواد چربیگر و همچنین آلاینده‌های باقیمانده از روی قطعه زدوده می‌شود. 
ج) آبشویی سرد: جهت خنثی سازی تقریبی قطعه و اطمینان از خروج مواد چربیگیر از روی قطعه صورت می‌گیرد. مدت زمان این مرحله نیز یک دقیقه می‌با شد. 
د) فسفاته کردن: این مرحله جهت ایجاد پوشش نسبتاً پایداری که سطح قطعه را جهت عملیات بعدی از زنگ زدگی و خوردگی حفاظت نماید، تعبیه گردیده است. در این قسمت توسط فشار اسپری مواد فسفاته آهن بر روی قطعه پاشیده می‌شود و زمان در نظر گرفته شده در این مرحله ۲ دقیقه می‌باشد. 
ه) آبکشی سرد: در این مرحله قطعات به جهت پاکسازی و از بین رفتن اثرات فسفاته به مدت یک دقیقه با آب سرد شستشو داده می‌شوند. 
 
۳ - خشک کن
 
خشک کن در دمای حدود ۱۳۵ - ۱۵۰ درجه سانتی گراد جهت خشک نمودن سریع قطعات فسفاته شده در نظر گرفته شده است از خصوصیات این قسمت وجود پرده‌های هوایی ورودی و خروجی است. عمل پرده هوایی به این ترتیب است که با ریزش هوای سرد و سیرکولاسیون آن از خروج هوای گرم به خارج جلوگیری می‌نماید. هرگونه درب و یا حائلی که بتواند از خروج حرارت داخلی جلوگیری نماید موجب پرت حرارت خواهد بود زیرا سطح مقطع بزرگتری را به خود اختصاص می‌دهد در حالیکه پرده هوائی با توجه به نامرئی بودن هوای سرد ریزش شده، سطح خروج را فقط به اندازه سطح مقطع حقیقی قطعه کار باز می‌نماید و خود سبب انعکاس هوای گرم به داخل می‌شود و در زمانیکه هیچ قطعه‌ای از خشک کن خارج نمی‌گردد مسیر عبور قطعات کاملاً مسدود است و حداقل پرت حرارت را خواهیم داشت. دمای حرارت خشک کن توسط یک دستگاه ترموستات الکترونیک که نمایانگر آن روی تابلوی فرمان نصب شده است قابل تنظیم و کنترل است. 
 
۴ - کابین‌های پاشش
 
هر کدام از این کابین‌ها وظیفه تامین پوشش یک سطح را دارند از اجزای مهم کابین پاشش مایع وجود آبشار آب است که با ریزش پرده آب بطور منظم گرده‌های رنگ را جذب نموده و جهت لخته نمودن به حوضچه آبگیر کابین که حاوی مواد شیمیایی لخته کننده است انتقال می‌دهد. مابقی گرده‌های رنگ اسپری شده معلق در هوا توسط یک دستگاه فن مکنده قوی مکیده می‌شود. این سیستم اصولاً کمترین ضایعات محیط زیستی و تنفسی را برای اپراتور رنگ کار خواهد داشت. 
بخش پاشش شامل سیستمهای پاشش رنگ مایع الکترو استاتیک و پودر الکترو استاتیک می‌باشد. پاشش رنگ مایع که توسط شش دستگاه پیستوله Binks صورت می‌پذیرد و پمپهای گریکو تعبیه شده باعث همگن شدن رنگ‌های درون مخازن گردیده و دارای قابلیت تنظیم فشار هوای فشرده می‌باشد. 
کابین پاشش پودر الکترواستاتیک محفظه نسبتاً بسته‌ای جهت پاشش و باردارکردن قطعه است، ذرات پودر باردار شده توسط ۵۰۰۰۰ - ۱۰۰۰۰۰ ولت جریان الکتریسیته توسط ۸ دستگاه گان الکترواستاتیک Gema به سمت قطعه پاشیده می‌شود و آرایش منظمی بر اساس قوانین مغناطیس فارادی تشکیل می‌گردد کل شبکه خط رنگ به نول زمین متصل است و مقاومت ۱۰۰۰۰ اهم جهت استقرار بار الکترو استاتیک تامین گردیده است. جریان انتقال بار مستقر بر ذرات پودر رنگ که شامل رزینهای اپوکسی و پلی استر است، موجبات ربایش بین پروتونهای انتقال یافته به سطح فلز و درگیری با الکترونهای حامل جریان الکترواستاتیک است. مابقی الکترونهای مازاد و سرگردان فلز جهت برقراری تعادل و جلوگیری از ریزش پودر به شبکه نول زمین انتقال می‌یابد. ذرات پودر بعد از پاشش به سه قسمت عمده تقسیم می‌گردند: 
قسمت اول: شامل ذراتی است که با آرایش منظم روی قطعه قرار می‌گیرند. 
قسمت دوم: ذراتی که به صورت غبار در فضای کابین معلق می‌شوند و توسط دو دستگاه مکنده و فیلتر قوی جذب شده و بصورت اتوماتیک فیلتر‌ها تخلیه و تمیز می‌گردند. رنگ ریزش شده بعد از عبور از مرحله فیلترهای لرزان به داخل محفظه جمع آوری پودر هدایت شده و جهت استفاده مجدد مورد مصرف قرار می‌گیرد. 
قسمت سوم: درصدی از پودر رنگ است که برروی کف کابین نشست می‌نماید این بخش توسط یکدستگاه جاروب اتوماتیک با فواصل زمانی منظم به سمت فیلترهای لرزان که از جنس ابریشم و یا پلیمرهای ضد استاتیک است هدایت شده و بعد از فیلتراسیون در مخازن مربوطه جهت استفاده مجدد جمع آوری می‌گردد. بخش پاشش الکترواستاتیک توسط ۴ دستگاه گان و سیستم پاشنده الکترواستاتیک Wagner تامین می‌گردد، این سیستم شامل متعلقات گان، زنراتور، مخزن رنگ و اتصالات و شلنگهای مربوطه است. 
 
۵ - کوره پخت
 
کوره پخت با زمان تقریب 26-30 min و حرارت حداکثر تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد قابلیت پخت منظم مطابق منحنی پخت انواع رنگهای پودر و مایع را دارا می‌باشد. این کوره در دماهای مختلف قابلیت خشک کردن و دفع حلال از رنگ و نیز پلیمریزاسیون رزین رنگهای سنتزی را دارد. 
حرارت کوره توسط دستگاه هی‌تر حرارتی (شامل مشعل و نتیلاتور زمینی) تامین می‌گردد، کنترل و تنظیم حرارت کوره توسط دو دستگاه ترموستات الکترونیک قابل تنظیم و کنترل است. جهت جلوگیری از خروج هوای داخل کوره از دو دستگاه پرده هوایی استفاده می‌گردد. 
 
۶ - مدار فرمان
 
مدار فرمان شامل یکدستگاه تابلوی کنترل با مشخصات زیر است: 
کنترل دقیق ولتاژهای ورودی، حرارت کوره‌ها و خشک کن، تایمرهای زمان توقف، ونتیلاتورهای کوره خشک کن، کلیدهای قطع و وصل، کنترل کلیه واحدهای خط رنگ و نیز یکدستگاه تابلو Disply است که بصورت شماتیک کلیه واحدهای فعال را توسط لامپ LED نمایش می‌دهد، خطای هر واحد توسط لامپ زرد و آژیر اعلام وضعیت اضطراری جهت جلوگیری از تخریب سیستم‌ها و یا ضایعات فرآیند تولید و یا احتمال و جلوگیری از بروز خطر اعلام می‌گردد.

جهت ثبت درخواست خود برای قفسه بندی فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.
6LdUFzscAAAAANjBBYAwM-M5LGZ5P6wGdX-KZqwC