Fa En

قفسه بندی پالت راک در چه انبار هایی استفاده می شود؟

1397/09/20 | تعداد نظرات :0 |
فضاسازان امین
|
مقالات

قفسه بندی بهینه و کارآرا در انبارهای صنایع مختلف یکی از مهم ترین عوامل جهت صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد بود. بی شک برای استفاده از تمامی فضای در دست رس در یک انبار ابتدا باید طراحی مناسبی صورت پذیرد و سپس شیوه مناسبی با توجه به فضای انبار و البته مواد و یا کالایی که قرار است در انبار قرار گیرد انتخاب شود. 

قفسه بندی پالت راک چیست؟

قفسه‌ بندی انبارها در ایران حدود 70 سال قدمت دارد. این صنعت به جهت رفع نیازها در بخش انبارداری به وجود آمده است و تاکنون توانسته با الگوبرداری از تکنولوژی ها و طراحی شرکت‌های بزرگ اروپایی پیشرفت چشم گیری در جهت ارتقای سطح شیوه های قفسه‌بندی ایفا کرده است. با این حال، اگر میخواهید فضای ذخیره سازی خود را افزایش دهید، پس به انبار و کارخانه دیگر لازم نیست و این به لطف معرفی سیستم های قفسه بندی پالت راک میسر شده است. این تکنیک قفسه بندی  شامل چندین قفسه است که در سطوح مختلف بالای زمین قرار دارند به طوری که فضا به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد. واحدهای قفسه بندی پالت تعدادی از مزایا را ارائه می دهند که آنها را یکی از محبوب ترین سیستم های ذخیره سازی امروزه می سازد. در قفسه بندی پالت راک اقلام توسط لیفتراک جرثقیل و یا انواع بالابر جابه جا شده و به صورت اتوماتیک بر روی پالت ها قرار می گیرد. بارگذاری قفسه های پالت راک  به وسیله ی لیفتراک و در عرض راهرو ها با توجه به نوع لیفتراک صورت می گیرد. امکان بارگذاری تا حداکثر ارتفاع سالن انبار و جا به جایی طبقات با توجه به ارتفاع کالا می باشد. در این نوع قفسه بندی از حداکثر فضای انبارمی توان استفاده کرد به این صورت که قفسه بندی در چند طبقه، در ارتفاعات گوناگون متناسب با سالن و با توجه به وزن اقلام، قابل اجراست. در قفسه بندی پالت راک اقلام روی پالت های مسطح یا دیواره دار به صورت واحد بار قرار می گیرند و در هنگام نیاز بدون جابه جایی پالت ها امکان دست یابی به کالای مورد نظر میسر می شود.

قفسه بندی پالت راک

کاربرد های قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک به دلیل اتوماتیک بودن متداولترین روش قفسه بندی انبار کالاهایی با اقلام سنگین و پرحجم است و در انبارهای صنایعی نظیر کارگاه های بزرگ، انبارها، کارخانه ها، سردخانه ها کاربرد فراوانی دارد. سیستم های قفسه بندی پالت بسیار محکم هستند و این باعث می شود که آنها برای نگهداری انواع کالاها، چه سنگین و چه سبک، ایده آل باشند
هزینه قفسه بندی پالت راک در مقایسه با سایر روش های قفسه بندی فلزی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و فضای به دست آمده در این روش مناسب تربا قابلیت اطمینان بیشترخواهد بود.

ویژگی های قفسه بندی پالت راک

طراحی وساخت قفسه بندی پالت راک با توجه به وزن کالا و تحمل آن قابل پیاده سازی است و طراحی دهنه بازو ها و فریم ها بر اساس ابعاد پالت ها صورت می گیرد.امکان ایجاد راهرو در بین ردیف های قفسه بندی وجود دارد .تنوع در ابعاد و ظرفيت تحمل باردر یک انبار قابل پیاده سازی است . اتصال آسان طبقات به ستون ها بوسيله كليپ ها انجام می شود که در گوشه های پالت ها قرار دارد و مدیریت آسان موجودی های مواد و کالا در انبار توسط کدخوان های تعبیه شده در بازوها انجام می شود.کاهش هزینه های عملیاتی انباربه دلیل اتوماتیک بودن بارگذاری در طی زمان اتفاق می افتد افزایش ظرفیت انبار تا 500 درصد قابل اجرا است و مهم ترین نکته قابلیت دریافت فرمان از کامپیوتربرای لیفتراک ها وجود دارد و با اتصال به نرم افزارهای انبارداری روند کنترل موجودی انبار بسیار پیشرفته و سریع خواهد بود و در نتیجه دسترسی سریع به کالا امکان پذیر است و صرفه جویی در نیروی انسانی و البته انرژی حاصل از قفسه بندی پالت راک در انبارهای بزرگ و صنعتی خواهد بود و می تواند تصادفات و خطرات انسانی را در محل کار نیز کاهش دهد.
با توجه به توضیحات فوق استفاده از روش قفسه بندی پالت راک در انبار های بزرگ با اقلام سنگین و هم چنین سردخانه ها بسیار توصیه می شود و صنایع مختلف کشور در جهت بهره گیری بیشتر از این روش قفسه بندی به پیش خواهند رفت.

قفسه بندی پالت راک

  
دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
جهت ثبت درخواست خود برای فضاسازان امین بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.